پربازدیدترین ها

در نامه ای به وزیر صنعت و رئیس بانک مرکزی صورت گرفت

معاون اول رئیس جمهور در نامه ای به وزیر صنعت، تجارت و معدن و رئیس کل بانک مرکزی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در تأمین ارز و ترخیص کالاهای اساسی تأکید کرد: چنانچه سایر واردکنندگان با چنین شرایطی حاضر به وارد کردن کالاهای اساسی باشند باید امکان استفاده از این فرصت برایشان فراهم باشد.

به گزارشخبرگزاری فارسبه نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت، متن نامه اسحاق جهانیگری به محمدرضا نعمت زاده و ولی الله سیف به شرح ذیل است:

جناب آقای نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت

جناب آقای سیف رئیس کل محترم بانک مرکزی

باسلام و احترام

دیشب نامه آقای احمد توکلی نماینده محترم مردم تهران را با عنوان ویژه خواری ۶۵۰ میلیون دلاری دیدم نکات ذیل را یادآور می شوم:

۱ - در شروع بکار دولت تدبیر و امید یکی از نگرانی های عمده دولت کاهش میزان ذخائر کالاهای اساسی بود و از طرفی ده ها کشتی در آبهای کشور و بین المللی برای دریافت ارز(قیمت کالا) معطل بودند و تلاش مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیدا کردن روشی برای تأمین ارز که الحمدالله مثبت واقع شده و در زمان مناسبی به اطلاع ملت بزرگ ایران می رسد، بحمدالله با تدابیر اندیشیده شده اینک میزان ذخائر کالاهای اساسی در حد قابل قبولی است نگرانی از این جهت وجود ندارد. البته باید ذخیره استراتژیک کالاهای اساسی همواره اصلی ترین مسئله جنابعالی باشد.

۲ - همزمان با شروع بکار دولت جدید قیمت ارز کشور از جمله برای واردات کالاهای اساسی از ۱۲۲۶۰ ریال به ۲۴۷۸۰ ریال با مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش یافت که خوشبختانه علیرغم این تغییر عمده در قیمت ارز(دوبرابر) قیمت کالاهای اساسی با تدابیر دولت تغییر چندانی پیدا نکرد.

۳ - در سالها و حتی ماه ها قبل، ابتدا دولت ارز را به فروشنده پرداخت می کرد، سپس کالا حمل و تخلیه و ترخیص می شد، این اولین بار است که با تدبیر شما واردکننده، کالا وارد می کند و پس از چند ماه ارز خود را دریافت و به فروشنده پرداخت می کند.

نکته قابل تذکر این است که چنانچه سایر واردکنندگان با چنین شرایطی حاضر به وارد کردن کالاهای اساسی باشند باید امکان استفاده از این فرصت برایشان فراهم باشد. البته این نامه نگاری ها شما را از وظیفه اصلی که تأمین کالاهای اساسی و ذخیره سازی به میزان اعلام شده در این شرایط حساس کشور است، دور نکند.

در عین حالیکه سیاست دولت حمایت از بنگاه های اقتصادی در چهارچوب سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی می باشد، فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم نگردد و مراقبت نمایید تا اقداماتی که منجر به ناامن شدن حرکت های سالم اقتصادی می شود، صورت نپذیرد.

انتهای پیام / ک

کد خبر: 92631

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT