پربازدیدترین ها

به روز رسانی / لاریجانی در نخستین جشنواره مشارکت ملی گردشگری:

خبرگزاری تسنیم: رئیس مجلس شورای سلامی با اشاره به نطق نخست وزیر انگلیس در سازمان ملل گفت: رفتار کامرون مانند کودکی است که از سر ترس فریاد می زند و فحاشی می کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در نخستین جشنواره مشارکت ملی گردشگری که به مناسبت روز جهانی گردشگری در سالن اجلاس سران برگزار شده بود، طی سخنانی با اشاره به صنعت توریسم در کشور اظهار داشت: در سنت غربی یک تفرعنی را از نظر فرهنگی می بینیم به این صورت که اگر توسعه صنعتی پیدا کردند به این معناست که فرهنگ عمومی شان نیز از دیگر کشورها بیشتر است در حالی که ممکن است کشوری از نظر صنعتی پیشرفت کند، اما از نظر فرهنگ عمومی بالا نباشد. لذا این دومقوله یکسان نیست. اما یک نوع تفرعنی بین آنها وجود دارد که سایر فرهنگ ها را تحقیر می کند و این در رسانه های آنها هم وجود دارد.

وی افزود: گاهی می بینیم که آنها پیامبران و یا زندگی اسلامی را تحقیر می کنند. حتی پیامبران خود را هم تحقیر می کنند و این علو فرهنگی تمدن نیست که فرهنگ های دیگر را تحقیر کنند و به همین دلیل فرهنگ شرقی را رازآلود و عقب افتاده معرفی می کنند و فرهنگ پیش رو را فرهنگ غربی می نامند. البته این افراطی گری که امروز در منطقه ما از جنس داعشی ها به وجود آمده، به مستمسک آنها برای تحقیر بیشتر فرهنگ اسلامی تبدیل شده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه این تفرعن و تحقیرها عامل پرورش تروریست ها شده است، گفت: به بهانه اینکه این کشورها تروریست پرور هستند، این ملت ها را تحقیر می کنند و نتیجه این تحقیرها یک دور باطلی است که سبب می شود جوانانی که در این کشورها دچار تحقیرشدگی شده اند، برای نجات خود به دامان گروه هایی می افتند که با این تفکر غربی ستیز می کنند. لذا هر سال می بینیم که جریان تروریستی در منطقه افزایش می یابد و ریشه آن نیز همین تحقیرشدگی است که همچنان هم در کشورهای غربی وجود دارد.

لاریجانی با اشاره به سخنان اخیر کامرون در نشست عمومی سازمان ملل خاطرنشان کرد: همین چند روز پیش نخست وزیر انگلیس با یک حرف های عجیب و غریبی کلام خود را در سازمان ملل مطرح کرد، به خصوص در موضع مربوط به ایران که یک نوع تفرعن در آن دیده می شد و دستور می داد که ایران باید این کار یا آن کار را بکند در حالی که باید به وی گفت شما چه کاره هستید که اینگونه صحبت می کنید؟ این بایدها را از کجا آورده اید؟ آیا قدرت تان بیشتر شده که احساس می کنید به پشتوانه این قدرت بایدهایی را برای ما تعیین می کنید؟ در حالی که اینگونه نیست.

وی خطاب به نخست وزیر انگلیس گفت: چند روز پیش نزدیک بود قسمتی از کشور شما جدا شود، بنابراین شما امپراطوری ندارید که بخواهید برای ما بایدی تعریف کنید. پس چرا با این زبان صحبت می کنید؟ همچنین اینکه شما از جریان داعش و تروریست ها در منطقه اضطراب دارید که البته اضطراب درستی است، چرا که خودتان به اینها کمک کردید و حالا برای خودتان مشکل ساز شده اند، پس شما نیازمند هستید و برای اینکه نیاز خود را رفع کنید باید در یک بستر عقلانی حرف بزنید، نه اینکه از باید استفاده کنید.

رئیس مجلس اضافه کرد: رفتار شما مثل رفتار کودکی می ماند که از روی ترس فریاد می زند و گاهی هم فحاشی می کند. شما از جریان تروریستی ترسیده اید و فریاد می زنید اما این فریادتان، فریادی از روی تفرعن نیست. ظاهرش از روی تفرعن است و باطن آن ترس است. بنابراین امروز برای مبارزه با تروریست ها نیازمند هستید اما نباید نیازتان را به عنوان امتیاز به ما بفروشید. یک مختصر عقلی وجود دارد که اینگونه رفتارها را بشناسد و کالبدشکافی کند. بنابراین شما نیازمند مبارزه با تروریسم هستید و نمی توانید زرنگی کنید و نیازتان را به عنوان امتیاز به طرف مقابل بفروشید. این موضوع قابل تفکیک و قابل دریافت است.

لاریجانی با بیان اینکه در فرهنگ آنها چنین ژست های تفرعنی وجود دارد، گفت: به جای اینکه اشتباهات گذشته خود را بپذیرند که در طول سال های گذشته به تروریست ها کمک کرده اند، حالا می خواهند این اشتباه را رفع کنند و برای این کار از زبانی استفاده می کنند که منجر به این نتیجه نخواهد شد، لذا باید بپذیرند که در منطقه و سوریه آشفتگی ایجاد کرده اند.

وی با بیان اینکه اینها همین امروز با مساله تروریسم برخورد تاکتیکی می کنند، خاطرنشان کرد: نماینده پنتاگون اخیرا گفت ما در عراق و سوریه دو جور برخورد داریم؛ در عراق برخورد ما با تروریسم تاکتیکی است اما در سوریه برخورد ما راهبردی خواهد بود. چرا که اینها در عراق با یک دولتی که به گفته خودشان دولت دموکراتیکی است اما نمی خواهند این دولت دموکراتیک قوی باشد و باید با این رفتارها آن دولت را همیشه نیازمند خود نگه دارند بنابراین برخورد آنها با تروریست ها برخورد ریشه ای نیست بلکه برخورد تاکتیکی است و می خواهند این تروریست ها را نگه دارند تا اسباب چانه زنی شان شود.

رئیس مجلس افزود: اما در سوریه از آنجا که می خواهند با دولت مرکزی آن ستیز کنند می گویند برخورد ما با تروریست ها راهبردی است. پس شما با تروریست ها دو گونه برخورد می کنید در حالی که این داعش یک سرزمین دارد که از موصل گرفته تا دقه در کشور سوریه بنابراین بخشی از سرزمین داعش در عراق و بخشی دیگر در سوریه است، بنابراین معنای این حرف پنتاگون چیست؟ مگر ممکن است با یک پدیده متصل به هم از نظر جغرافیایی، دو جور برخورد شود بنابراین معنایش این است که برای غربی ها مساله تروریسم مساله مهمی نبوده است و همیشه با آن برخورد تاکتیکی داشتند تا از آن به عنوان یک ابزار استفاده کنند.

لاریجانی برهمین اساس تصریح کرد: نتیجه این نوع برخوردها هم این خواهد شد که این گرداب موضوع ناامنی در منطقه ادامه داشته باشد. بنابراین باید به این نکته توجه کرد که در بین کشورهای منطقه امن ترین کشور ایران است. درست است که اینها همواره یک نگاه ریبه آمیز به ایران دارند اما ایران امتیازاتی دارد که توانسته در این شرایط ناامن، امنیت خود را حفظ کند. بنابراین این امنیت در داخل کشور یک فرصتی است تا زمینه گردشگری برای این محیط امن بیشتر فراهم شود.

وی با بیان اینکه در این منطقه شلوغی بسیاری را می بینم، گفت: بعید می دانم که با اینگونه رفتار غربی های و برخوردهای دروغین با تروریسم شرایط امنی در منطقه به وجود آید و روند این رفتارها نشان می دهد که پدیده تروریسم در منطقه همچنان روبه رشد است.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما با پدیده تروریسم برخورد جدی داریم، تاکید کرد: نوع برخورد ما تفرعن و تاکتیکی نیست و هرگز با این برخوردهایی که این ائتلاف دروغین درست کرده است، همکاری نداریم. مسیر ما برخورد تاکتیکی در عراق و برخورد استراتژیک در سوریه نیست. برخورد ما یک برخورد واقع بینانه با مساله تروریسم است و یک مسیر روشنی را دنبال می کنیم.

لاریجانی در ادامه سخنان خود گفت: ما دورنما را در منطقه اینگونه می بینیم که یک آشفتگی سیاسی در منطقه وجود خواهد داشت و با حرف هایی هم که اینها می زنند این آشفتگی زیادی کاهش نخواهد یافت بنابراین این برداشت های فرهنگی ملال آور و غبارآلود در محیط های جهانی وجود خواهد داشت و مجبورند که شرایط را غبارآلود کنند تا مسائل روشن نشود و این در حالی است که توجه به مساله گردشگری و حضور گردشگران در ایران می تواند این فضای غبارآلود را کنار بزنند.

وی با تاکید بر اینکه تاثیر تروریسم در امنیت ملی و فوائد سیاسی و حفظ منافع ملی کشور کمتر از سایر دستاوردهای آن نیست، گفت: لوازم این امر باید به درستی طراحی شود و این موضوع هم باید به لحاظ محیط های مفرح با استفاده از ابتکارات بومی و سازگار با سنن مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم پرداختن بیشتر به مقوله گردشگری در میان مولفه های توسعه اظهار داشت: از آنجایی که ما یک کشور نفتی و گازی هستیم وقتی که صحبت از توسعه کشور می شود ذهن ها بیشتر به این سمت می رود و به سرمایه گذاری در بخش گردشگری کمتر تمرکز می شود که امیدوارم این نشست بتواند به استفاده از این ظرفیت مهم کمک کند.

لاریجانی با اشاره به روز جهانی گردشگری گفت: باید به سمتی برویم تا سهم گردشگری به مقوله قابل توجهی تبدیل شود چرا که این مضووع از لحاظ اقتصادی برای کشور سودآور است و امروزه برخی از کشورها حتی کشورهای منطقه از صنعت گردشگری درآمدهای ۷۰ تا ۸۰ میلیاردی به دست می آورند.

وی افزود: به همان میزان که از موضوع گردشگری در کشور ما جایگاه یابد، سهم استفاده از نفت و گاز هم کاهش می یابد و طبعا می توانیم از این سرمایه ها برای امور زیربنایی کشور استفاده کنیم لذا امیدواریم تمهیدات لازم برای تحقق تلقی که در سازمان میراثفرهنگی به وجود آمده که در یک افق ۱۰ ساله بتواند به ۲۰ میلیون گردشگر در کشور برسند، فراهم شود.

رئیس مجلس با اشاره به تنوع آب و هوایی در کشورمان، گفت: ایران به دلیل تنوع آب وهوایی دارای طبیعت بکر و خوبی است که علاوه بر این موضوع وجود میراثکهن فرهنگی که نشان دهنده ریشه دار بودن این ملت است، می تواند به جذب گردشگر کمک کند.

وی با اشاره به ریشه دار بودن نظام کشورداری در ایران، گفت: شاید در غرب کشوری مانند یونان باستان وجود دارد، که همپای ایران از نظر سنن کشورداری و نظامات حقوقی دارای سبقه طولانی است گرچه کشورهایی که امروز در صنعت گردشگری پیشرفت دارند، از نظر سابقه فرهنگی دچار فقر هستند بنابراین به اندازه ارزش میراثفرهنگی کشورمان به آنها بها داد.

تکمیل می شود…

انتهای پیام /

کد خبر: 180709

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT