پربازدیدترین ها

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای درخواست دولت عراق از کشورمان، حضوری فعال در جهت کمک به ارتش و نیروهای مردمی این کشور در مقابله با داعش داشته است.

به گزارش خبرنگار دفاعیخبرگزاری تسنیم، از حدود یک سال پیش تا کنون شرایط منطقه با ظهور یک جبهه تروریستی جدید که تفکراتی به مراتب تندتر از القاعده دارد، معادلات منطقه را تغییر داده است. " داعش " که مدعی تشکیل یک دولت اسلامی از عراق تا شام است از سال گذشته با جولان نظامی در منطقه به خصوص در سوریه، کار خود را آغاز کرد و با اشغال شهرهای مختلفی در عراق و سوریه، بخش های وسیعی به اندازه انگلیس را تحت کنترل خود گرفته است.

با قدرت گیری این گروه تروریستی در عراق و اشغال بخش های وسیعی از ۵ استان بزرگ این کشور و اعلام پایتختی موصل، این روزها چند کشور جهان تحت رهبری آمریکا ائتلافی تشکیل داده اند که نام آن را " ائتلاف ضدداعش " گذاشته اند.

این ائتلاف قرار است که در مرحله نخست، مواضع داعش در عراق و سوریه را بمباران کند و در این راستا، کار بمباران مناطق تحت اشغال داعش از چند روز پیش آغاز شده و آمریکا به همراه چند کشور عربی و اروپایی، مواضع داعش را در عراق و سوریه هدف قرار داده، داعشی که کمک های مالی و تسلیحاتی همین کشورهای عضو ائتلاف، عامل اصلی قدرت گیری اش در منطقه است.

اما معلوم نیست که جنگنده های فوق پیشرفته و هواپیماها و ماهواره های جاسوسی آمریکایی و اروپایی چطور تاکنون بنابر آنچه که " اشتباه در هدف گیری " خوانده اند، تعداد زیادی از غیر نظامیان را هدف گرفته و مواضع آنها را بمباران کرده اند.

حتی در یک اقدام بی سابقه، جنگنده های آمریکایی پنج شنبه گذشته به جای مواضع داعش، مرکز استقرار نیروهای ارتش عراق در صلاح الدین را بمباران کردند که بر اثر این بمباران، ۷۵ سرباز ارتش عراق که قرار بود با داعشی ها بجنگند، کشته شدند.

این آمار به غیر از آمار ده ها غیرنظامی کشته شده ای است که در جریان بمباران هوایی جنگنده های عضو ائتلافِ به اصطلاح ضدداعش، است، غیرنظامیانی که زنان و کودکان نیز جزو آنها هستند و روز گذشته تروریست های داعش با انتشار تصاویری از بدن های تکه تکه شده آنها، از تشکیل این ائتلاف ابراز خوشحالی کرده اند.

اما در سوی دیگر میدان، ایران، عراق و سوریه، تشکیل این ائتلاف را ناتوان در نابودی این گروه تروریستی دانسته و آن را " اقدام تبلیغاتی " و " گسترش دهنده " تروریسم همانند آنچه که در افغانستان رخ داده، می دانند.

جمهوری اسلامی ایران از روزهای نخستین و به درخواست دولت های عراق و سوریه، کمک های تسلیحاتی و مشاوره ای به ارتش و گروه های داوطلب مردمی در سوریه و عراق داده است به طوری که دمشق و بغداد بارها علناً از تلاش های ایران برای مقابله دولت های مرکزی عراق و سوریه تقدیر و تشکر کرده اند.

در یک نمونه، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در یک نشست خبریگفته بود: تهران سلاح در اختیار نیروهای پیشمرگه قرار داده است. ما خواستار سلاح شدیم و ایران اولین کشوری بود که تسلیحات در اختیار ما قرار داد "

هم اکنون، عراق و سوریه مهمترین هدف داعش هستند و این گروه تروریستی اعلام کرده که در اولین گام، دولت ادعایی خود را که اصطلاحاً اسلامی خوانده، با اشغال این دو کشور برپا خواهد کرد.

در ذیل می توانید به بخش های مهمی از سخنان ۱۰ تن از مقامات و شخصیت سیاسی و نظامی کشورمان در خصوص حضور و کمک ایران به ارتش های عراق و سوریه برای نابودی داعش و دیگر تروریست ها را بخوانید:

** حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور:قبل از اینکه کشوری به مردم و ارتش عراق کمک کند، این ایران بود که به دعوت عراق و ندای مردم پاسخ مثبت داد و به مردم عراق در مبارزه با تروریسم کمک کرد، که اگر این کمک ها نبود شاید امروز بغداد هم در اختیار تروریست ها بود(لینک)

** سرلشکر فیروزآبادی، رئیس ستادکل نیروهای مسلح:ما و عراق یک کشور هم مرز هستیم. ما به این کشور کمک های مستشاری و مشاوره نظامی می دهیم.(لینک)

** سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه:نقش ایران در این عملیات(شکستن محاصره آمرلی) کمک فکری و البته انتقال تجربه بوده است و لزومی به حضور نیروی نظامی نبود.(لینک)

** سرلشکر رشید، جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح:ما فرماندهانی داریم که هم اکنون به سوریه، لبنان و مقاومت کمک مستشاری می کنند.(لینک)

** سرلشکر باقری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح:در حد فعلی کمک های مستشاری و آموزشی و راهنمایی و پشتیبانی عمومی کفایت می کرده است، ولی اگر وارد خطوط قرمز ما شوند به طور طبیعی از محدوده امنیتی خود دفاع خواهیم کرد.(لینک)

** سردار جزایری، معاون ستادکل نیروهای مسلح:جمهوری اسلامی ایران با افتخار اعلام کرده و اعلام می کند که حامی مقاومت است؛ ما افتخار می کنیم که کمک کردیم به مردم سوریه و عراق(لینک)

** سردار دهقان، وزیر دفاع:ما رسما اعلام کردیم در پشتیبانی به دولت و ملت عراق در مواجه با پدیده شوم و تروریستی داعش کوتاهی نخواهیم کرد، اما در بحثمواجهه نظامی فکر می کنیم دولت و ملت عراق با هدایت و رهبری هوشمندانه مرجعیت خودش می تواند از مواجهه با داعشی ها بر بیاید و آنها را نابود خواهد کرد و لذا نیازی به ورود رسمی ما نیست.(لینک)

** محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه:سرلشکر حاج قاسم سلیمانی که افتخار نظام است، در عراق و سوریه یک تنه می جنگد و مبارزه می کند. هر فردی که او را نگاه می کند، می گوید او یک اعجوبه است و روحیه تحمل پذیری، شهادت طلبی، استقامت و نیز انرژی دارد. اینکه حاج قاسم سلیمانی با هواپیما در دل یک محاصره می نشیند و حرکت می کند، رمز موفقیت است و باید فرهنگ جهاد و شهادت به امور کشور سرایت کند.(لینک)

** سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه:ایران به عراق کمک مستشاری کرد و سریعاً نیروهای مردمی عراق را سازماندهی کرد و فتوای آیت الله سیستانی و مراجع عراقی و پایمردی دولت مردان عراقی باعثشکست این سناریو شد. اگر کمکی لازم است باید کمکی از جنس ایران باشد، اگر ایران نبود داعش کردستان عراق را می گرفت، سردار سلیمانی با ۷۰ نفر جلوی داعش را گرفت و نگذاشت وارد اربیل شوند.(لینک)

** امیر پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش:ما همکاری آموزشی با عراق داریم اما هیچ گونه نفوذی نداریم و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار می دهیم.(لینک)

به غیر از عراق، ایران حضوری فعال و البته مستشاری و پشتیبانی در عرصه مقابله با داعش و دیگر تروریست ها در سوریه داشته است که در این گزارش مجال برای بیان آن، اندک بود و در گزارش های بعدی به این مسئله خواهیم پرداخت.

انتهای پیام /

کد خبر: 180702

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT