پربازدیدترین ها

گزارش فارس از تحولات حوزه نیرو در هفته ای که گذشت

هفته گذشته حوزه آب و برق تحت تاثیر نشست خبری وزیر نیرو بود که چیت چیان خبرهایی مبنی بر آغاز تجدیدنظر هزینه انشعاب برق، افزایش هزار تا ۵ هزار تومانی قبض آب و برق را داد هر چند اخبار ناگوار کاهش آب در پشت سدهای کشور و تهران و کمبود گاز نیروگاهها را باید به آن اضافه کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری فارس، هفته گذشته در سلسله نشست های خبری مسئولان وزارت نیرو، حمید چیت چیان به سئوالات رسانه ها پاسخ داد.

چیت چیان در یک بخش از اظهارات خود در خصوص وعده خود مبنی بر تجدیدنظر در خصوص هزینه انشعاب برق گفت: برخی از نمایندگان مجلس پیشنهادی کرده بودند، مبنی بر اینکه هزینه انشعاب برق در شهرها بین مناطق مختلف بر اساس قیمت های مختلف تفاوت قائل شویم.

وی ادامه داد: به همین مناسبت با نمایندگان مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مکاتبه ای صورت گرفت که از سوی کمیسیون انرژی و از سوی وزارت نیرو افرادی تعیین و معرفی شدند تا(در کمیته مشترک) هزینه های انشعاب برق تجدید نظر شود.

چیت چیان گفت: این تجدید نظر در خصوص شهر تهران نیز خواهد بود.

*تأیید افزایش هزار تا ۵ هزار تومانی قبوض برق و آب برای سال آینده

وزیر نیرو در خصوص افزایش قیمت آب و برق در سال ۹۳ گفت: ما سناریوهای مختلفی را در وزارت نیرو برای تعرفه آب و برق بررسی کردیم و اثرات هر کدام از گزینه ها را در افزایش احتمالی هزینه خانوارها بررسی کرده و سنجیده ایم.

چیت چیان گفت: تمام این پیشنهادات در اختیار دولت قرار گرفته است، اما بیان این گزینه ها می تواند انعکاس های گوناگونی در جامعه داشته باشد.

وی افزود: ما قطعا قبل از اینکه دولت و هدفمندی تأیید نهایی خود را برای قیمت آب و برق اعلام نکنند جزئیات آن را اعلام نخواهیم کرد.

چیت چیان اضافه کرد: این اطلاعات وقتی اعلام می شود قضاوت های گوناگونی شروع می شود که این هیچ کمکی به کارگروه دولت و هدفمندی نخواهد کرد.

وی با تأیید صحبت های معاون خود، گفت: افزایش هزار تا ۵ هزار تومانی قیمت آب و برق بر روی قبوض سال ۹۳ را تأیید می کنم اما می خواهم موضوعی را به استحضار شما برسانم که این افزایش نسبت به سایر کالاهای خدماتی بسیار ناچیز است.

وی گفت: مبلغی که شرکت مخابرات، همراه اول و ایرانسل از بابت ارائه خدمات از مردم دریافت می کند، سالانه حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است، بنابراین اگر این مبلغ را بر تعداد خانوارها تقسیم کنیم ماهانه ۶۶ هزار تومان هر خانوار ایرانی هزینه مخابرات پرداخت می کند.

وزیر نیرو اظهار داشت: حال مقایسه قبوض آب و برق ۵۰ درصد خانوارهای کل کشور که کمتر از ۵ هزار تومان پرداخت می کنند، را با این ۶۶ هزار تومان مقایسه کنید. می بینیم نه تنها این عدد بسیار ناچیز است بلکه حتی چندین برابر وزارت نیرو هزینه تولید آب و برق پرداخت می کند.

وی ادامه داد: هرچند مخابرات اهمیت زیادی برای مردم دارد، اما اهمیت آب که تأثیر حیاتی بر زندگی مردم دارد در برابر مخابرات بسیار بیشتر است.

*امیدوارم تابستان ۹۳ خاموشی نداشته باشیم

چیت چیان در خصوص تامین برق گفت که باید بگویم که از بدو ایجاد دولت یازدهم کارگروه ویژه ای تشکیل شد، تا برای تامین برق کشور در پنج سال آینده فکری شود.

وی ادامه داد: اولین مولفه ما برای تامین برق کشور، به مدار آوردن نیروگاه های جدید است، به همین دلیل از آن موقع تاکنون ۸۴۰ مگاوات نیروگاه جدید به بهره برداری رسیده است، بنابراین امید است بدون هیچ مشکلی تابستان سال ۹۳ را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.

چیت چیان اضافه کرد: تعداد دیگری از نیروگاه های حرارتی را نیز قصد داریم به مدار بیاوریم که حدود ۱۰ واحد گازی و یا واحد بخار سیکل ترکیبی خواهد بود که در مجموع حدود ۱۸۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به مدار خواهد آمد.

وزیر نیرو گفت: حال شاید سوال بپرسید که چرا تا این حد نیروگاه جدید وارد مدار خواهد شد و چرا میزان آن اندک است؟

جواب من این است که اگر باید سالانه ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود، اما باید بگویم که طی دو سال گذشته میزان سرمایه گذاری در احداثنیروگاه جدید پایین آمده است.

وزیر نیرو ادامه داد: پس برای اینکه این کمبود ورود نیروگاه جدید را جبران کنیم ۲۰۰۰ مگاوات با شرکت های توزیع برق و صنایع بزرگ هماهنگ کرده ایم تا با مدیریت مصرف، مصرف برق را کاهش دهند.

*روند کاهشی آب سدهای تهران ادامه دارد / مردم صرفه جویی کنند

حجم آب در مخزن سدهای تامین کننده آب تهران با کاهش ۲۱۵ میلیون مترمکعبی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته به ۴۱۸.۷ میلیون مترمکعب رسید.

با وجود گذشت بیش از ۱۰۰ روز از آغاز سال آبی ۹۳ - ۹۲، روند کاهشی آب موجود در مخازن سدهای تهران که از سال آبی گذشته شروع شده است، همچنان ادامه دارد.

حجم آب موجود در مخزن سدهای تامین کننده آب تهران با کاهش ۲۱۵ میلیون مترمکعبی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته به حدود ۴۱۸.۷ میلیون مترمکعب رسیده است.

حجم آب ورودی به مخزن سدهای تهران از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه ۹۲) تاکنون با ۱۸.۶ درصد کاهش در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته، به حدود ۱۸۴ میلیون مترمکعب رسیده است.

حجم آب ورودی به مخزن سدهای تهران در زمان مشابه سال آبی گذشته ۲۲۶ میلیون مترمکعب بوده است.

براساس این گزارش، حجم آب موجود در تمامی مخازن سدهای تهران در مقایسه با زمان مشابه پارسال با کاهش روبرو است.

این کاهش حجم ذخیره آب در مخزن سد امیرکبیر ۱۸.۳، لتیان ۲۱.۵، لار ۳۸.۶، طالقان ۱۰۷ و ماملو ۲۹.۵ میلیون مترمکعب اعلام شده است.

در زمان کنونی، حجم آب موجود در مخزن سدهای امیرکبیر ۹۸.۶، لتیان ۳۷.۵، لار ۱۴، طالقان ۱۵۵.۴ و ماملو ۱۱۳ میلیون مترمکعب گزارش شده است.

با توجه به شرایط ذخیره آب و کاهش منابع آبی در پشت سدهای پنجگانه تهران، شهروندان تهرانی باید نسبت به رعایت الگوی مصرف آب دقت لازم را داشته باشند.

*حجم آب مخزن سدهای کشور ۹ درصد کاهش یافت

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم اکنون ۱۸ میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب به ثبت رسیده است که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، معادل ۹ درصد کاهش نشان می دهد.

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در زمان مشابه سال گذشته، حدود ۲۰ میلیارد و ۱۸۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

براساس این گزارش، حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه ۹۲) تاکنون، با ۲۹ درصد کاهش در مقایسه با سال آبی گذشته به پنج میلیارد و ۷۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته هشت میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

میزان حجم آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری(مهرماه ۹۲) تاکنون، شش میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب گزارش شده است، در حالی که آب خروجی از سدهای کشور در مدت مشابه سال آبی گذشته به میزان شش میلیارد و ۳۰ میلیون مترمکعب بود.

بر این اساس، حجم آب خروجی از سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، پنج درصد افزایش نشان می دهد.

هم اکنون ۳۹ درصد از حجم مخازن سدهای کشور از آب پر بوده ضمن آنکه مجموع ظرفیت مخازن سدهای کشور در زمان کنونی ۴۷.۴ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

*کمبود گاز نیروگاه های برق واقعیت دارد

حائری مدیرعامل توانیر قطع گاز نیروگاه های کشور را تائید کرد و گفت: اگرچه سوخت گاز نیروگاه های کشور به علت اولویت مصرف خانگی قطع است اما هیچ نیروگاهی بدون سوخت نمانده و از مدار خارج نیست.

وی افزود: همه ساله در فصل زمستان مصرف گاز در کشور افزایش می یابد و وزارت نفت تلاش می کند اولویت را به تامین سوخت خانگی بدهد.

وی ادامه داد: با توجه به در اولویت بودن مصارف خانگی، شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران تلاش می کند اولویت تأمین سوخت را، مصارف خانگی قرار دهد و سوخت نیروگاه های برق را از طریق سایر سوخت ها مثل مازوت و گازوئیل تامین کند.

حائری با اشاره با افت فشار گاز نیروگاه ها به دلیل سرما و افزایش مصرف ادامه داد: شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران روزانه در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ میلیون لیتر سوخت مازوت به جای سوخت گاز به نیروگاه های کشور عرضه می کند تا هیچ مشکلی از بابت تأمین سوخت و تأمین برق، نیروگاه های کشور را تهدید نکند.

مدیرعامل توانیر گفت: قطعا در روزهای آینده نیز کمبود گاز برای نیروگاه های کشور وجود دارد که شرکت پخش فرآورده های نفتی با سوخت مازوت این کمبود را جبران خواهد کرد.

*پرداخت کامل پول تأمین آب مسکن ویژه تهران

براتی مدیر عامل شرکت آبفای شهرک های غرب تهران با بیان اینکه مشکلی از بابت آبرسانی به مسکن ویژه تهرانسر وجود ندارد، گفت: دولت دهم قرارداد تأمین آب مسکن ویژه تهران را بسته و پول آن را هم پرداخت کرده است.

وی افزود: در دولت دهم قراردادی میان شرکت آبفای شهرک های غرب تهران و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید و پول تأمین آب واحدهای مسکونی نیز محاسبه و از سوی وزارت راه و شهرسازی پرداخت شد.

وی ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک های غرب تهران با توجه به اینکه پول آبرسانی را دریافت کرده، تمام شبکه های داخلی آب و شبکه فاضلاب را اجرا کرده است.

براتی تأکید کرد: به محض اینکه واحدهای مسکونی تهرانسر(مسکن ویژه) آماده واگذاری شوند، آب و فاضلاب آنها نیز وصل می شود.

* تعرفه های کنونی آب جوابگوی ارائه خدمات به مردم نیست

براتی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصصو اصلاح تعرفه های آب گفت: پیشنهادات اصلاح تعرفه های آب از سوی مقامات مسئول وزارت نیرو ارائه شده است، بنابراین با توجه به اینکه از سال ۸۳ تعرفه های آب تغییری نداشته، اصلاح تعرفه ها برای ارائه خدمات بهتر ضروری است.

مدیرعامل شرکت آبفای شهرک های غرب تهران تأکید کرد: تعرفه های کنونی آب به هیچ وجه نمی تواند جوابگوی ارائه خدمات مناسب به مردم باشد بنابراین تاکنون نیز هرچه در توان شرکت های آبفا بوده برای ارائه خدمات مناسب به مردم ارائه کرده اند.

* زیان ۲۹۵ تومانی در هر متر مکعب آب

براتی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی شرکت آب و فاضلاب شهرها و شرکت های غرب تهران شرایط خوبی ندارد و از سال گذشته تاکنون تنها ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان کل اعتبارات پرداخت شده است، گفت: اگرچه از لحاظ تأمین و تخصیص اعتبارات در مضیقه هستیم اما این کمبود اعتبار باعثنشده که کارها تعطیل شود چرا که مردم از ما انتظار دارند و محکوم به کار و ادامه اقدامات خود هستیم.

انتهای پیام / ک

کد خبر: 92765

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT