پربازدیدترین ها

میزگرد دفتر تحکیم وحدت در خبرگزاری تسنیم - ۲

خبرگزاری تسنیم: عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان با اشاره به رویکرد دولت در قبال این تشکل دانشجویی گفت: مسیر وزارت علوم در ضربه زدن و به خدمت گرفتن تحکیم وحدت از جنس اصلاحات است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، محمدمهدی رفیعی عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و فعال دانشجویی در میزگرد " چالش ها و فرصت های دفتر تحکیم وحدت " که درخبرگزاری تسنیمبرگزار شد، با اشاره به اینکه دفتر تحکیم وحدت از باسابقه ترین تشکل های دانشجویی است، گفت: این تشکل دانشجویی فعالیت خود را به صورت رسمی از سال ۵۸ آغاز کرد و به صورت غیررسمی از سال ۱۳۲۲ با آغاز به کار انجمن اسلامی دانشگاه تهران مسیر حرکت و تشکیل آن بر مبنای عقاید و اصول که آن عقاید و اصول امروز هم به صورت تام و تمام در مرام نامه دفتر تحکیم وحدت متبلور است، بود.

** اصول و عقاید دفتر تحکیم وحدت امروز به وضوح در مرام نامه وجود دارد**

وی با اشاره به اصول مرام نامه این اتحادیه دانشجویی، گفت: مرام نامه این تشکل دانشجویی برای امروز، دیروز، دولت سازندگی، اصلاحات و عدالت و امید نیست، بلکه مرام نامه آن کاملا بیانگر نوع نگرش اعضای دفتر تحکیم وحدت در بدو امر است. برخی دوستان نظر دیگری دارند و می گویند فلانی هم در دفتر تحکیم وحدت بوده، اما حالا ببیند چگونه زندگی می کنند و کجا هستند؟ به نظر من این یک استدلال غیراصولی و مغالطه است. به هر حال در آن زمان این دوستان بزرگوار آن عقاید و اصول را داشتند و اگر هر زمان عقایدشان طرز دیگری شد، کاملا آزادند از این تشکل بیرون بروند و تشکل دیگری راه بیاندازند.

عضو سابق دفتر تحکیم وحدت افزود: علاوه بر مرام نامه رویکرد تحکیم وحدت تا ۱۰ سال اول و تا بعد از آن نشان دهنده همان نگرشی است که در مرامنامه اش آمده است.

وی با اشاره به سابقه دانشجویان عضو اتحادیه های انجمن های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت، گفت: تحرکات دانشجویان انجمن اسلامی در انقلاب اسلامی، رویکرد آنها در مسئله تسخیر لانه جاسوسی و جنگ تحمیلی مشخص است. دانشجویان این تشکل در حمایت از آرمان های انقلاب در هشت سال دفاع مقدس وارد جنگ شدند و پس از ۱۰ سال باز مطالبات و دغدغه های شان در دولت سازندگی تبلور یافت.

رفیعی با اشاره به اینکه اعضای دفتر تحکیم وحدت مطالبات خود را در مواجهه با دولت ها و مسئولان بروز داده اند، اضافه کرد: اگر امروز اعضایی که در دولت آن زمان هستند و خواهان احیای دفتر تحکیم وحدت به قول خودشان هستند و می خواهند دانشجویانی که امروز حرف آنها را می خوانند به عرصه دفتر تحکیم برگردند، بد نیست تاریخ را ورق بزنند و ببینند مطالبات دفتر تحکیم و مشکلات اساسی آن به لحاظ ایدئولوژیک در طول این چند سال با کدام دولت بوده است.

وی با اشاره به اینکه بعد از دولت سازندگی، دولت اصلاحات روی کار آمد، افزود: اعضای تحکیم وحدت در بدو امر درست یا نادرست با دولت اصلاحات شروع به تعامل و همکاری کردند. انحرافاتی در پایان دولت اول آقای خاتمی در دفتر تحکیم وحدت شکل گرفت. ابزارهایی که وزارت علوم آن زمان برای ایجاد این انحرافات در دست داشت را نمی توان نادیده گرفت. دفتر تحکیم در سال های ۷۹ و ۸۰ چرخشی داشت. شاید بزرگ ترین انحراف دفتر تحکیم وحدت آنجا بود و بیشترین دخالتی که دولت ها در تحکیم وحدت کردند آنجا بود. در نهایت دفتر تحکیم به دو طیف شیراز و علامه تقسیم شد.

** ضربه دو طیف شدن دفتر تحکیم وحدت هنوز بر پیکره آن باقی است**

عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه اعضای این دو طیف مطالبات متفاوتی داشتند، گفت: طیف علامه حمایت بیشتری از سوی وزارت علوم و دانشگاه ها شد. بزرگ ترین ضربه به دفتر تحکیم وحدت آن زمان زده شد و جای این ضربه ها هنوز هم بر پیکره دفتر تحکیم وحدت باقی است. متأسفانه خیلی اوقات دوستان ما هنوز هم به ضربه اصلاحات به این تشکل توجه کافی ندارند و شاید آب به آسیاب همان رویکرد می ریزند.

وی با اشاره به اینکه تقسیم دفتر تحکیم وحدت به دو طیف شیراز و علامه بزرگ ترین آسیب به این تشکل بود، خاطرنشان کرد: یک اتحادیه دانشجویی با یک مرام نامه مگر می تواند دو طیف با دو عقیده مخالف داشته باشد و مگر اتحادیه ها و تشکل های دیگر دانشجویی دارای دو طیف هستند، ممکن است نظرات مختلفی داشته باشند؟ اما وجود دو طیف با نظرات ۱۸۰ درجه ای مختلف یادگار نامبارکی بود که از سال ۸۰ در دفتر تحکیم وحدت باقی ماند.

رفیعی با اشاره به صدمات این رویکرد در تحکیم وحدت، گفت: امروز هم بعد از هفت سال وقتی این تشکل دانشجویی خواهان اجرای همان مرام نامه اولیه است، متأسفانه خیلی اوقات همین دوستان ما که فعالیت می کنند خودشان را طیف شیراز می بینند. خیلی از نهادهای انقلابی در مکاتبات شان با تحکیم وحدت به تحکیم طیف شیراز اشاره می کنند که این خیلی غلط است. وقتی می گوییم طیف شیراز، یعنی طیف علامه ای هم هست، یعنی شما یک طیف هستید که این غلط است.

وی گفت: دفتر تحکیم وحدت همین تشکلی است که وجود دارد. اگر ما به طیف شیراز قائل شویم، یعنی طیف دیگری هم هست. امروز دفتر تحکیم وحدت، دفتر تحکیم وحدت است و طیفی هم ندارد. ممکن است من با دوستان در تحکیم وحدت در مسائلی اختلاف نظر داشته باشیم، اما این باعثنمی شود که طیف بازی کنیم و در دفتر تحکیم دار و دسته راه بیاندازیم.

عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت افزود: وقتی در سال ۸۵ حمایت های دولت اصلاحات از طیف نامنطبق بر مرام نامه دفتر تحکیم وحدت برداشته شد این تشکل به جایگاه خودش بازگشت. به هیچ وجه نمی توان گفت آن تحولات و احیایی که در سال ۸۵ و ۸۶ صورت گرفت تحت تأثیر حمایت های دولت احمدی نژاد و وزارت علوم بود، بلکه تحت تأثیر برداشتن حمایت دولت اصلاحات از طیف قبلی بوده است.

وی تصریح کرد: دفتر تحکیم وحدت انتقادات، زوایای فکری و انقلابی خود را با دولت آقای احمدی نژاد داشت و با دولت آقای روحانی هم همین گونه رفتار خواهد کرد.

رفیعی با اشاره به زمان آغاز احیای این تشکل دانشجویی، گفت: اولین نشست این اتحادیه پس از احیای انجمن های دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و علامه طباطبایی، الزهرا، فردوسی مشهد و… در ۱۵ آبان ماه سال ۸۶ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار و شورای مرکزی آن تشکیل شد. به این نحو احیای این تشکل دانشجویی آغاز شد.

این فعال سابق دانشجویی با اشاره به مشکلات دفتر تحکیم وحدت در آغاز احیا، تصریح کرد: ما آن زمان در دانشگاه هایی مانند صنعتی امیرکبیر و علامه طباطبایی به صورت خاص بسیار مشکل داشتیم. شبهاتی که در اذهان دانشجویان پیش آمده بود که چه شد انجمن اسلامی دانشگاه تغییر رویکرد داد یا اینکه چرا اعضای سابق حق فعالیت ندارند، جریان مقابل هم از این فضای مبهم شاید به دلیل ضعف رسانه ای موجود استفاده می کرد و فضا را ملتهب تر می ساخت.

وی افزود: در انتخابات انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که بنده چند سالی به عنوان عضو هیئت اجرایی فعالیت داشتم و بعد از آن به عنوان کاندیدا فعالیت می کردم به یاد دارم که تا چند سال لشکرکشی در مقابل صندوق و غرفه برگزاری انتخابات وجود داشت و فضای دانشگاه درگیر غوغاسالاری و کارهای لمپنیستی که در دوران اصلاحات رواج پیدا کرد بود، می شد. حتی در جریان انتخابات تعداد زیادی از دانشجویان طرف مقابل می آمدند و قصد داشتند دعوا راه بیاندازند و انتخابات را خدشه دار کنند، بنابراین انرژی های اولیه این انجمن ها صرف این گونه اقدامات شد.

عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه زمانی طول کشید که این دفتر تحکیم تثبیت شود، گفت: در حالی که طرف مقابل در این زمینه مورد حمایت قرار می گرفت، این طرف دولت و دستگاه های قانونی هیچ حمایتی از انجمن های دفتر تحکیم به غیر از چیزی که کار مرسوم آنها در دادن مجوز بود، انجام نمی دادند و خیلی اوقات شاید همین کار را هم نمی کردند و تشکیک ایجاد می کردند و یا در پازل طرف مقابل بازی می کردند. به عنوان مثال برای برگزاری انتخابات بچه های انقلابی دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رئیس دانشگاه برای دادن مجوز یک ماه و نیم تعلل کرد و این در حالی بود که هفت سال پیش این کار را به راحتی انجام می دادند.

وی با اشاره به اینکه همه دولت ها به دنبال این هستند که انرژی موجود در دفتر تحکیم را کنترل و در پازل خودشان تعریف کنند، افزود: همه به دنبال این هستند که این مجموعه انقلابی را به سمت خودشان بکشند، البته این مسئله در دولت آقای احمدی نژاد نبود و گاهی هم وظایف خودشان را در مقابل این دفتر انجام نمی دادند.

این فعال سابق دانشجویی اظهار داشت: در همان دولت و در وزارت علومی که توسط آقای زاهدی اداره می شد یک سال طول کشید که ما به آنها ثابت کنیم که انجمن اسلامی صنعتی امیرکبیر به دلیل حضور کمونیست ها باید لغو مجوز شود. به نظر می رسد ارزش دفتر تحکیم وحدت به خوبی از سوی دولت احمدی نژاد احساس نمی شد. به نظر احمدی نژاد به فضای نخبگانی و دانشگاهی چندان علاقه نداشت و بیشتر به توده های مردم کار داشت. برخلاف چیزی که در سه دولت های دیگر وجود داشته است.

رفیعی با اشاره به اینکه در سال ۸۸ و با برگزاری نشست سالانه این دفتر برای انتخابات سال آینده آن مقدمه چینی شد، گفت: در این شرایط تحکیم وحدت به مرور به تثبیت رسید و دیگر جایگاهی نبود که با یک یا دو شبهه مورد تزلزل قرار گیرد. در نشستی که همان سال ابتدا در دانشگاه شیراز و سپس در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، پیام مقام معظم رهبری به طور خاص برای دفتر تحکیم وحدت توسط حجت الاسلام محمدیان قرائت شد و باعثشد این ثبات بیش از پیش تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: این ثبات و آرامش به خصوص پس از اینکه طرف مقابل پس از گذشت ۴ سال دیگر رأی نیاورد ادامه پیدا کرد، دیگر ابزار قانونی برای فشار به دفتر تحکیم وحدت از سوی گروه مقابل وجود نداشت و این باعثشد که این ثبات ادامه یابد.

عضو سابق دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه این ثبات زمینه ساز مسائل دیگری در این تشکل دانشجویی شد، افزود: ثبات موجود باعثکم شدن قدرت تحلیل، ضعیف شدن بچه ها به لحاظ سیاسی، فکری و تشخیص خوب و بد یا اصلی و فرعی بودن در فضای سیاسی موجود شد. در کنار آن بازی خوردن از فضای سیاسی و رسانه ای کشور نیز وجود داشت و می توان گفت آرام آرام این مجموعه چه از نظر افراد و چه از نظر بررسی مسائل و دغدغه ها ضعیف شد. با این وجود توان علمی و ایدئولوژیک بالای افراد مجموعه نسبت به طرف مقابل غیرقابل انکار است.

** ورود برخی در سال ۹۰ به مجموعه دفتر تحکیم وحدت زمینه ساز تضعیت آن شد**

وی با اشاره به ایجاد این روند در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان، گفت: در نشست سال ۹۰ که در دانشگاه الزهرا برگزار شد ضعف تحلیل افراد مجموعه اولین ضربه را به دفتر تحکیم وارد کرد و به قول علما بچه های تحکیم سوراخ دعا را گم کردند و مسئله اصلی را رها و به مسائل فرعی که از طرف دشمن مجموعه دفتر تحکیم وحدت مطرح می شد پرداختند. به همین دلیل برخی از بچه های خودی از مجموعه دفترت حکیم کنار زده شدند وامثال آقایانی که نمی خواهم اسم آنها را بیاورم وارد تحکیم وحدت شدند. غافل از اینکه شاید مسئله دفتر تحکیم وحدت آن دوستان نبودند، بلکه این برادرانی بودند که در آن دوران وارد مجموعه شدند و متأسفانه تخریب هایی را داشتند که تاکنون باعثگزش ساحت دفتر تحکیم وحدت شده است.

رفیعی افزود: در سال ۹۱ که مجددا انتخابات برگزار شد، آقای اسلامی به عنوان دبیر فعالیت خود را آغاز کرد. در این دوره شاهد جرقه ها و تبعات حضور دبیر قبلی این دفتر بودیم.دبیر قبلی با استفاده از ابزارهایی که دستش بود افرادی را جذب و تربیت کرده بود که در دوره ۹۱ تا ۹۲ که آقای اسلامی دبیر مجموعه بود، حضورشان در مجموعه احساس می شد و متأسفانه باز هم یک ناهماهنگی در این مجموعه پدید آمد.

وی افزود: در سال ۹۲ که آقای بیانی دبیر مجموعه شدند و کار را بر عهده گرفتند که تاکنون هم خوب کار کردند، به دلیل اینکه مصادف شد با تغییر وزیر علوم آن افرادی که در دفتر تحکیم وحدت وارد شده بودند کاملا مورد حمایت مسئولان قرار گرفتند. این حمایت ها از دوستانی که مخالف دفتر تحکیم وحدت بودند از سال ۹۲ آغاز شد و باعثشد این مسائل به آنجایی بیانجامد که آقای بیانی اشاره کردند.

عضو سابق دفتر تحکیم وحدت با اشاره به اینکه روش این دوستان نیز مانند گذشته ایجاد انحراف از پایین مجموعه است، گفت:بحثهایی مانند مطرح شدن شورای احیای انجمن های اسلامی، بنای شان این است که وارد انجمن ها شوند و آنها را تک تک به قول خودشان از پایین اصلاح کنند و به تبع آن انحراف در تحکیم وحدت ایجاد کنند،همان رویه ای است که اتحادیه انجمن های اسلامی درسال ۷۰ و ۸۰ انجام داد و از انجمن امیرکبیر آغاز شد. در آن زمان با فشار آقای افشاری و این دوستانی که امروز در خدمت بیگانگان هستند وارد دفاتر مجموعه که از پایه های این مجموعه بودند، شدند. وقتی پایه را سست کنند مجموعه متزلزل می شود.

وی با اشاره به وضعیت موجود دفتر تحکیم وحدت، یادآور شد:رویکرد افراد برای ایجاد انحراف در تحکیم وحدت امروز هم همان چیزی است که در قبل وجود داشته است. مسئله ای که به طور واضح در دانشگاه علامه طباطبایی دیده می شود. افرادی که شاید اصلا سابقه دفتر تحکیم وحدت را نشناسند و اصلا در دانشگاه ها سابقه چندانی نداشته باشند جزو ورودی های اخیر دانشگاه ها بوده و به دنبال ایجاد شورای احیای دفتر تحکیم در دانشگاه هستند.خیلی معمول نیست که یک دانشجوی سال اولی بخواهد این کار را انجام دهد.این گونه اقدامات به قرینه گزاره های بسیار متقن و محکم بیان گر خط گیری از همان افرادی است که در قبل از سال های ۸۳ و ۸۴ تا سال ۸۹ در مجموعه بودند.

این فعال دانشجویی با اشاره به سابقه چنین روندی در این اتحادیه دانشجویی، افزود: در حال حاضر همان مسائلی که در انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۸۹ عنوان می کردند، یک باره ششصد رأی را دو هزار رأی اعلام می کردند. امروز هم اعلام می کنند که چرا در انتخابات این انجمن تنها ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر شرکت می کنند. این گونه مسائل نشر اکاذیب است و نشان می دهد که این افراد از افراد سابق و گذشته هدایت می شوند.

** مسیر وزرات علوم در ضربه زدن به دفتر تحکیم وحدت از جنس دوران اصلاحات است**

رفیعی با اشاره به نقش مسئولان دولتی و وزارت علوم دراین زمینه، گفت: مسیری که وزارت علوم فعلی در ضربه زدن به دفتر تحکیم و به خدمت گرفتن دفتر تحکیم به واسطه نفوذ افرادی خاص در دفاتر انجمن اسلامی از جنس همان نفوذ و البته پرشتاب تر از دولت اصلاحات است، زیرا دولت اصلاحات این کار را از سال سوم حضورش آغاز کرد، اما این دولت حتی قبل از سال اول زمنیه این مسئله را آغاز کرد. این روند تند پرشتاب به صلاح جامعه دانشگاهی و وزارت علوم نیست.

وی با اشاره به دیدگاهش نسبت به راه اندازی تشکل های جدید دانشجویی، گفت: شاید دوستان در این زمینه خیلی با من چندان هم عقیده نباشند، اما من از ابتدای کار انجمن های اسلامی و دفتر تحکیم در سال ۸۴ و ۸۵ که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودم، می گفتم این حق باید برای دوستان دیگری که شکل دیگری فکر می کنند و به آن طیف علامه شباهت دارند وجود داشته باشد تا با استفاده از ابزارهای قانونی، خط قرمزها و چارچوب قانون اساسی به آنها فضای فعالیت داده شود، البته آنها هم باید قانع شوند که دیگر انجمن اسلامی برای آنها نیست و تشکل دیگری که به آنها می دهند برای آنهاست، انجمن اسلامی از اول برای آنها نبوده مرامنامه و سابقه آن این را می گوید.

انتهای پیام /

کد خبر: 180698

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT