پربازدیدترین ها

میزگرد دفتر تحکیم وحدت در خبرگزاری تسنیم - ۳

خبرگزاری تسنیم: عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به سیر فعالیت دفتر تحکیم به دولت پیشنهاد کرد وارد فضای تشکل های دانشجویی نشود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، رامین محمدی عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در میزگرد " دفتر تحکیم وحدت، چالش ها و فرصت ها " که درخبرگزاری تسنیمبرگزار شد، با اشاره به گذشته این تشکل دانشجویی، گفت: انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت وقتی آسیب دید که دوستانی خارج از دانشگاه - چه کسانی که در دولت اصلاحات بودند و چه کسانی که در مجموعه اصلاح طلبی دولت قرار نداشتند، اما دارای قدرت و ابزار بودند - از انشقاق این تشکل دانشجویی استقبال کردند.

وی با اشاره به آسیب های انشقاق صورت گرفته در دفتر تحکیم وحدت، یادآور شد: برخی سیاسی کاری ها و برخی اتفاقات نامبارک خارج از مجموعه، کار را از دست بچه هاخارج کرد و با ایجاد انشقاق، قدرت از دست دفتر تحکیم گرفته شد.

این فعال سابق دانشجویی با اشاره به سابقه دفتر تحکیم وحدت و انجمن های اسلامی در دانشگاه ها، گفت: دفتر تحکیم وحدت بعد از انقلاب در دانشگاه ها مسیری را با استفاده از نظرات امام و رهبری پیموده بود، البته این به آن معنا نیست که خیلی اصول گراتر، اصولی تر، انقلابی تر و یا راست تر از تشکل های دیگر بود. اتفاقا خیلی روشن تر و بازتر از سایر تشکل ها، همه طیف های دانشگاهی را در برداشت و این به دلیل سازوکار تشکیلاتی آن بود.

وی افزود: مرام نامه و اساسنامه ای که از پایه برای این تشکل در نظر گرفته شده بود، سعی می کردند همه دانشجویان را به اسم سرمایه های انقلاب ببینند. این سازوکاری بود که دفتر تحکیم وحدت را قدرتمند کرده بود. به شکلی که در دوره ای می بینیم برای انتخابات مجلس نماینده معرفی می کند و تیغ برنده تری نسبت به تشکل های دیگر داشت، زیرا از پشتوانه دانشجویان برخوردار بودند.

**دولت جدید هم مثل سایر دولت ها به دنبال استفاده از تحکیم وحدت است**

وی افزود: در این زمان دفتر تحکیم وحدت زبان منتقدی داشت که به دور از وابستگی به هر دولت، گروه و هر جریانی، هیچ مرام و مسلکی نمی شناخت. چون در بستر انقلاب شکل گرفته بود و در این بستر پخته شده بود و خیلی افراد را مرزبندی نمی کرد و شاید از همین منظر متأسفانه به جای اینکه از آن به عنوان نقطه مثبتی استفاده شود آن را نقطه ضعفی برای خود دفتر تحکیم کردند و آن را به سمت انشقاق و حتی انحلال پیش بردند.

محمدی با بیان اینکه دفتر تحکیم وحدت تا آنجایی که خودش را از جریان های خارج از دانشگاه جدا کرده بود، خوب پیش رفت و حتی معتقدم تا سال های ۸۳ و ۸۴ طیف گسترده ای را به عنوان شورای عمومی در بدنه خود حفظ کرده بود، گفت: متأسفانهدر همین بستر، به اسم دفتر تحکیم وحدت و انجمن اسلامی و با این شعار که سعی می کرد همه ظرفیت های دانشجویان را در بربگیرد و نقد سالم در مجموعه داشته باشد، برخی افراد که شاید اپوزسیون دولت ها بودند، به اسم اپوزیسیون نظام جا زده شدند.البته این مبدأ خیلی از اختلافات در دفتر تحکیم شد، اما چون تشکیلات، تشکیلات وابسته ای نبود و مستقل بود، به مرور با اتفاقاتی که رخ داد به جایگاه خودش برگشت.

عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه برخی در این میزگرد گفتند هیچ حمایتی از دولت اصولگرا و احمدی نژاد و جریانهای خارج به عنوان اصولگرا نبود، یادآور شد: اتفاقا فشار در این زمینه به تحکیم وجود داشت. بنده شخصا از انجمن اسلامی خواجه نصیر و با همان سازوکار قانونی به دفتر تحکیم آمدم، به عنوان نماینده دانشگاه خواجه نصیر در تحکیم انتخاب شدم، در سال ۸۴ انتخابات برگزار شد و آن دانشجویانی که در انتخابات قبلی شرکت کرده بودند، مجددا شرکت کردند. همانجا هم دیدیم که از فرصت گل آلود دوگانگی انجمن خواجه نصیر استفاده شد و بعضی با اهرم های خود دانشگاه وارد کار شدند. حاصل کار چیزی شد که امروز انجمنی به نام خواجه نصیر نداریم و همین کج اندیشی ها متأسفانه از طرفی که داعیه اصولگرایی داشت، رخ داد.

وی تصریح کرد: تشکل دانشجویی باید متعلق به دانشجویان و برخواسته از دانشجویان باشد، به جرأت می توان گفت تنها تشکلی که می تواند این ادعا را داشته باشد، دفتر تحکیم و انجمن های اسلامی است. سابقه نشان می دهد که باید تشکل دانشجویی را حفظ کرد و از گذشته عبرت گرفت.

عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه به نظر می رسد در این دوره هم یک سری اتفاقات و کج سلیقگی ها در حال رخ دادن است، یادآور شد: با این وجود دفتر تحکیم وحدت هیچ وقت به دلیل اصالتش با این آسیب ها به شکل کلی آسیب ندید، همین قدرت و صلابت باعثمی شود از کنار اتفاقات جانبی دیگر هم رد شود، شرط اول و آخر آن این است که بدنه دانشجویی خود را حفظ کند.

محمدی با اشاره به اینکه به نظر می رسد که دولت جدید هم بدون استثنا در کنار سایر دولت ها به دنبال این است که به نوعی در این تشکل ها حضور داشته باشد، گفت:به دولت پیشنهاد می کنیم خیلی وارد فضاهای تشکل های دانشجویی نشوند. به یاد دارم در دوره اول انتخابات وقتی از آقای احمدی نژاد پرسیده شد چرا از فضای دانشگاهی فاصله می گیرد، گفت من از فضای دانشگاه ها می ترسم. نمی دانم چرا این مسئله را می گفتند ولی این ترس اگر واقعی باشد خوب است. دولتها باید از تشکل های دانشجویی بترسند، تشکل ها هم نباید از کنار دغدغه ها و مسائلشان به راحتی عبور کنند.

وی با اشاره به اینکه ما در تشکل های دانشجویی با دانشجویانی طرف هستیم که پس از کنکور تازه وارد دانشگاه شده اند، یادآور شد: این دانشجویان شاید در تشکل ها خیلی قابل تفکیک کردن بین خوب و بد، دینی و غیردینی، اسلامی و غیراسلامی، ولایتی و غیرولایتی نباشند، اما قطعا می توان از پتانسیل موجود در تشکل ها به خوبی بهره گرفت.

**بعضی مسائل زیر زبان دوستان اصلاحاتی مزه کرد**

این فعال دانشجویی سابق اظهار داشت: به نظر می رسد بعضی مسائل زیر زبان دوستان اصلاحاتی مزه کرد. مثل اتفاقاتی که در دوره اول ریاست جمهوری آقای خاتمی رخ داد. در آن زمان بسیاری از خود تئوریسین های اصلاحات معتقد بودند مطرح شدن خاتمی به عنوان ریاست جمهوری ۵۰ درصد توسط بدنه دانشجویی بود و خط اصلی و مقدم آن را این دانشجویان در دانشگاه ها برعهده داشتند. البته در آن زمان انجمن های اسلامی نه از دید جناحی، بلکه از این جهت که می خواستند از فضای بسته قبلی خارج شوند، وارد این فعالیتها شدند. ولی آن چیزی که در واقعیت رخ داد، ناخوشایند بود، برخی از دوستان به انجمن های اسلامی دفتر تحکیم وارد شدند و حمایت هایی را از سوی دولت داشتند که نشانگر کج سلیقگی آنها بود و به دانشجو به عنوان ابزار نگاه می کردند. در عین حال در ذهن دانشجویان نیز این گونه شد که باید دنبال امتیازگیری باشند و بخواهند مهره هایی را در دولت داشته باشند.

وی در همین زمینه ادامه داد: این تفکر متأسفانه در دولت بعدی آقای خاتمی رخ داد. اینکه بخواهند قدرتی در دست بگیرند و دستی بر آتش داشته باشند، این مسائل زمینه یک بده بستان را بین دولت اصلاحات و تحکیم وحدت فراهم کرد که امثال آن افشاری، حبیبی و غیره شدند. از آن طرف این توهم در تحکیم وحدت ایجاد شدکه آنها نیز می توانند یک حزب باشند، وارد جریان اصلاحات شوند و نهایت اینکه زمینه دولتی شدن تحکیم وحدت فراهم شد.

محمدی با اشاره به اینکهروندی که تا سال ۸۰ در این مجموعه رخ داد کاملا با محتوای دفتر تحکیم وحدت مغایرت داشت، افزود: به دلیل ابزارهای نامتعارفی که در دست دوستان بود، رسانه ها به دنبال توجیه اهدافشان بودند و طور دیگری القا کردند و در نهایت اتفاقی که نباید بیفتد رخ داد. مثل اینکه یک گروهی به عنوان حامی محیط زیست تشکیل می شود اما افرادی به عنوان شکارچی در آن گروه عضو می شوند، دقیقا چنین حالت و مصداقی در دفتر تحکیم وحدت ایجاد شد.

این فعال سابق دانشجویی با اشاره به اینکه این روند چندان ادامه پیدا نکرد، گفت: به مرور بدنه دانشجویی بدون دخالت خارج از دانشگاه، زمینه استقلال دفتر تحکیم وحدت را مهیا کرد، اما گروه هایی که استفاده از دفتر تحکیم به دهان آنها مزه کرده بود، منتظر بودند در بازه زمانی دیگری از این ابزارها استفاده کنند و دفتر تحکیم را به خدمت خود درآورند. البته این تجربه تلخ در ذهن همه اعضای این تشکل دانشجویی ماندگار شد.

وی با اشاره به روند استقلال یابی مجدد دفتر تحکیم وحدت، گفت:در حین برگشت دفتر تحکیم وحدت به جای اصلی خود مسئله ای دیده شد و آن این بود برای دانشجویانی که حرف متفاوت تری داشتند در دفتر تحکیم جایگاهی درنظر گرفته نشد، برخوردهایی که همزمان با دوران احمدی نژاد صورت گرفت باعثحضور تفکرات محافظه کارانه ای در این تشکل شد که با روح آرمان های انقلاب، امام و رهبری مغایرت داشت، دانشجویانی که شاید می توانستند در این تشکل جایی داشته باشند، منزوی و سرخورده شدند و به شکلی تک صدایی در دفتر تحکیم ایجاد شد.

محمدی افزود: این دوستانی که دیگر در دفتر تحکیم وحدت جایی برای تفکراتشان نبود، با مظلوم نمایی فضای کف دانشگاه را جذب کردند و شبهاتی از جمله اینکه چرا این دوستان دیگر تریبون ندارند را در فضای دانشگاهی مطرح کردند، در این بین مجموعه هایی خارج از دانشگاه که بیشتر در فضای اصلاح طلبی بودند، دوباره به این سمت متمایل شدند. همچنین دیگر دانشجویانی که در دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد این امید در تفکراتشان ایجاد شد که هرکسی غیر از دولت فعلی می تواند این فضا را تغییر دهد، نیز به آنها پیوستند.

وی با اشاره به اینکه دفتر تحکیم وحدت و شورای عمومی و مرکزی آن باید فضایی را برای حضور دانشجویانی که در چارچوب هستند در این تشکل فراهم کنند، گفت: ما می توانیم همه حرف ها را بشنویم، چون برای همه آنها پاسخ داریم. این خواسته باید از سوی خود دفتر تحکیم وحدت مطرح شود تا اتفاقات نامبارکی که قبلا رخ داده است ایجاد نشود. راهکار آن ساده است و از طرفی نیز سخت. باید قبول کنیم اگر دانشجویان انقلابی هستیم و در مسیر حکومت اسلامی قرار داریم، به دنبال عافیت نباشیم و همیشه برای آرمان های خود هزینه بدهیم، چه در زمان طاغوت و چه در زمان انقلاب اسلامی که همه شعار اسلام و دین می دهند.

**باید شناسنامه تشکل های دانشجویی مشخص باشد **

این عضو سابق دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اساسنامه و مرامنامه این تشکل دانشجویی اضافه کرد:مباحثآیین نامه ای این تشکل که لازم است بیشتر در رسانه ها مطرح شود، ما اکنون در دولتی حضور داریم که بحثقانون و قانونگرایی را مطرح می کند. آیین نامه دانشجویی و اساسنامه هر تشکلی مشخص است. در آیین نامه دانشجویی آمده است هرکسی که در دانشگاه ها به دنبال ایجاد تشکلی است، باید تأییدیه ای از تشکل های مشخص دانشگاه، وزارت علوم و هیئت نظارت داشته باشد. هیچ وقت کسی نمی تواند مستقلا بگوید من تا به امروز با این تشکل بودم و از امروز به بعد نیستم، باید شناسنامه تشکل دانشجویی کاملا مشخص باشد.

وی گفت: اگر قرار است تشکل جدیدی با عناوین مختلفی نظیر شورای انجمن اسلامی، انجمن اصلاح طلبی، گروه های دموکراتیک کمونیستی یا چپ خط امامی تشکیل شوند، باید شناسنامه مشخصی داشته باشند و اساسنامه و مرامنامه آن مشخص باشد و نباید اجازه دهیم کسی مدعی دفتر تحکیم وحدت شود.

انتهای پیام /

کد خبر: 180693

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT