پربازدیدترین ها

گزارش فارس از تحولات بازار سرمایه در هفته ای که گذشت

نشست ویژه مذاکره کنندگان ژنو با مدیران بورس، روند نزولی شاخص، تاکید بر ابهام زدایی از نرخ خوراک پتروشیمی ها، اصلاح قیمتی بانکهای بورسی و اعلام آخرین فرآیند افزایش سرمایه بانک ها از مهمترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری فارس، در هفته ای که گذشت شاخص بورس با وجود فتح قله ۸۹ هزار واحدی با تاثیر منفی برخی صنایع از جمله پتروشیمی ها و معدنی به کانال ۸۸ هزار واحد بازگشت و روند نزولی به خود گرفت.

همچنین در این هفته، تاکید بر لزوم ابهام زدایی از افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها توسط عالی ترین مقام بازار سرمایه، نخستین معامله ۶ میلیارد ریالی هلدینگ خلیج فارس در بورس انرژی، اصلاح قیمتی بسیاری از صنایع از جمله بانک های بورسی، اعلام آخرین مراحل فرایند افزایش سرمایه، ۲ نماد پست بانک و بانک تجارت، پذیره نویسی بزرگترین صندوق قابل معامله بورسی، نشست ویژه تیم مذاکره کننده ژنو با مدیران بازار سرمایه، اعلام زمان معارفه هلدینگ دارویی تامین و بررسی تشکیل صندوق قابل معامله سهام عدالت در شورای عالی بورس از مهمترین تحولات بازار سرمایه در یک هفته گذشته بود.

به گزارش فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار که با افزایش قابل توجهی به نیمه ۸۹ هزار واحد رسید در چند روز پایانی معاملات بازار با تاثیر منفی صنایع متاثر از لایحه بودجه به مرز ۸۷ هزار واحد نزدیک شد.

در این بین بسیاری از صنایع بورسی با اصلاح قیمتی مواجه شده و کاهش قیمت فراوانی داشتند، که از جمله آنان پتروشیمی ها و بانک ها بودند.

در این خصوص بسیاری از تحلیلگران درباره این اصلاح قیمتی معتقدند در گروه بانک ها با توجه به چشم انداز مثبت آنان در گزارش های ۹ ماهه و افزایش سرمایه، سیگنال های خرید دیده شده و در گروه پتروشیمی نیز سرمایه گذاران باید تا نهایی شدن نرخ خوراک در مجلس شورای اسلامی صبر پیشه کنند.

بنابراین گزارش، در هفته ای که گذشت پذیره نویسی نخستین و بزرگترین صندوق معامله بورسی از پانزدهم دی ماه آغاز شد که مدیرعامل تامین سرمایه نوین در این باره گفته بود این ابزارها از مدیریت حرفه ای و تحلیلگران زبده برخوردار هستند که سبب می شود تا با حداقل ریسک، بیشترین بازده نصیب سرمایه گذاران شود.

* نشست تیم مذاکره کننده ژنو و اطلاعاتی که در این جلسه رد و بدل شد

در هفته ای که گذشت، نشست تیم مذاکره کننده ژنو با مدیران نظام بانکی و بازار سرمایه برگزار شد که در این جلسه عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه به مواردی از جمله چشم اندازهای مثبت توافقات انجام شده، چشم انداز روابط اقتصادی پیش رو، زمانبندی تغییر در شرایط تحریم ها و تحلیل محیط پیرامونی و ژئوپولتیکی منطقه ای و فرامنطقه ای پرداخت.

به گزارش فارس در این جلسه، عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران، علی سنگینیان، مدیر تامین سرمایه امین و برخی مدیران دولتی از جمله محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهوری و عباس عراقچی عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشور مان حضور داشتند.

به گزارش فارس، یکی از حاضران در این نشست درباره اطلاعات این جلسه نوشت: جلسه با آقایان نهاوندیان و عراقچی خیلی خوب بود؛ آقای عراقچی و وحیدی نژاد اطلاعات خوبی در مورد محتوای توافقات و گام های اجرایی آن ارائه کردند.

فعالان بازار مالی هم ضمن پرسش سوالات، نظرات خود را در مورد اقدامات آتی مورد نیاز در گام های اجرایی مطرح کردند؛ امکان نقل و انتقال پول از طریق ۷ بانک اروپایی منتخب نیز به ایران از جمله مهمترین مواردی بود که در این جلسه تشریح شد.

* اعلام آخرین مراحل فرایند افزایش سرمایه ۲ بانک بورسی

در هفته ای که گذشت، مدیرعامل شرکت پست بانک درباره وعده افزایش سرمایه اعلام کرد: فرایند افزایش سرمایه از محل ارزیابی دارایی ها به اتمام رسیده و در انتظار صدور مجوز از سوی سازمان بورس برای ثبت آن هستیم.

همچنین در هفته ای که گذشت مدیرعامل بانک تجارت نیز با اعلام زمان برگزاری مجمع فوق العاده بانک برای اعمال افزایش سرمایه بیش از ۱۰۰درصدی آن، گفت: این مجمع فوق العاده طبق برنامه ریزی انجام شده اول اسفندماه برگزار و پس از آن مراحل قانونی طی می شود.

رنجبر فلاح درباره پرتفوی این بانک به فارس گفت: سهام شرکت های شیمیایی، فلزی و دیگر نمادهای سودده در پرتفوی این شرکت است که همواره برای کسب بازدهی بالاتر در حال متنوع سازی آن هستیم و تاکنون نیز بازده خوبی از آنها کسب کرده ایم.

بر اساس این گزارش، نخستین شعبه تخصصی بورس بانک تجارت با اهداف ارائه خدمات مختلف مالی به بازار سرمایه افتتاح شد.

* زمان معارفه هلدینگ دارویی تامین «تی پی کو»

مدیرعامل کارگزاری صبا تامین به عنوان کارگزار عرضه کننده ضمن اعلام خبر زمان معارفه هلدینگ دارویی تامین اجتماعی گفت: ۱۰ درصد از سهام این شرکت برای اولین بار از طریق بازار دوم بورس عرضه خواهد شد.

وی گفت: روز یکشنبه، ۲۲ دی ماه ساعت ۱۴:۳۰ جلسه معارفه در محل هتل هما برگزار خواهد شد.

* بررسی تشکیل صندوق قابل معامله سهام عدالت در شورای عالی بورس

محمدرضا پورابراهیمی، عضو شورای عالی بورس درباره جلسه هفته گذشته کمیسیون فرعی شورای عالی بورس به فارس، گفت: نحوه تشکیل صندوق قابل معامله سهام عدالت و نحوه عملیاتی کردن آن مورد بحثو بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی آن نیز به جلسه هفته آینده موکول شده است.

* نخستین معامله ۶میلیارد ریالی خلیج فارس در بورس انرژی

شهریار شهمیری، مدیرعامل کارگزاری سهم آشنا(کارگزار عرضه کننده) و مشاور پذیرش کالایی هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس از اولین عرضه موفق این هلدینگ به ارزش بیش از ۶ میلیارد ریال در رینگ داخلی بورس انرژی خبر داد.

به گزارش فارس، در این عرضه ۵۰۰ تن محصول برش سنگین نفتالین دار هلدینگ خلیج فارس به ارزش بیش از ۶ میلیارد ریال با قیمت پایه ۱۲۳۵۶ ریال معامله شد.

انتهای پیام / ک

کد خبر: 92695

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT