پربازدیدترین ها

گزارش فارس از تحولات صنعت نفت در هفته ای که گذشت

در هفته گذشته اخباری از جمله احتمال قطعی گاز در کشور، ادامه چالش بر سر ارزان فروشی گاز پتروشیمی ها در مجلس، نقش نیروگاه ها در آلودگی هوای زمستان و توافق صادرکنندگان فرآورده با زنگنه برای صادرات حق العمل کاری نفت منتشر شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری فارس، در طول یک هفته گذشته نیز مهم ترین اخبار صنعت نفت معطوف به صنعت پتروشیمی و به خصوص تعیین نرخ خوراک پتروشیمی های گازی بود.

*تامین امنیت و پول دو شرط ادامه احداثخط لوله صادراتی گاز ایران در عراق

یک مقام آگاه در صنعت نفت در هفته ای که گذشت به خبرنگار فارس گفت: به شرط تامین امنیت و تامین منابع مالی از سوی دولت عراق احداثخط لوله صادراتی گاز ایران به عراق در خاک عراق در موعد مقرر به پایان می رسد.

۳ هفته پیش کارکنان یک شرکت پیمانکار ایرانی که احداثاین خط لوله را بر عهده دارد مورد حمله مردان مسلح قرار گرفته و به شهادت رسیدند. دولت عراق مسئولیت این حمله را متوجه القاعده دانست.

یک مقام اگاه گفت که هویت تعدادی از این شهدا به وسیله آزمایش DNA تعیین شده است.

*تمایل روس ها برای بهره گیری از قراردادهای جذاب تر نفتی در ایران

اگرچه قراردادهای نفتی ایران بیشتر به منظور متقاعد کردن شرکت های بزرگ غربی به حضور در پروژه های نفتی ایران جذاب تر می شوند اما روس ها هم به بهره گیری از چنین قرادادهایی تمایل نشان داده اند. چنانکه لوان دژاگاریان، سفیر روسیه در تهران گفته است: اگر جمهوری اسلامی ایران شرایط جذاب تری را برای قراردادهای نفت و انرژی خود پیشنهاد کند، کشورش تمایل دارد تا در بخش نفت و گاز این کشور سرمایه گذاری کند.

*فوت یک نفر به دلیل انفجار مخزن گازوئیل پتروشیمی لرستان

صنعت پتروشیمی در هفته گذشته شاهد یک حادثه بود. عدم رعایت موارد ایمنی در جوشکاری بالای مخزن گازوئیل پتروشیمی لرستان که پیشرفت فیزیکی چندانی نیز ندارد باعثانفجار و کشته شدن یک نفر و زخمی شدن ۳ نفر شد.

مدیر HSE شرکت ملی پتروشیمی در گفت وگو با فارس تاکید کرد: خصوصی سازی واحدهای پتروشیمی نباید موجب شود تا اچ اس ای در واحدهای خصوصی رعایت نشود و سهامداران بخش خصوصی باید رعایت اچ اس ای(ایمنی و بهداشت) را در اولویت کاری خود قرار دهند.

*عواقب وحشتناک عدم برنامه ریزی برای دوران پس از تحریم ها

گفته های طهرانی صفا مدیرعامل بازرگانی پتروشیمی از دیگر خبرهای صنعت پتروشیمی در هفته گذشته بود.

وی در یک گفت وگوی مفصل با فارس درباره دلایل کاهش صادرات محصولات پتروشیمی، ارزش بنزین تولیدی پتروشیمی ها، تشکیل سندیکای بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی، تمایل اعراب برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ایران، ممنوعیت های صادراتی، شیوه های غلبه بر تحریم کاتالیست و تجهیزات و لزوم برنامه ریزی حاکمیتی برای دوره بعد از تحریم ها سخن گفت و تاکید کرد که در صورت عدم برنامه ریزی برای بعد از تحریم ها عواقب وحشتناکی گریبان گیر کشور خواهد شد.

*احتمال فاجعه زیست محیطی در پی سودجویی یک شرکت خصوصی

هوشنگ رشیدی مدیر منطقه شمال شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت گفت: فعالیت یک شرکت در منطقه دوآب واقع در کیلومتر ۷۹ خط ۳۲ اینچ نفت خام و در مجاورت خط انتقال فرآورده بسیار نگران کننده است چنانچه بر اثر برداشت های غیر اصولی شکستگی در این خطوط اتفاق بیفتد که دور از ذهن نیست، محیط زیست شهرهای پل سفید، زیراب و مناطق پایین دستی دچار آلودگی گسترده شده، همچنین ساکنین و کشاورزان بومی در سطح گسترده ای متحمل خسارت سنگینی خواهند شد.

* توافق صادرکنندگان فرآورده با زنگنه برای فروش حق العمل کاری نفت

حسن خسروجردی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در دولت قبلی اگر چه مجوز فروش ۲۰ درصد از نفت خام را در اختیار داشتیم اما نتوانستیم این مقدار از نفت تولیدی را به فروش برسانیم ولی باید اعلام کنم که هر چقدر نفت فروختیم پول آن را به دولت پرداخت کردیم.

وی با اشاره به اینکه مذاکراتی را اخیرا با وزیر نفت در خصوص ادامه همکاری در خصوص فروش نفت داشته اند گفت: مقرر شد تا از این به بعد این اتحادیه به صورت حق العمل کاری کار فروش نفت را بر عهده بگیرد.

*ادامه چالش بر سر ارزان فروشی گاز پتروشیمی در مجلس

اما مهم ترین خبر هفته گذشته باز هم مربوط به قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها بود. کمیسیون صنایع که مسئولیت بررسی وضعیت پتروشیمی ها را بر عهده دارد پیش از این قیمت ۱۸ سنت در هر متر مکعب را برای خوراک گاز پتروشیمی ها تصویب کرده بود.

اما با شدت گرفتن بعضی فشارها، کمیسیون صنایع دوباره تشکیل جلسه داد و قیمت گاز را ۳ سنت کاهش داد. علاوه برآن کمیسیون صنایع تصویب کرد برای جلوگیری از خام فروشی در صادرات محصولات پتروشیمی روی بعضی محصولات بخصوص محصولات خام مانند اوره، متانول و آمونیاک عوارض صادراتی وضع شود و نحوه مصرف درآمدهای حاصل از منطق شدن قیمت خوراک را نیز مشخص کرد.

*نقش نیروگاه ها در آلودگی هوای زمستان

بی توجهی به نقش نیروگاه ها در تولید آلودگی در زمستان به دلیل سوزاندن سوخت های مایع سنگین مانند مازوت به جای گاز یکی دیگر از اخبار هفته گذشته بود.

علیرغم آنکه بعضی مسئولان دولتی بر لزوم واردات بنزین یورو۴ به کشور تاکید می کنند اما اگر کشور هزینه سنگین واردات این حجم از بنزین را در اختیار داشته باشد می تواند به جای این کار تکمیل پروژه های نیمه تمام پالایشگاهی کشور یا تولید گاز از فازهای پارس جنوبی را پیگیری کند تا در زمستان و در شرایط کمبود گاز، سوخت های مایع به خصوص سوخت به شدت آلاینده مازوت در اختیار نیروگاه ها قرار نگیرد.

*احتمال قطعی گاز در کشور

در هفته گذشته مصرف گاز کشور نیز رکورد شکست و مسئولان وزارت نفت از جمله بیژن زنگنه وزیر نفت و عراقی مدیر عامل شرکت ملی گاز نسبت به احتمال قطعی گاز در صورت کاهش نیافتن مصرف در کشور هشدا دادند.

انتهای پیام / ک

کد خبر: 92601

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT