پربازدیدترین ها

حجت الاسلام یونسی:

خبرگزاری تسنیم: دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: جنایتی که داعش انجام می دهد را نباید به حساب مسلمانان گذاشت.

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی صبح امروز در مراسم ایرانیان غیرمسلمان و هفته دفاع مقدس که در تالار سیدالشهدا برگزار شد، گفت: ما برای برگزاری این مراسم فرصت کمی داشتیم و به همین دلیل کم و کاستی های آن را ببخشید زیرا اگر این مراسم بعدازظهر برگزار شده بود و خارج از وقت اداری بود جمعیت بیشتری شرکت می کردند ولی متأسفانه زمان مناسبی نداشتیم و باید در هفته دفاع مقدس این مجلس برگزار می شد.

وی با بیان اینکه برای ما باعثافتخار است که هر کسی از ایرانیان بدون هیچ گونه ترس و لکنت زبانی بگوید من مسیحی، کلیمی و… هستم اظهار داشت: ما ایرانی هستیم و افتخار می کنیم و در این جهت بالاترین ارزش ما است که همه ما را به هم پیوند داده و اکثریت و اقلیت ندارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها خاطرنشان کرد: در هفته دفاع مقدس جا دارد درود و سلام بر حضرت امام و همه شهیدان بفرستیم و به این مناسبت لازم می دانم از زبان همه شما و رهبر معظم انقلاب نیز سلام عرض کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین یونسی در بخش دیگری از اظهارات با بیان اینکه اگر همه انبیا با هم حضور داشتند اختلافی در بین انها وجود نداشت، تصریح کرد: اختلافات ناشی از هواپرستی، تأصبات و حب نفس است زیرا آنجا که خدا هست اختلاف نیست و هیچ رنگی دربرابر رنگ خدا جلوه ندارد.

وی اضافه کرد: همه اولیای خدا به خدا تعلق دارند و آنجایی که اختلاف است " من " مطرح هستم که مانع رسیدن به خدا است و این منیت و علایق نفسانی و شیطانی و هوای نفس است که ما را به جان هم می اندازد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها با اشاره به ماجرای هابیل و قابیل نیز گفت: قصه هابیل و قابیل جزو رزمهای مشترک همه ادیان توحیدی با اختلاف بسیار کم است. و جای این سوال وجود دارد که این دو برادر با هم دعوا کردند و چرا یکی قاتل می شود در آن فضا دیگرانی نبودند و نفوذ خارجی وجود نداشت و از یک خانواده پاک و پیامبری بودند و این دو برادر هم در شرایط تربیتی مساوی بزرگ شدند.

حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه عوامل بیرونی در تربیت افراد تأثیر دارد، اما آنچه که اصل است نفس انسان است گفت: نفس انسان است که انسان را به کار بد یا خوب دعوت می کند و پیامبران برای همین آمدند تا جوهر پاک انسانی و انسان را در مسیر خداوند قرار دهند و پیامبران آمدند تا انسان را از شر هوای نفس و خواسته های نفسانی و دنیایی نجات دهند.

وی با بیان اینکه هابیل برادرش قابیل را می کشد زیرا برادر را مانع رسیده به هوای نفسانی خود می داند تصریح کرد: این اولین جنایت و اولین خونی است که بر روی زمین ریخته می شود و برای هوای نفسانی است و سپس برادر کشی ها شروع می شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها افزود: همین جنگ عرب و اسرائیل یک جنگ طولانی و یک جنگ برادر کشی است زیرا همه به یک نسل و پایه برمی گردند و یا جنگ مسیحی ها و یهودیها و یا جنگ های مسلمان ها همه ریشه در نفسانیت دارد و بشر برسر تکبر، حرص و حسادت، مقام، شهرت باعثچنین مشکلاتی می شود.

حجت الاسلام یونسی با بیان اینکه شهیدان به این دلیل که از مرحله پست دنیوی فاصله گرفتند و پرواز کردند و به خدا ملحق شدند. دیگر متعلق به همه هستند، اظهار داشت: شهیدان دیگر " من " نیستند و ما شده اند و شهید قبل از شهادت به " من " تعلق دارد و من بزرگترین پرده بین انسان ها است و وقتی حجاب اکبر که خود انسان و هوای نفس است برداشته شد به خدا ملحق می شود.

وی خاطرنشان کرد: ان فرد قبل از شهادت در یک مکان خانواده مذهب دین و سرزمین است ولی وقتی شهید می شود آگاهانه از این موانع عبور می کند و شخص و مذهب و دین را کنار می گذارد و به همه تعلق دارد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها با بیان اینکه شهید مسلمان و غیرمسلمان برای جمهوری اسلامی و مسلمانان فرقی ندارد، تصریح کرد: شهیدان با ایثارگریشان آموختند بزرگترین مانعی که ما را تهدید می کند این است که احساس کنیم چون تفاوت داریم ممکن است دشمن هم باشیم درحالی که این تفاوت ها نباید بهانه ای برای دشمنی و حسادت باشد. بلکه این تفاوت ها ارزش محسوب می شود و لازم است.

حجت الاسلام یونسی افزود: خداوند تفاوت را آفریده و آیات خدا پس ادیان، زبان ها قومیت ها و… از تفاوت ها هستند ولی تا زمانی که فردی نخواهد بردیگران سلطه جوید و دیگران را نقد کند به عنوان ارزش استولی اگر بخواهد برای نفس و سلطه بر دیگران باشد همان استکبار است.

وی با بیان اینکه رزمندگان ما در جبهه ها با هم متفاوت بودند تصریح کرد: هیچ مسلمانی در جبهه نگفت که ای مسیحی، کلیمی شما هم مسلمان شوید تا به بهشت بروید و ما هیچ گزارشی در این زمینه نداریم که یک رزمنده در مقام دعوت به دین خود برآید و همگان با احترام یکدیگر را پذیرا بودند و این یک الگوی خدایی است و انچه در جبهه ها اتفاق افتاده الگوی خدایی است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها با اشاره به آیات قرآن کریم اظهار داشت: قرآن کریم می فرماید شما در جای خود اهل کتاب باشید ولی همه را به کلمه مشترک و هدف مشترک دعوت می کند. در جنگ این آیه به بهترین وجه تعریف شد و این آیه لحظه به لحظه در همه جنگ جاری و ساری بود که ای همه ایرانیان که همیشه خداپرست ارزشمدار و دین مدار بودید و پرچم توحید همیشه به دست شما بوده بیایید و با دشمن متجاوز بجنگیم.

حجت الاسلام یونسی افزود: در ایران ما یک افتخار بزرگ فرهنگی در طول تاریخ داریم که هیچگاه سابقه قوم کشی مذهب کشی دین کشی در ایران وجود ندارد. البته تغییرات مذهبی بوجود امده که شرایط خودش را دارد اما هیچگاه به زور و اجبار نبوده و هرکدام که سلطه پیدا کردند به فکر نابود کردن دیگران نبودند.

وی با بیان اینکه امروز در اطراف ما از اروپا و امریکا و آسیا در جنایات وحشیانه نسل کشی داعش شرکت دارند ولی از ایرانیان در این گروهک های تروریستی حضور ندارند تصریح کرد: اروپا و امریکا به خود افتخار می کند که به این مرحله تمدن رسیده اند که شهروندان خود را به گونه ای تربیت کنند که با خشونت میانه ای نداشته باشند ولی می بینید که این طور نیست و چند سال پیش در اروپا فاجعه جنگ های بوسنی و هرزگوین اتفاق افتاد ولی ما این قتل ها را به حساب دینی نمی گذاریم و ریشه این خشونت ها قومی و فرهنگی و تاریخی است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت ها اضافه کرد: آنچه در فلسطین و جنایت هایی که در آنجا اتفاق می افتد به حساب دین موسی و کلیمی نمی گذاریم و آنچه که در جنگ های صلیبی نیز به حساب مسیحیان نمی گذاریم و انچه که داعش انجام می دهد را نباید به حساب مسلمانان گذاشت و هرجا دین به معنای واقعی بود مانع خشونت است و این کج فهمی دینی و تعصبات کور دینی باعثاین خشونت شده است و در جمهوری اسلامی از این کج فهمی ها به شدت کم است و جنگ هشت ساله دفاع مقدس الگوی همزیستی مسالمت آمیز ایرانیان با همه تفاوت ها و گرایش ها است و باید در اینده از آن درس بگیریم.

انتهای پیام /

کد خبر: 180707

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT