پربازدیدترین ها

تحریم یک شرکت هواپیمایی ایران از سوی آمریکا، گزارش روزنامه صهیونیستی در مورد اهمیت توسعه بندر چابهار و نقش استراتژیک این بندر برای ایران، افزایش ۵.۵ درصدی تجارت خارجی ایران در سال جدید میلادی و چاق تر شدن جیب پولدارهای جهان در سال ۲۰۱۳ از مهم ترین خبرهای اقتصادی هفته گذشته رسانه های خارجی بود.

از آنجایی که در ۲ هفته گذشته، ادارات اروپایی و آمریکایی به حالت نیمه تعطیل درآمده و در تعطیلات سال جدید میلادی به سر می بردند، اخبار اقتصادی چندانی در رسانه های خارجی منتشر نشد با این حال روزهای پایانی هفته شاهد خبرهای مهمی بود.

روزهای نخست سال ۲۰۱۴ روزهای طلایی طلا

با وجود اینکه طلا در روزهای پایانی سال رنگ باخت و سرمایه گذاران از این فلز گران بها رو برگرداندند اما در هفته نخست سال ۲۰۱۴، چهره این فلز طلایی تر شد و ۲۴.۳۳ دلار افزایش یافت.

روند افزایشی طلا زمانی ادامه پیدا کرد که به علت کم رونقی بازار اوراق بهادار، سرمایه گذاران بار دیگر به این فلز گران بها روی خوش نشان دادند اما طلا همچنان در مسیر کاهشی که پیش از سال نو آغاز شده بود، پیش رفت تا اینکه در آخر هفته با رونق گرفتن بازارهای بورس۶ دلار کاهش یافت.

داستان ادامه دار علاقه غول های انرژی برای بازگشت به ایران

هنوز داستان سر و دست شکستن شرکت های غربی و اروپایی برای بازگشت به ایران به دنبال توافق ژنو به پایان نرسیده و خبرهای ابراز تمایل این شرکت ها و دولت های متبوعشان از گوشه و کنار به گوش می رسد کهروسیه هم از این قافله عقب نماندو سفیر این کشور در تهران گفت: اگر قراردادهای ایران جذاب تر شوند، شرکت های روس در زمینه انرژی هم به ایران می آیند.

بیل گیتس نفر اول پولدارها / جیب پولدارهای جهان چاق تر شد

از دیگر خبرهای جالب هفته گذشته نیز خبرپولدارتر شدن ثروتمندان جهان در سال ۲۰۱۳بود و بر اساس این خبر ۵۲۴ میلیارد دلار به ثروت این افراد افزوده شده است؛ همچنینبیل گیتسدوباره پولدارترین ثروتمند جهان شد.

تلاش دنباله دار هند برای گرفتن حکم به نفع نفتکش دششانتی

چندی پیش یک نفتکش هندی به علت آلوده کردن آب های ایران از سوی مقامات ایرانی توقیف شد و پس از ارائه ضمانت نامه ای از سوی کشتیرانی هند به سازمان بنادر و کشتیرانی ایران آزاد شد.

این هفته خبری منتشر شد که دهلی نو ازیک گروه بین المللیحکمی مبنی بر عدم نقض قوانین دریایی توسط این نفتکش هندی دریافت کرده است.

توسعه بندر چابهار تضمین کننده جایگاه مطمئن ایران در اقتصاد جهانی

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست طی گزارشی به بررسی استراتژیکتوسعه بندر چابهاربرای ایران پرداخت و نوشت: توسعه این بندر نه تنها برای هند مسیری مقرون به صرفه برای ترانزیت کالا فراهم می کند، بلکه ایران نیز از این طریق می تواند به جایگاه مطمئنی در اقتصاد جهانی دست پیدا کند و در برابر فشارهای بین المللی کمتر آسیب پذیر شود.

افزایش ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت ایران در آخرین ماه ۲۰۱۳

خبرگزاری انگلیسی رویترز طی گزارشی نوشت، در حالی که تولید نفت اوپک در دسامبر ۲۰۱۳ به علت کاهش برنامه ریزی نشده به کمترین میزان در ۲.۵ سال گذشته رسید،تولید نفت ایران ۵۰ هزار بشکه افزایش یافت.

رتبه نخست واردات برنج هند برای ایران

منابع هندی ازصادرات بیش از ۸۵۱ هزار تنی برنج هندی به ایراندر نیمه نخست سال ۹۲ خبر دادند و اعلام کردند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۷ درصد افزایش یافته است و در این مدت ایران نخستین واردکننده برنج باسماتی از هند بوده است.

رشد ۵.۵ درصد تجارت خارجی ایران در سال ۲۰۱۴

موسسه بیزینس مانیتور طی گزارشی ضمن اعلام آغاز روند ترمیمی بخش کشتیرانی ایران در سال ۲۰۱۴ نوشت:تجارت خارجی ایراندر سال جدید میلادی ۵.۵ درصد رشد خواهد داشت و این روند افزایشی تا سال ۲۰۱۸ سالانه ۴.۷ درصد پیش بینی خواهد شد.

آمریکا همچنان به تحریم های خود ادامه می دهد

با وجود اینکه ایران اعلام کرده است که تحریم های جدید آمریکا به منزله مرگ توافقنامه ژنو است، آمریکاشرکت هواپیمایی پویا ایررا به اتهام وارد کردن موتور جت تحت تحریم قرار داد.

همچنین یک تاجر آمریکایی به علت فروش ماشین آلات برش صنعتی به ایران، به ۱۸ ماه زندان محکوم شد.

افزایش واردات نفت پالایشگاه مانگالور هند از ایران در سال جدی میلادی

پالایشگاه های دولتی هند اعلام کردند که به علت مشکلات بیمه ای از سرگیری واردات نفت از ایران را حداقل تا ۳ ماه دیگر به تاخیر خواهند انداخت، اماپالایشگاه مانگالورامسال(سال مالی هند) ۴ میلیون تن نفت از ایران وارد می کند و این میزان را در سال آینده(آوریل ۲۰۱۴) افزایش خواهد داد.

انتهای پیام / ک

کد خبر: 92604

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT