پربازدیدترین ها

محسنی ثانی در گفت وگوی تفصیلی با تسنیم مطرح کرد

خبرگزاری تسنیم: " آمریکا و انگلیس به کشورهای منطقه نیابت دادند. البته مسائل سیاسی و خط و ربط ها، طبیعتا بیشتر توسط سرویس های غربی صورت می گیرد، منتها در حال حاضر سرویس های امنیتی و جاسوسی غربی با سرویس های منطقه در یک تعامل جدی هستند. "

گروه سیاسیخبرگزاری تسنیم-محمدرضا محسنی ثانی از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مردم سبزوار در خانه ملت را بر عهده دارد. وی در مجلس هشتم عضو کمیسیون اجتماعی بود و در نهمین دوره پارلمان نیز پس از ورود به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، مسئول کمیته امنیت این کمیسیون را بر عهده گرفت. محسنی ثانی پیش از ورود به مجلس، معاونت سیاسی - امنیتی استانداری خراسان، سرپرست استانداری خراسان، مدیرکل نظارت و امور استان های شورای نگهبان و در دولت نهم نیز استانداری لرستان را در کارنامه دارد.

وی در جریان بازدید ازخبرگزاری تسنیمگفت وگویی با خبرنگاران این خبرگزاری داشت که مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

تسنیم: اگر در ابتدا ارزیابی خودتان را از عملکردخبرگزاری تسنیمبفرمایید.

محسنی ثانی:من انصافا فکر می کردم قدمت زمانیخبرگزاری تسنیمزیاد است، چون نقل و ثقل خبری آن در این حد نشان می دهد که سابقه اش زیاد باشد. هم توازن و تعادل آن در خط و نشان های خبری تقریبا خوب بوده است و هم توانسته رعایت اعتدال را داشته باشد و بنده حرکاتی به صورت افراط و تفریط ندیده ام و در مجموع تا به حال چه در دولت قبلی و چه در دولت فعلی حرکت منطقی داشته است.

بنابر این فکر می کنم در مجموع یک خبرگزاری پر و پیمانی است که بیشتر به جایگاه حرفه ای اش برمی گردد که آقایانی که این خبرگزاری را سامان دادند و به اینجا آمدند، سبقه حرفه ای داشتند. این خیلی مهم است، یک سرمایه حدود ۱۰ ساله ای بوده که پای کار آمدند و این توانسته بر غنای این خبرگزاری بیفزاید و شما راه چندین ساله را شما سال اول طی کردید.

تسنیم: آقای دکتر! به عنوان اولین سوال به بحثسفر کمیته به سیستان بپردازیم.این گزارشدر چه محورهایی آماده شد؟

محسنی ثانی:سیستان و بلوچستان مرزی حدود ۱۲۶۰ کیلومتری با افغانستان و پاکستان دارد. از پاسگاه چاخرما در انتهای در خراسان جنوبی و از نزدیک هامون تا دریای عمان. این مرز وسیع با دو کشور بحران زا همجوار است. خوشبختانه هر دو مرز نشین - مرزنشینان بلوچستان پاکستان و افغانستان - همه گرایش به سمت ایران دارند، چون در آن طرف فقر و هلاکت و مشکلات اقتصادی و امنیتی و سیاسی زیاد است و عقب افتادگی های شدیدی را در قسمت بلوچستان پاکستان و افغانستان داریم که با این طرف بسیار متفاوت است، لذا سعی در منتسب کردن خود به این طرف دارند.

از این جهت مرزهای شرقی کمی با مرزهای غربی مان، فرق می کند یا در استان های جنوبی مان شاید آن زرق و برق کشورهای حاشیه خلیج فارس را بیشتر می بینند و مثلا بدشان نمی آید بگویند، آنجا رفتیم و آنجا تجارت کردیم، ولی مرزهای این طرف، آنهایی هم که در پاکستان و افغانستان هستند، می گویند این طرفی هستیم. بنابراین وابستگی های اینگونه ای باعثکثرت تردد شده و تعاملات بسیار شدیدی را در این زمینه داریم. اولاً معذوریت هایی وجود ندارد و انسداد مرزمان کامل نیست. البته در قسمت زابل وضعیتمان از نظر انسدادی تقریبا خوب است و توانستیم با دیوار و کانال و حتی سیم خاردار و برجک ها نسبت به انسداد مرزها اقدام کنیم. به طوری که برجک این طرف، برجک آن طرف را می بیند و برای دید در شب دوربین های حرارتی داریم و مدت ها ست در این قسمت ناامنی خاصی نداریم.

** قرارگاه سپاه شبانه روزی برای انسداد مرزها کار می کند

ولی در قسمت بلوچستان، گپ های فراوانی داریم که نه ما و نه آنها هیچ کدام حضور نداریم، البته آنها در هیچ جای مرز حضور ندارند ولی ما یگ گپ هایی داریم که حضور نداریم و از این خلاءها سوءاستفاده هایی انجام می گیرد. چه در زمینه قاچاق و چه در ناامنیتی های امنیتی. بنابراین ما حساس و مرتب در حال رفت و آمد هستیم تا اینکه این مشکل در این قسمت مورد توجه جدی تری قرار بگیرد. به لطف خداوند در حال حاضر سپاه پشت کار است و خوب کار می کند و توانسته به صورت شبانه روزی در امر انسداد پیشرفت های خوبی داشته باشد. منتها به معنای این که الان کامل بشود نیست. تنگناهای مادی و محدودیت های زیادی در این زمینه وجود دارد.

**گروهک ها در پاکستان پادگان داشتند و آموزش می بینند**

سفر اخیر نخست وزیر پاکستان نیز کمک کرد تا بتواند این اقدامات ناامن برخی گروهک ها در پاکستان که توانسته بودند، پادگانی داشته باشند و آموزش هایی ببینند و رفت و آمدی بکنند و مأمنی داشته باشند، اینها در راستای تبادلات اطلاعات، همکاری های اطلاعاتی و امنیتی می تواند موثر باشد. بنابراین هم از بعد همکاری های دوجانبه و هم از بعد اینکه انگیزه ای برای کامل کردن و سامان بخشیدن مرز داریم، در این زمینه همکاری هایی در حال انجام شدن است.

**بخش عظیمی از توطئه های ضد امنیتی گروهک های وابسته به کشورهای منطقه توسط اطلاعات و سپاه خنثی شده است**
**فعالیت های تیم های تروریستی زیادی خنثی می شود که خبری نشده است**

بخش عظیمی از توطئه های ضد امنیتی گروهک های وابسته به بعضی از کشورهای منطقه، با هوشیاری و اقدامات بسیار خوبی که سپاه و اطلاعات در این زمینه داشته، در حال خنثی شدن است و الا اگر فعالیت های سربازان گمنام و سپاه نبود، شاید ما خبرهای ناگوار بیشتری را داشتیم. الان با اشرافیتی که اینها دارند، توانسته اند خوب کنترل کنند و فعالیت تیم های زیادی تا به حال خنثی شده است که طبیعتا خبری نمی شود. به هرحال رو به بهبود و ترمیم و اصلاح است و کارها به خوبی پیش می رود.

تسنیم: آقای دکتر! این گروهک ها در قسمت بلوچستان پاکستان پادگان نظامی دارند؟

محسنی ثانی:بله، دولت مرکزی به بخش عظیمی از پاکستان و ایالت بلوچستان نفوذی ندارد.

تسنیم: سخنگوی وزارت خارجه ی پاکستان قبل از آزادی مرزبانان مکرر اعلام می کرد اینها اصلا در خاک ما نیستند. اگر این گروهک ها پادگان دارند، پس چطور اعلام می کردند در خاک ما نیستند؟ یا گاها تایید می کنند در خاک ما هستند ولی می گویند مختصاتشان را نداریم؟

محسنی ثانی:طبیعتا اگر بگویند در خاک ما هست، مطالبات ما به گونه ای دیگر می شود. همین چهار نفر را هم کمی آن طرف تر از پاکستان و در افغانستان تحویل دادند، یعنی می خواستند بگویند آنچه گفتیم واقعا نبوده است. ولی نه، چون اشراف و تسلطی بر قسمت ولایت بلوچستان ندارند و بعد هم سازمان اطلاعاتشان مشکلات زیادی دارد و گاها زدوبندهایی هست. دولت هم آن نفوذی که در این زمینه ها باید داشته باشد، ندارد.

به اضافه اینکه آقای نواز شریف هم در این مدتی که در تبعید بود، یکی از کشورهای منطقه وی را تر و خشک و حمایت می کرد، الان هم سرنخ بیشتر مشکلاتی که داریم، به همین کشور برمی گردد. لذا اینها باید با گفتمان دیپلماسی حل بشود. یک فضایی هنوز نه خیلی جدی ولی دارد آغاز می شود که ارتباطاتی با این کشور برقرار شود، پیش مقدمه یک دعوت هایی از وزارت خارجه انجام بگیرد، رفت وآمدهایی انجام بشود.

**عملکرد افراطی بندر بن سلطان حتی باعثوحشت غربی ها شد**

برخی کشورهای منطقه در ماجرای سوریه شکست خوردند و ناکامی هایی که در این زمینه داشته اند و نیابت هایی که از آمریکا و غرب برای بحثسوریه گرفته بودند، خیلی نتوانستند نتیجه بگیرند. یک مقداری هم آن بندر بن سلطان ملعون هم افراطی کار کرد و باعثوحشت حتی غربی ها شد که در حال حاضر پیشگیری هایی می کنند. لذا وضعیتی که در منطقه داریم و حوادثی که در منطقه به وجود آمده است و آمادگی که از لحاظ سرزمینی در سیستان و بلوچستان و قسمت پاکستان آن هست، خیلی از این قضایا را اقتضا می کرد که باشد، ولی انصافا سپاه و خود مرزنشین ها به عنوان نیروهای بسیجی سپاه که در بخش عظیمی از روستاهای مرزی ما در حال خدمت هستند، خوب عمل کردند.

خدا شهید شوشتری را رحمت کند که ابتکار خوبی را در این زمینه نشان داد و مرزنشین ها را از طریق سران قبایل بسیجی کرد. این یک علقه و وابستگی و یک نظارت و کار تشکیلاتی به وجود آورد. از رها بودن آن همه جوان بیکارِ غیر فعال در عرصه های مختلف که طبیعتاً رویکردشان قاچاق شده بود، جلوگیری کرد و آنها دارند در چهارچوبی فعالیت می کنند و این خودش خیلی موثر بوده است و الان هم همان راه در حال ادامه است.

اشرافیت اطلاعاتی هم در حال حاضر خوب شده یعنی با توجه به آن هجمه سنگین عقبه ای که الان برایمان تدارک دیده اند و با توجه به اوضاع منطقه ای، قصد دارند شکست های خودشان را جبران کنند و یک فلش ناامنی برای ما داشته باشند، به واسطه زحمات بچه های ناجا، سپاه و اطلاعات مشکل چندانی برای ما بوجود نیامده است.

تسنیم: با توجه به بررسی هایی که داشتید خودتان به این نتیجه رسیده اید که حمایت مالی و تسلیحاتی گروهک ها از طرف کشورهای منطقه است؟

محسنی ثانی:بله! این تقریبا قطعی شده است که حمایت های مالی و رفت و آمدهای این گروهک ها در ارتباط با برخی کشورهای منطقه است.

تسنیم: اسنادی در این زمینه وجود دارد؟

محسنی ثانی:آنهایی که در این زمینه کار کرده اند، همه ی این مطالب را دارند.

**سرویس های امنیتی و جاسوسی غربی با سرویس های منطقه در یک تعامل جدی هستند**

تسنیم: حمایت های اطلاعاتی چه؟ چون گفته می شود گروهک های تروریستی از طریق دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس تغذیه می شوند.

محسنی ثانی:آمریکا و انگلیس به کشورهای منطقه نیابت دادند. البته مسائل سیاسی و خط و ربط ها، طبیعتا بیشتر توسط سرویس های غربی صورت می گیرد، منتها در حال حاضر سرویس های امنیتی و جاسوسی غربی با سرویس های منطقه در یک تعامل جدی هستند و همکاری و آموزش، رفت و آمد و خط و ربط هایشان را آنها انجام می دهند و نیابتش را اینها انجام می دهند.

تسنیم: قسمت ناامن مرزهای شرقی فقط همین ۳۰۰ کیلومتری است که سپاه تحویل گرفته است و یا در قسمت های دیگر مرز هم مشکلاتی وجود دارد؟

محسنی ثانی:نه! هست. ما هنوز خلأهایی داریم. بخشی در آن قسمت مثلثی رها بود و الان دارند دیوار می کشند. مابین ایرانشهر. البته آنجا کوهستانی است و صعب العبور و مشکل است ولی برای این قاچاق و اقدامات تروریستی آنها مشکلی ندارند.

**سیاست کلی نظام این است که با کشورهای مسلمان در قالب «امت واحده اسلامی» حرکت کنیم**

تسنیم: در سفری که نواز شریف به ایران، دیدار صمیمانه ای با حضرت آقا داشت…

محسنی ثانی:سیاست های کلی نظام واقعاً بر این است که کشورهای همسایه و به خصوص مسلمان ارتباط برقرار بشود و ما بتوانیم در قالب " امت واحده اسلامی " حرکت کنیم. اگر بتوانیم روابط خوبی را با کشورهای همسایه و به خصوص اسلامی منطقه برقرار کنیم، جایگاه و پایگاه آمریکا و هم پیمانانش کم تر می شود.

در حال حاضر فضا برای نزدیک شدن کشورهای اسلامی آماده تر شده است. هم سیاست های غربی ها رنگ باخته و هم کشورهای منتطقه هر آنچه به غربی ها گفته بودند عمل می کردند و به نتیجه نرسیدند و امروز این را فهمیده اند. لذا اگر توجهی بشود، می توان تلطیف خوبی در این فضا صورت بگیرد و باز به یک روابط متعارف تری برگردد، ولی از نظر گفتمان سیاسی و ادبیات دیپلماتیک در این دو، سه سال قبل لسان خیلی خوبی را با همسایگان نداشتیم و روابطمان تقریباً روابط حسنه ای نشد. الان سعی بر این است که روابط بیشتر با کشورهای همسایه را هم به لحاظ مسائل امنیتی و منطقه ای مان و هم بر مبنای آن آموزه های اسلامی برقرار کنیم.

به طور مثال تا جایی که می توانیم به جای واردات از استرالیا از منبع پروتئینی و تغذیه ای همسایگان استفاده کنیم. هم آنها مسلمانند و طبیعتا یک تکلیف اینجوری هم داریم. هم ارزانتر، بهتر و نزدیک تر است. یعنی هم برای ما خوب است و هم برای آنها و هم از نظر مسائل سیاسی و منطقه ای خوب است. لذا لازم است که این موارد توجه شود که می توان از این طریق با کشورهای همسایه روابط بهتر و متعادل تری داشته باشیم.

تسنیم: در خبرها شایعاتی درباره رشد فزاینده تکفیری ها در جنوب شرق کشور شنیده می شود. آیا این اخبار درست است؟

محسنی ثانی:آن طور نیست.

تسنیم: سردار پاکپور درباره ی تکفیری ها گفت که ما مقابله کردیم و جلوشان را گرفتیم. حتی به مرزهای شمال غرب کشور و آن حوالی ها، مرزهای کرد نشین عراق اشاره کرد که قصد داشتند وارد کشور شوند. این موضوع تکفیری ها که گاهی مسئولین ما هم مطرح می کنند، تکفیری های داخل کشورند یا می خواهند از خارج وارد داخل شوند؟

محسنی ثانی:اینها با اسم های مختلفی هستند. هر روز هم یک اسم درست می کنند. مثلا در پاکستان، از کشورهای منطقه به فردی گفته بودند که تو از قاچاق چقدر درآمد داری و طرف گفته بود مثلا ۳۰ تومان و آنها گفته بودند قاچاق را تعطیل کن و این موادی را که ما می خواهیم داخل کشور ببر. این فرد عضو گروهکی نبود، بلکه یک قاچاق فروش بود که آنها دیده بودند این فرد در حمل مواد مخدر تجربه دارد، از او خواسته بودند این موارد را ببرد. هرروز هم این افراد عوض می شوند. با القاب و عناوین مختلف شکل می گیرند، کارشان را انجام می دهند و مزدشان را می گیرند. یعنی کار به صورت کارمزدی انجام می شود. در اصل البته چنین جریانی که فرزند نامشروع طالبان بود، سپس القاعده و تکفیری شد و آخر خط به جیش العدل می رسد، از همان زاد و ولدهای همان اصل(طالبان) هستند و عقبه فکری و اعتقادی آنها همان است.

تسنیم: جیش العدل وابستگی به القاعده دارند؟

محسنی ثانی:بله، وابستگی فکر و عقیده ایشان همان ها است.

تسنیم: ارتباط تشکیلاتی هم با القاعده دارند؟

محسنی ثانی:اینکه عقبه ی اعتقادیشان یکی است، مهم است.

تسنیم: یکی از اهداف اعزام کمیته از کمیسیون به سیستان و بلوچستان بحثبررسی قصور در ربایش و گروگان گیری مظنونان بود. به این نتیجه رسیدید که قصوری انجام شده است؟

محسنی ثانی:بله.

تسنیم: از ناحیه چه کسی؟ مرزبانان یا نیروهای بالاتر از آنها(پاسگاه مرزی)؟

محسنی ثانی:مسئولش آقای اسدالهی بود که بلافاصله ایشان را برکنار کردند. در سلسله مراتبش که یقینا قصور بوده است و مخصوصا خود این پنج نفر. منتها مشکلاتی از نظر امکاناتی هم بوده است.

تسنیم: آقای دکتر! نتیجه ی قضیه دانایی فر چه شد؟ اخیرا فرمانده مرزبانی گفت که احتمالا زنده است.

محسنی ثانی:کفه ی شهادت ایشان بیشتر از زنده بودنشان است.

تسنیم: توافقنامه امنیتی با پاکستان که مجلس تصویب کرد، آیا طبق این توافقنامه خودمان می توانیم اقدام کنیم و گروهک ها را در خاک پاکستان تعقیب کنیم؟ مثل درگیری با آنها یا آزاد کردن کسی؟

محسنی ثانی:این که طبیعتاً نقض حاکمیتی می شود و کسی قبول نمی کند وارد خاکش شویم، منتها توافق شد که تبادل اطلاعات داشته باشیم و آنها مکلف به پیگیری باشند و جایشان را بگویند.

تسنیم: حتی با هماهنگی هم نمی توانیم وارد خاک پاکستان شویم؟

محسنی ثانی:چرا، با هماهنگی می شود.

تسنیم: آقای دکتر! قضیه ی ربوده شدن شمشیرباز کشورمان هم به شما سپرده شد. بررسی هایتان به نتیجه ی خاصی رسید؟

محسنی ثانی:ایشان با دوستانش برای خرید به چابهار رفته بودند. از بندر عباس به چابهار و از چابهار داشتند برمی گشتند. هیچگونه ارتباط با مسائل سیاسی و مذهبی نداشتند. فکر می کنیم از این دله دزدی هایی که راهی می بندند و توری می گذارند، شده است. هیچکدام از گروهک ها نه مسئولیت پذیرفته اند و نه قبول دارند.

تسنیم: فعالیت های پژاک در شمال غرب کشور در حال حاضر چگونه است؟

محسنی ثانی:در حال حاضر پژاک کاملا در کنترل است. خصوصا با اقداماتی که سپاه در آن قسمت انجام داد.ارتفاعات صعب العبوری در آذربایجان غربی است که چهاردست و پا نمی توان از آنها بالا رفت، اما بچه های سپاه جاده کشیده اند و پاسگاه و برجک ساخته اند. در آن بوران و کولاک و برف شدیدی که همیشه در آن مناطق هست، باید جیره ی شش ماه سرباز را گذاشت، چون نمی توان رفت و آمد کرد. آن مناطق دیگر در کنترل و اشراف است. خودم هم بازدیدی داشته ام، این گروهک ها کاملا پایین در اشراف نیروهای ما هستند.
البته گاهی حرکت هایی پیش می آید. به نسبت اینکه آن طرف اینجوری است، الان تحت کنترل هستند و نمی توانند شرارتی داشته باشند. قبلا شاهد شرارت های زیادی از پژاک بودیم. الان دیگر شرارت ها خیلی کم شده است، حتی می توان گفت نیست و فقط گاهی پیش می آید، البته بخشی از آنها در سوریه نیز درگیر هستند.

* گفت وگو از علی فخیمی و حسین دلیریان

انتهای پیام /

کد خبر: 154023

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT