پربازدیدترین ها

تحمل هوای سردپاییزی برای مردان وزنان فانوس بدستی که از سحرگاهان در زمینهای زعفرانی مشغول چیدن گل این طلای سرخ و دلگرم به فروش آن با قیمتهای مناسبی است، چندان سخت نیست.

گروههای چند نفری که پابه پای هم و درفصل چیدن گل در تلاشند تا هوا گرم نشده، محصول چیده شده - راکه همچنان باد پاییزی برتن دارد - به بازار برسانند تا تمام داشته هایشان با افت قیمت مواجه نشود. بنابراین تمام سعی شان این است که تا ساعت حدود ۹ صبح محصول جمع آوری وبه بازار عرضه شود، اما دست برقضا این تلاشها بی فایده است، زیرا چوب بزخری دلالان همچنان بر سر طلای سرخ سنگینی می کند و این دلالان هستند که یا دسترنج زعفرانکاران راپیش خرید کرده اند ویا به ترفند های خاص به زیر قیمت خریداری می کنند بویژه اینکه اگر این محصول ساعتها دربازار بدون مشتری بماند وکیفیت آن افت کند.

تقریباً در ذهن خیلی ها اینگونه تصور می شود که صاحبان طلای سرخ جزو قشر پولدار ومتمول جامعه محسوب می شوند، اما وقتی ازنزدیک سرکی به زندگیشان می اندازید، تازه متوجه می شوید که فروش طلای سرخ تنها می تواند قوت آنها را به سختی تأمین کند.

نگاهی به شیوه عرضه محصولات آنها نشان می دهد که درفصل برداشت زمزمه های ارزان شدن گل زعفران در بین زعفرانکاران می پیچد و اینگونه القا می شود که گل زعفران روزبه روز ارزان ترمی شود. به موازات آن، برخی از فعالان بازار و در مواردی صادرکنندگان نیز تاکید می کنند که قیمت زعفران کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر هر کیلو گل زعفران تقریباً ۵۰ هزارتومان قیمت دارد، اما دلالان به قیمت کمتری این محصول را خریداری می کنند.

از آن گذشته، برخی از رسانه ها نیز دستاویز و بلندگوی برخی ازافراد می شوند که دقیقاً در فصل برداشت، از ارزان شدن قیمت زعفران حکایت می کنند تا فضا رابرای بزخری محصولات کشاورزان مهیا کنند، غافل از اینکه این محصولات اگرچه از زعفرانکاران ارزان خریداری می شود، اما درفرایند فراوری به قیمتهای بسیار بالایی به دست مصرف کننده می رسد واین وسط تنها واسطه ها از طعم گرم و پولساز طلای سرخ بهره مند می شوند.

نقریباً از یک ماه گذشته زمزمه های کاهش قیمت زعفران به گوش می رسد و یک مسؤول شورای ملی زعفران نیز تأکید کرده بود که قیمت هرکیلو زعفران حدود ۱۰۰ هزارتومان درهر کیلو کاهش پیداکرده است. او تأکید کرده بود: با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت قیمت زعفران حدود سه درصد(کیلویی ۱۰۰ هزار تومان) کاهش یافته است. وی با بیان اینکه احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود دارد، افزوده بود: با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت این کاهش قیمت طبیعی بوده و هر ساله اتفاق می افتد. او خاطرنشان کرده بود: در حال حاضر قیمت هر کیلو زعفران بین سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغیر است.

طبق بررسی ها، در مجموع سالیانه حدود ۲۵۰ تن زعفران در دنیا تولید می شود که ایران تولید بیش از ۲۳۰ تن را به خود اختصاص داده و از این منظر مقام نخست جهان را داراست، اما با این حال تقریبا اکثر زعفران کاران درحوزه معاش وضعیت چندان مناسبی ندارند. این درحالی است که برای تسهیل درامر صادرات، این کالای استراتژیک از پرداخت عوارض صادراتی معاف شده است.

بااین حال دراین وضعیت همچنان اخبار به ظاهرمثبت درخصوص کاهش قیمت زعفران که البته بازار، چندان صحتی ندارد، همچنان به روز می شود دراین بین برخی ازخبرها از کاهش ۲۰ درصدی قیمت زعفران در خراسان رضوی حکایت می کند. همان مسؤول شورای ملی زعفران خراسان رضوی در مصاحبه دیگری ادعا کرده است: این کاهش قیمت همزمان با آغاز برداشت زعفران در استان صورت گرفته است.

وی گفته است: در زمینه قیمت زعفران، نرخ شاخصی وجود ندارد و دلالها تعیین کننده نرخ هستند، به طوری که برخی مواقع در یک روز تا ۶میلیون ریال افزایش قیمت در هر کیلو گرم زعفران داشته ایم.

وی البته افزوده است: با توجه به نوسانات بسیار بازار، برای آنکه بتوانیم در بازارهای بین المللی حضور موفق داشته باشیم، باید در بازار داخلی ثبات حاکم شود. در همین حال دیگر عضو شورای ملی زعفران نیز از اوج برداشت و افزایش ۱۰ درصدی تولید زعفران خبر داده و گفته است: درحال حاضر قیمت گل زعفران با کاهش ۱۰ هزار تومانی به کیلویی حدود ۳۵ هزار تومان رسیده است.

وی اظهار کرده است: براساس آخرین بررسی های میدانی صورت گرفته از مناطق زعفران خیز تولید زعفران به حدی رسیده است که برخی اوقات کشاورزان برای برداشت محصولشان با مشکل مواجه شده و به یکدیگر یاری می رسانند.

این عضو شورای ملی زعفران ادامه داده است: با توجه به شرایط جوی موجود و در صورت ادامه همین وضعیت، پیش بینی می شود تولید زعفران با افزایش ۱۰ درصدی به حدود ۲۷۰ هزار تن برسد. اظهارات این دومقام مسؤول درحالی است که قیمت زعفران قیمت مشخصی ندارد و گل آن از کیلویی ۳۵ هزار تومان تا۵۰ هزار تومان شناور است البته دلالان تنها به استثمار و بهره کشی زعفران کاران بسنده نمی کنند، بلکه پاک کردن این گلها را با قیمتهای بسیار نازلی دراختیار زنانی قرار می دهند که به اندک دستمزدی قانع هستند! طبق بررسی ها، دستمزد برای پاک کردن هرکیلو گل زعفران از سه تا پنج هزار تومان در نوسان است.

کد خبر: 74033

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT