پربازدیدترین ها

گزارش تسنیم از اخبار تعاون و کار در هفته گذشته

خبرگزاری تسنیم: افزایش حق مسکن از سال ۹۳، پرداخت مزد منصفانه " به کارگران، تخصیص سبد کالای دولت به یک میلیون و۸۰۰ هزار کارگر و حذف ۱۰ میلیون نفر مهمترین اخبار این هفته حوزه تعاون وکار بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، هفته تعاون، اشتغال و کار منتهی به ۱۹ دی ماه سال جاری در حالی سپری شد که آخرین روز این هفته(۱۹ دی) مصادف با آخرین فرصت کارفرمایان برای طرح بخشودگی جرایم بیمه ای بود. اما پیگیری های خبرنگار تسنیم در اجرای این طرح، حکایت از نارضایتی کارفرمایان داشت و نشان دهنده این موضوع بود که بروکراسی، کاغذ بازی و تبصره ها و قوانین دست و پاگیر یا اعمال سلیقه در اجرای قوانین موجب شده تا کارفرمایان بدهکار بیمه ای, اعطای سود حاصل از بخشش جرایم بیمه ای را به لقای دیوان سالاری اداری ببخشند.

شاهد این کلام صحبت های، عطاردیان، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان است که با اعتقاد بر اینکه مهلت بخشودگی جرایم کارفرمایان اندک است می گوید: فرصت بسیار کوتاه است و کارفرمایان فرصت ندارند برای اجرا اقدام کنند. تعداد ازکارفرمایان که برای این طرح به شعبه های مختلف مراجعه کرده اند، ناراضی بازگشته اند. علت نارضایتی آنها وجود تبصره هایی است که در نهایت منجر به عدم اجرای این طرح می شود.

اما یکی از دیگر از اخبار این هفته حوزه تعاون نهایی شدن ۲۶ رشته برای راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی تعاونی های بانوان بود که این خبر که برای تعاونگران خبر خوشی بود از سوی معصومه فرهمند، رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون کشور بیان شد.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد برنامه های بخش تعاون در دولت تدبیر محقق شده است گفت: تا کنون ۲۶رشته از ۵۰ رشته دانشگاه علمی کاربردی تعاونی های بانوان نهایی شده است.

*۳هزار طرح نیمه تمام عمرانی داریم

این روزها اشتغال و کمبود منابع مالی برای اجرای طرح ها و پروژه های بزرگ اقتصادی از دغدغه های مسئولان نظام است و رویکرد محوری توسعه در دنیا امروز به سمت استفاده از نقش مردم و دخالت آنان در امور اقتصادی است. اما با این وجود متاسفانه با وجود اهمیت نقش تعاون در توسعه اقتصاد علی حسین شهریور، مدیر کل دفتر تعاونی های خدماتی وزارت تعاون با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۳ هزار طرح نیمه تمام عمرانی در کشور وجود دارد که تکمیل آنها ۴۰۰ هزار ملیارد تومان منابع مالی نیاز دارد، گفت: نقدینگی عمده دست مردم است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طریق فعالیت تعاونی های توسعه وعمران شهرستانی در صدد استفاده از این سرمایه هاست.

*افزایش حق مسکن از سال ۹۳

افزایش حق مسکن ناچیزی کارگران خبری بود که در هفته های گذشته پس از مدت ها انتظار کارگران از سوی هیئت دولت تصویب شد اما این هفته بود که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات وزیران در مورد تعیین کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای سال ۱۳۹۳ را برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ کرد.

به گزارش تسنیم، در راستای ابلاغ آقای معاون اول؛ نکته مهمی دیده شد و آن هم تغییر زمان اجرای مصوبه افزایش حق مسکن کارگران بود. درحالی پیش از این وزارت کار با انتشار خبری روی سایت این وزارتخانه زمان اجرای افزایش حق مسکن کارگران را از ابتدای مرداد امسال اعلام کرده بود که جهانگیری مصوبه اجرا از اول سال ۹۳ را ابلاغ کرد.

*کارگران سال ۹۳ " مزد منصفانه " می گیرند

هر ساله در دی ماه موضوع افزایش دستمزد کارگران داغ می شود اما امسال این موضوع به گمانه زنی از سوی نمایندگان کارگران ختم شده است. اما برخی از نمایندگان کارگران یکی از پیشنهادات امسال شورای عالی کار را در تعیین دستمزد ۹۳، طرح بهمن ۹۱ حسن روحانی می دانند. در این باره فرامرز توفیقی، رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران با بیان اینکه طرح " مزد منصفانه و کار منصفانه " را روحانی بهمن ماه ۹۱ مطرح کرده بود، می گوید: تأکید کارگران اجرای دقیق ماده ۴۱ قانون کار است.

وی که طرح رئیس جمهور را بهترین مدل برای دستمزد سال آینده کارگران می داند بیان می کند: اجرای این طرح می تواند گام مؤثری در راستای تقویت سطح زندگی کارگران و معیشت خانوار کارگری باشد.

توفیقی با تأکید بر اینکه طرح " مزد منصفانه و کار منصفانه " یکی از موضوعات اصلی در نشست با معاونت روابط کار بود، می گوید: تأکید نمایندگان کارگران در تعیین دستمزد سال آینده کارگران اجرای دقیق ماده ۴۱ قانون کار بود و معاونت روابط کار نیز نظری علمی را ارائه کرد که به نوعی مرتبط با حمایت از کارگران به شیوه غیرنقدی و همچنین حمایت از کارفرمایان بود که این طرح پس از بررسی های نهایی بیان خواهد شد.

*پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی تا پایان سال به تمام ثبت نامی ها تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

توجه به مشاغل خانگی یکی از سیاست های وزیر کار دولت تدبیر و امید در راستای توسعه اشتغال است که اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق مهر امام رضا(ع) با اشاره به اینکه ثبت نام برای دریافت تسهیلان مشاغل خانگی از ۹ آذر ماه تا ۲۰ آذرماه صورت گرفته است بیان می کند: تمامی طرح هایی که در سایت مشاغل خانگی ثبت نام کرده بودند تا پایان سال تسهیلات خود را دریافت می کنند.

*حقوق معوق بازنشستگان کارکنان فولاد امروز پرداخت شد

به دنبال تعویق حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد که در ابتدای دولت یازدهم به حدود ۴ ماه رسیده بود معوقات این کارگران در این هفته پرداخت شد. بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد طی سنوات گذشته همواره با مشکل پرداخت مطالبات مواجه بوده اند که با پیگیری های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این مطالبات به صورت کامل پرداخت شد و ۱۵ دی ماه، حقوق آذر ماه نیز به حساب آنها واریز شد.

*۲روایت مختلف از سبد کالای دولت به کارگران

این روزها یکی از اخبار مهم در جامعه گرفتن سبد کالای حمایتی دولت است و از آنجایی که کارگران آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند و گرفتن سبد کالا برایشان ضرورت دارد، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت پس از حضور در برنامه پایش درباره برنامه دولت برای ارائه سبد کالا گفت: تمام کارگران فصلی و قراردادی مشمول سبد کالا می شود. این حرف شاید برای بخشی اعظمی از کارگران آرامش بخش بود اما این آرامش دوام چندانی نداشت چرا که با وجود نوبخت و وزیر کار هم گفته بودند حتی کارگران بدون قرارداد هم سبد می گیرند، بهمن حاج علی، مدیر اجرایی سبدکالای دولت از ارائه این سبد به ۱.۸ میلیون کارگر خبر داد و مشخص شد اگریک میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر مشمول سبد کالای دولتی شوند، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر از دریافت این سبد محروم خواهند شد.

انتهای پیام /

کد خبر: 92590

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT