پربازدیدترین ها

مسکن در ۷ روز

خبرگزاری تسنیم: تخلفات پنهان در پروژه مسکن مهر، تغییر عقیده آخوندی، هشدار مدیرعامل پردیس به متقاضیان مسکن مهر، طرح ضربتی برخورد با مشاوران املاک فاقد پروانه، تدوین شیوه نامه جدید ساخت مسکن ارزان و سقف وام مسکن از مهم ترین اخبارهفته سوم دی ماه بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، پیشرفت ۷۲ درصدی پروژه های مسکن مهر شهرهای جدید یکی از خبرهای اولین روز هفته بود.

بر اساس جدول منتشر شده از سوی شرکت عمران شهرهای جدید ایران در مجموع سهمیه مسکن مهر ۱۹ شهر جدید ایران ۴۰۰ هزار واحد بوده که عملکرد قرارداد این شهرها ۴۱۵ هزار و ۸۹۴ واحد است.

بررسی برنامه و عملکرد این شرکت در خصوص مسکن مهر حاکی از آن است هم اکنون ۲۸۶ هزار و ۵۴۸ واحد(۷۲ درصد) در مرحله اتمام سفت کاری و ۱۶۶ هزار و ۷۰۴ واحد(۴۲ درصد) در مرحله اتمام نازک کاری قرار دارند.

*جزئیاتی از زوایای «تخلفات پنهان» در پروژه مسکن مهر

تخلف های پنهان مسکن مهر دیگر خبر اولین روز هفته بود. پرداخت های بدون مجوزی(بعضا با مجوز، اما غیرقانونی) در سال های اخیر اتفاق افتاده که به مصیبتی برای طرح مسکن مهر تبدیل شده است.

این تخلف ها از جنوب شرقی پایتخت تا جنوب غربی آن امتداد دارد و تنها در حوزه استحفاظی استان تهران حدود ۳۰ میلیارد تومان بیشتر به برخی پیمانکاران پروژه های مسکن مهر پرداخت شده است. بر این اساس

مدیرعامل یکی از تعاونی های مسکن پاکدشت چندی پیش مدعی شد اداره راه و شهرسازی استان تهران مجوز پرداخت غیرقانونی ۲.۴ میلیارد تومان به پیمانکار دست دوم پروژه ۲۴۰ واحدی مسکن مهر تعاونی ۶ منطقه ۱۵ پاکدشت را صادر کرده است.

در شهر پرند نیز این اتفاق با چهره ای دیگر روی داده است. در حال حاضر برخی سازندگان مسکن مهر این شهر با این ادعا که پولی به آنها برای تکمیل پروژه ها داده نشده ساخت وساز را متوقف کرده اند و تعدادی از آنها نیز واحدهای تکمیل شده را به گروگان گرفته اند. این در حالی است که بر اساس اسناد و مدارک این سازندگان بیش از کاری که انجام داده اند، از بانک ها پول دریافت کرده اند.

برخی سازندگان که در ماه های اخیر به دنبال گرفتن امتیاز از تغییر دولت بوده اند امروز از تکمیل باقیمانده پروژه های مسکن مهر سر باز زده اند و مدعی بروز مشکلاتی در پرداخت تسهیلات به خود شده اند. چه آن که یکی از همین سازندگان چندی پیش مدعی شد طرفین قرارداد مسکن مهر پرند(شامل مپسا و تعاونی) از پرداخت سهم آورده اعضا و نیز وام بانکی خودداری کرده که در نتیجه این امر تکمیل پروژه امکان پذیر نیست.

اما پیگیری های خبرنگار تسنیم حاکی از آن است تعاونی پروژه مذکور میلیون ها تومان را از آورده متقاضیان به پیمانکار پرداخت کرده، بدون آن که شرکت مپسا و شرکت عمران پرند از این ماجرا اطلاعی داشته باشند.

نکته جالب توجه در این ماجرا امضای قراردادی بین سازنده و تعاونی است، اقدامی که تخلف محسوب شده و گرفتاری های فراوانی را برای شرکت عمران پرند به عنوان کارفرما و ناظر یعنی مپسا به وجود آورده است. به این ترتیب بخش قابل توجهی از آورده متقاضیان توسط تعاونی به حساب سازنده منتقل می شود، در حالی که روح ثبت نام کنندگان از این اتفاق بی خبر بوده و هستند.

دیگر خبر این روز پیشنهاد رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران برای پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن بود.

*قرارداد مسکن ویژه تغییر کرد

اداره کل راه وشهرسازی استان تهران نیز در اولین روز هفته اعلام کرد به دلیل درخواست های متعدد متن قرارداد واحدهای مسکن ویژه تهرانسر تغییر کرد. در قرارداد جدید هر مترمربع اعیان مسکن ویژه یک میلیون و یکصد و نود هزار تومان تعیین شده است.

اوایل آبانماه سال جاری فریبرز واحدی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در گفت وگو با تسنیم از آماده شدن قرارداد پیش فروش عرصه و اعیان مسکن ویژه تهران آماده خبر داد و گفت: متقاضیان مسکن ویژه تهرانسر از روز ۱۱ آبان ماه سال جاری می توانند نسبت به امضای قرارداد اقدام کنند.

بر اساس این قرارداد قیمت اعیان واحدهای مسکن ویژه به ازای یک متر مربع یک میلیون و ۲۹۱هزار تومان تعیین شده است.

نظر آخوندی برگشت

اما شاید مهم ترین خبر اولین روز هفته تغییر موضع آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در رابطه با مسکن مهر باشد. هفت روز پس از اظهارنظر آخوندی در خصوص ورشکسته شدن بانک مسکن و واکنش های متعدد به آن، سرانجام وزیر راه و شهرسازی به خیابان عطار رفت تا پس با بازدید از بانک مسکن ابرهای تیره را کنار بزند.

آخوندی در این بازدید از علاقه همیشگی اش به بانک مسکن خبر داد و یادآور شد: بانک مسکن در سال های پیش و پس از انقلاب همواره کارکردهای خوب و مثبتی داشته و همواره توانسته است با بنیان های خوبی که دارد، نقش موثری در خانه دار کردن مردم ایفا کند.

آخوندی تاکید کرد: با وجود رخداد بحران مسکن مهر برای بانک مسکن، قطعا بانک مسکن از این بحران با موفقیت عبور کرده و بانک قابل اتکایی خواهد بود. وزیر راه و شهرسازی به سخنان وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص بانک مسکن اشاره و تصریح کرد: بانک مسکن وضعیت خوبی دارد.

*مردم مسکن مهر خود را ناچیز نفروشند

هشدار مدیرعامل شرکت عمران پردیس به متقاضیان مسکن مهر یکی از مهم ترین خبرهای حوزه مسکن در دومین روز هفته بود. هدایت در این باره به تسنیم گفت: آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر مزیت هایی دارد، اما متقاضیان باید مراقب باشند تا فریب دلالان را نخورند و واحد مسکن مهر خود را به قیمت ناچیز نفروشند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم واحدهای مسکن مهر ۹۹ساله را به واحدهای ملکی تبدیل کنیم باید کار کارشناسی انجام شود. ضمن آن که برای کل پروژه های مسکن مهر نمی توان یک نسخه پیچید، چراکه یک واحد موقعیت خیلی خوبی دارد و واحد دیگری موقعیت پایین تری دارد و به همین دلیل باید برای این کار اصولاً قیمت گذاری کارشناسی انجام شود.

هدایت عامل اصلی ارسال پیامک انبوه به متقاضیان مسکن مهر را نبود امنیت در کارگزاری ها و دسترسی بنگاه های املاک به شماره های متقاضیان اعلام کرد.

*وزارت نیرو: تمام منابع مالی تامین زیرساخت های مسکن مهر پرداخت نشده است

وزیر نیرو در سومین روز هفته به سخنان معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص پرداخت تمام حق انشعاب آبریال برق و فاضلاب پروژه های مسکن مهر این چنین واکنش نشان داد: اینکه عنوان شده منابع مالی تامین زیرساخت های مسکن مهر به وزارت نیرو پرداخته شده اما وزارت نیرو تعهدات خود را انجام نمی دهد، اطلاعات صحیحی نیست بلکه تمام منابع در اختیار ما قرار نگرفته است.

چیت چیان یادآور شد: در دولت گذشته تصویب شد برای هر انشعاب برق، آب و فاضلاب ۹۰۰ هزار تومان به وزارت نیرو پرداخت شود. اما در حال حاضر هزینه انشعاب برق به تنهایی به طور متوسط بیش از ۲.۵ میلیون تومان است و به نظر ما تصمیم گیری و مصوبه دولت گذشته منطقی و کارشناسانه نبوده است.

*بانک مسکن منبع تأمین مالی مسکن مهر شد

رئیس کل بانک مرکزی در چهارمین روز هفته ابزار تامین مالی مسکن مهر را منابع موجود در بانک مسکن اعلام کرد و گفت: مصوبه جدید تامین مالی مسکن مهر اصلا به معنای تسهیلات جدید برای مسکن مهر نیست.

سیف با تاکید بر این که این مصوبه در خصوص تامین مالی مسکن مهر است، در پاسخ به این پرسش که آیا منبع جدیدی برای این منظور در نظر گرفته شده است؟ افزود: با استفاده از منابع بانک مسکن این طرح انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که سقف جدید وام مسکن در بانک مرکزی چه میزان تعیین شده است؟ گفت: این طرح در نوبت شورای پول و اعتبار قرار دارد و تا زمانی که تصمیم نهایی نشده باشد نمی توانیم عدد و رقمی را اعلام کنیم.

*آغاز طرح ضربتی برخورد با مشاوران املاک فاقد پروانه کسب در تهران

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران روز سه شنبه از اجرای طرح ضربتی برخورد با مشاوران املاک فاقد پروانه کسب توسط این اتحادیه خبر داد و گفت: این طرح با همکاری اداره اماکن از چهارشنبه ۱۸ دی به مدت یک ماه اجرایی می شود.

وی اظهار کرد: متولی این برنامه اتحادیه مشاوران املاک تهران است و از طریق بازرسان اتحادیه این طرح اجرا می شود. البته اداره اماکن در اجرای این طرح با اتحادیه همکاری می کند.

او طرح ضربتی برخورد با مشاوران املاک فاقد پروانه کسب شهر تهران را شامل مراحل شناسایی، برخورد، اقدام، ارسال پرونده و اعمال قانون اعلام کرد و گفت: با توجه به جلساتی که با اداره اماکن عمومی برگزار شده آنها قول داده اند در کمتر از یک ماه مشاوران املاک فاقد پروانه اعمال قانون شوند.

وی یادآور شد: در گذشته این کار زمان بر بود و اماکن اقدام نمی کرد، اما در طرح ضربتی اداره اماکن قول مساعد برای اعمال قانون کمتر از یک ماه را داده است.

به گفته وی، هم اکنون حدود ۲۰۰۰ بنگاه املاک بدون مجوز در سطح تهران فعالیت می کنند که بر اساس ماده ۲۷ قانون نظام صنفی از ۲۱ مهرماه امسال تا امروز حدود ۵۰۰ واحد صنفی برای اعمال قانون به اداره اماکن معرفی شده اند.

*تدوین شیوه نامه جدید ساخت مسکن ارزان / اسناد پرداخت حق انشعاب به وزارت نیرو موجود است

مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس با اشاره به اینکه شیوه نامه جدید مسکن مهر در وزارت راه وشهرسازی در حال تدوین است، گفت: حق انشعاب آب و برق پروژه های مسکن مهر را به طور کامل به وزارت نیرو پرداخت کرده ایم.

مهدی هدایت در نشست خبری اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در حال تدوین شیوه نامه جدید مسکن مهر است که پس از ابلاغ در چارچوب این شیوه نامه ساخت مسکن ارزان را آغاز خواهیم کرد.

وی ادامه داد: نباید این تصور شود که با توقف مسکن مهر دیگر برای طبقه ضعیف جامعه مسکن ساخته نمی شود. تولید مسکن در هر صورت انجام می شود و پروژه های جدیدی در این زمینه آغاز خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم که آیا قیمت مسکن ارزان از قیمت مسکن مهر پایین تر خواهد بود گفت: هنوز چیزی مشخص نیست و تا زمانی که شیوه نامه جدید به ما ابلاغ نشده نمی توانیم در این رابطه اظهارنظر کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس همچنین یادآور شد: ۲.۶ میلیارد تومان بابت بخشی از هزینه های احداثتصفیه خانه شهر پردیس به وزارت نیرو پرداخت شده است، ضمن آنکه بخشی از رقم اولیه برآورد شده برای ساخت خط انتقال آب از سد لتیان تا پردیس به وزارت نیرو پرداخت شده است.

هدایت تصریح کرد: قرار بود بخشی از انشعابات پروژه های زیرساختی توسط وزارت نیرو با پرداختهای وزارت راه آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه در فاز ۸ پردیس حدود ۱۰ میلیارد تومان به شرکت توزیع برق پرداخت کرده ایم اظهار کرد: واقعیت آن است که انشعابات پیش خرید کرده ایم تا شرکت توزیع برق بتواند بخشی از کنتورها و پست های فوق توزیع را نصب کند.

مدیرعامل شرکت عمران پردیس ادامه داد: در این رابطه صورت جلسه ای بین وزرای وقت نیرو و راه و شهرسازی و با حضور معاونان ۲ وزیر امضا شده است. براین اساس بخشی از هزینه ها باید توسط شرکت عمران تامین می شد که این کار با تحویل زمین و پرداخت مبالغی انجام شده است.

هدایت همچنین در پاسخ به این پرسش که وزارت نیرو مدعی است هیچ مبلغی بابت حق انشعاب به آنها پرداخت نشده گفت: به عنوان نمونه در فازهای ۳ و ۹ یکسال پیش حق انشعاب آب، برق و فاضلاب را پرداخت کرده ایم حتی در فاز ۹ علاوه بر حق انشعاب مبالغی را به صورت یارانه به آنها پرداخت کرده ایم.

وی گفت: همه حق انشعابات را به صورت کامل پرداخت کرده ایم و اسناد آن موجود است.

*مسکن مهر گران نمی شود / مذاکره با سرمایه گذاران برای ساخت مترو پردیس

مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس همچنین با بیان این که فعلا افزایش قیمتی در پروژه های مسکن مهر نداریم از مذاکره با سرمایه گذاران برای ساخت مترو این شهر خبر داد و گفت: ۲۰۰۰ مسکن مهر فاز ۳ بهمن امسال تحویل متقاضیان می شود.

هدایت با اشاره به اینکه ساخت مترو پردیس به شدت مورد تاکید وزارتخانه است برای ساخت این پروژه با سرمایه گذاران وارد مذاکره شدیم که در حال حاضر در مقطع نقشه های تکمیلی قرار داریم. پیش بینی می شود اجرای مترو پردیس به صورت EPCF حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ افزایش قیمتی در پروژه های مسکن مهر پردیس نداریم، گفت: یکی از برنامه های اولویت دار مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تکمیل پروژه های مسکن مهر از محل منابع اعتباری این پروژه و همچنین افزایش وام است.

*سقف وام ساخت و خرید مسکن ۳۵ میلیون تومان شد

چند ساعت پس از اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی مبنی برای بررسی افزایش سقف وام مسکن در پورای پول و اعتبار، این شورا افزایش سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن بانک مسکن را تصویب کرد که بر اساس آن، سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن صرفاً از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به ۳۵۰ میلیون ریال افزایش یافت.

*جزئیات پیشرفت ساخت ۸۳ هزار مسکن مهر پردیس / انبوه سازان ضعیف ظاهر شدند

جزئیات مراحل پیشرفت فیزیکی شامل سفت کاری و نازک کاری ۸۳ هزار مسکن مهر شهر جدید پردیس خبر دیگر هفته جاری بود.

بر اساس جدولی که شرکت عمران شهر پردیس آنرا منتشر کرده هم اکنون ۸۳ هزار و ۱۹ واحد مسکن مهردر مراحل مختلف ساخت قرار دارند که به گفته مدیرعامل این شهر تنها ۶۰۰۰ واحد ملکی(۷.۲ درصد) و ۹۶.۸ درصد مسکن مهر ۹۹ ساله است.

در حالی پیشرفت فیزیکی اکثر پروژه های مسکن مهر پردیس امیدوارکننده است، اما دو فاز ۹ جدید و ۵ وضعیت چندان مطلوبی ندارند. در مجموع ۹ هزار و ۴۲۲ مسکن مهر در این دو فاز در حال ساخت است که پیشرفت فیزیک آنها کمی بیش از ۲۳ درصد است.

سهمیه فاز ۹ جدید(انجمن انبوه سازان) ۳ هزار و ۱۹۰ واحد مسکن مهر است که از این تعداد فونداسیون هزار و ۴۵ واحد به اتمام رسیده و ۴۲۴،۴۱۴ و ۲۵۱ واحد به ترتیب در مرحله اسکلت، سقف، و سفت کاری قرار دارند. هیچ واحد فاز ۹ جدید پردیس در مرحله نازک کاری قرار ندارد و پیشرفت فیزیکی پروژه های این فاز ۹.۰۸ درصد است.

در فاز ۵(انجمن انبوه سازان) وضعیت اندکی بهتر است و از مجموع ۶ هزار و ۲۳۲ واحد، فونداسیون ۵۲۷۱ واحد به اتمام رسیده است. هزار و ۱۷۶ واحد در مرحله اسکلت، هزار و ۱۳۰ واحد در مرحله سقف و ۱۸۱ واحد در مرحله سفت کاری قرار دارند. ۴۴ واحد یعنی کمی بیش از هفت دهم درصد از مسکن مهر فاز ۵ نیز در مرحه نازک کاری قرار دارد.
مجموع پیشرفت فیزیکی پروژه های مسکن مهر فاز ۵ ۱۴.۳۳ درصد است.

از مجموع ۸۳ هزار و ۱۹ واحد مسکن مهر پردیس، فونداسیون و اسکلت ۶۷ هزار و ۱۸۵ و ۴۸ هزار و ۴۳۰ واحد به اتمام رسیده است. همچنین ۴۷ هزار و ۸۲۸ واحد در مرحله سقف و ۳۳ هزار و ۶۴۲ واحد دیگر نیز در مرحله سفت کاری قرار دارد. ۸ هزار و ۱۲۳ واحد نیز در مرحله نازک کاری بوده و مجموع پیشرفت فیزیکی ۸۳ هزار و ۲۳ واحد ۴۲.۷۵ درصد است.

*مصوبه وام ۳۵میلیونی مسکن عطف به ماسبق می شود / سود تسهیلات ۱۵ درصد

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن، گفت: متقاضیان واجد شرایط سایرحساب های تعهدی بانک مسکن نیز می توانند علاوه بر سقف وام قبلی با خرید از اوراق گواهی حق تقدم مابه التفاوت ۱۵ میلیونی را نیز دریافت کنند.

محمد هاشم بت شکن افزود: به منظور کمک به تامین مسکن زوج های جوان، سقف تسهیلات خرید برای هریک از زوجین که تاریخ وقوع عقد آنها از ۱۷ دیماه ۹۲ به بعد باشد، تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و جمعا مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال بر روی یک واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: اعطای تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز تا سقف مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی، افزایش یافته است.

وی به بازپرداخت تسهیلات اشاره کرد و اظهار داشت: دوره بازپرداخت وام خرید مسکن حداکثر تا ۱۲ سال و با نرخ ۱۵ درصد تعیین شده و بازپرداخت در مدت زمان کمتر از آن، با توافق بانک و مشتری امکان پذیر خواهد بود.

مدیر عامل بانک مسکن تصریح کرد: متقاضیان واجد شرایط سایر حساب های تعهدی بانک مسکن در صورت تمایل می توانند از سقف تسهیلات مسکن به صورت استفاده توامان از طریق تهیه اوراق گواهی حق تقدم، بهره مند شوند.

وی توضیح داد: سایر حساب های تعهدی مانند صندوق پس انداز خرید که متقاضیان(واجد شرایط) برای دریافت وام سپرده گذاری کرده اند نیز می توانند علاوه بر سقف مقرر قبلی(۲۰ میلیون تومانی) با خرید اوراق حق تقدم از مابه التقاوت ۱۵ میلیون تومانی تسهیلات نیز استفاده کنند.

*۲.۸ میلیون تومان بدهید، وام ۳۵ میلیونی مسکن بگیرید

متقاضیان دریافت وام ۳۵ میلیون تومانی ساخت و خرید مسکن برای خرید اوراق گواهی حق تقدم از فرابورس یا بانک مسکن باید حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به نرخ امروز بپردازند.

در حال حاضر قیمت هر برگ اوراق حق تقدم(اوراق تسهیلات مسکن) در فرابورس حدود ۳۸ هزار تومان است. با هر برگ اوراق حق تقدم می توان ۵۰۰ هزار تومان وام دریافت کرد و یک میلیون تومان وام حدود ۸۰ هزار تومان هزینه دارد.

به عبارت دیگر برای دریافت وام ۳۵ میلیون تومان خرید یا ساخت مسکن متقاضی باید با مراجعه به فرابورس ۲ میلیون و هشتصد هزار تومان پرداخت کند. البته با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار و متقاضیان واجد شرایط سایر حساب های تعهدی بانک مسکن نیز می توانند علاوه بر سقف وام قبلی با خرید از اوراق گواهی حق تقدم مابه التفاوت ۱۵ میلیونی را نیز دریافت کنند.

این متقاضیان واجد شرایط نیز باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اوراق حق تقدم خریداری کنند تا بتوانند از مابه التفاوت ۱۵ میلیون تومانی بهره مند شوند.

*وام ۳۵ میلیونی مسکن را گران نمی کند

دیروز نیز کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که افزایش سقف تسهیلات مسکن تاثیری در رونق بازار و افزایش قیمت ها نخواهد داشت، گفت: با توجه به رونق بورس، این اقدام دولت باعثهجوم سرمایه های حقیقی و حقوقی به بازار مسکن و به تبع آن سوداگری نمی شود.

محمود جهانی با اشاره به اینکه وام ۳۵ میلیون تومانی مسکن بیشتر اثر روانی بر بازار خواهد داشت تا این که تقاضای واقعی را خیلی تحریک کند، گفت: مبلغ افزایش در حد قابل توجه نبوده و متناسب با رشد و افزایش قیت های مسکن در سال های اخیر نیست و لذا نمی تواند تقاضای واقعی مسکن را تحریک کند، البته در شهرهای کوچک ممکن است کمکی برای افزایش تقاضای موثر باشد.

وی ادامه داد: در کلانشهرها و شهرهای بزرگ مانند تهران این افزایش وام اثری ندارد و نمی تواند تقاضای موثر را مسکن را تحریک کند.

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: در رابطه با تقاضای سوداگرانه این موضوع به یک سری شرایط دیگر ارتباط پیدا می کند که آن هم وضعیت بازارهای رقیب مانند بورس است. در حال حاضر شاخص تقریبا به سقف نزدیک شده و خوشبینی در بورس وجود دارد. لذا تقاضاهای مشتریان حقوقی همچنان در بورس می ماند و مشتریان حقیقی نیز در ماه های پایانی سال، در مجموع خیلی شرایط را برای جدا شدن از بورس مهیا نمی بینند، چراکه همچنان شرایط خوشبیانه بر بورس حاکم است.

وی اظهار کرد: بنابراین افزایش تسهیلات مسکن مهر تاثیری در تحریک قیمت ها نخواهد داشت.

مدیرکل سابق دفتر اقتصاد مسکن در خصوص هدف از افزایش وام مسکن گفت: افزایش تسهیلات به صورت ادواری صورت پذیرفته و سقف تسهیلات مسکن خیلی کند به مقدار کم همیشه به سمت افزایش تعدیل یافته است. در دوره های قبل ۵ تا ۱۰ میلیون تومان افزایش سقف تسهیلات مسکن داشته ایم.

جهانی بیان کرد: بر اساس اطلاعاتی که بنده دارم سیاست گذاران و مدیران بخش مسکن درخواست افزایش سقف وام را تا ۱۰۰ میلیون و بالاتر را با هدف تحریک بازار تقاضای مسکن برای خروج معاملات داشته اند، اما به هر حال شاید افزایش کنونی منطقی تر بوده است.

وی تصریح کرد: شورای پول و اعتبار این میزان افزایش را منوط به سپرده گذاران صندوق پس انداز کرده است و افزایش تسهیلات در حد رقم ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان مسدود شده تا تحریک تقاضا در بازار مسکن خیلی صورت نگیرد.

به گفته جهانی، افزایش سقف تسهیلات در واقع با هدف کلی رونق بخشی به بازار انجام شده است، اما این رقم آن هدف رونق را پوشش نمی دهد.

*آخوندی: وام مسکن بازهم افزایش می یابد

وزیر راه، مسکن و شهرسازی نیز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: وام ۵۰ میلیون مسکن رقم خوبی است ولی هنوز برای تهران و شهرهای بزرگ نیاز به اقدامات بعدی دارد که امیدواریم آثار این موضوع را بانک مرکزی رسیدگی کند و در مرحله بعدی این رقم افزایش پیدا کند.

عباس آخوندی اظهار کرد: پیشنهاداتی را به بانک مرکزی تقدیم کردیم که اولین آن همین افزایش نرخ تسهیلات بود. بانک مرکزی نظرش این است که اقدامات محتاطانه ای را صورت دهد و به تدریج این کار صورت بگیرد.

آخوندی با بیان اینکه قطعا افزایش تسهیلات برای شهرهای کوچک می تواند موثر باشد، اظهار داشت: این ۵۰ میلیون رقم خوبی است ولی هنوز برای تهران و شهرهای بزرگ نیاز به اقدامات بعدی دارد که امیدواریم آثار این موضوع را بانک مرکزی رسیدگی کند و در مرحله بعدی این رقم افزایش پیدا کند.

وی میزان تسهیلات در برابر قیمت خرید یک واحد نوساز را موثر و مهم دانست و ابراز امیدواری کرد این گام مثبت تلقی شود و در مراحل بعدی تکمیل شود و ارقام تسهیلات افزایش پیدا کند.

انتهای پیام /

کد خبر: 92602

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT