پربازدیدترین ها

میزگرد دفتر تحکیم وحدت در خبرگزاری تسنیم - ۴

خبرگزاری تسنیم: شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه هوای نفسانی و ضعف علمی زمینه ساز اختلاف تشکل های اسلامی است، گفت: برخی قصد دارند دفاتر انجمن های اسلامی را بگیرند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری تسنیم، محمدحسین غیبی عضو شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در میزگرد " دفتر تحکیم وحدت، چالش ها و فرصت ها " که درخبرگزاری تسنیمبرگزار شد، با اشاره به ریشه اختلافات در بین گروه های اسلامی و راهکارهای آن، گفت: به طور کلی دو علت برای وجود اختلاف نظرها وجود دارد، یکی وجود مسائل نفسانی است که غرور و منیت ها باعثاز بین رفتن احترام ها و فاصله از گرفتن مکارم اخلاق می شود.

وی با اشاره به جایگاه انجمن های اسلامی در این زمینه، افزود: وقتی اسم انجمن اسلامی را می بریم وظیفه داریم در دانشگاه ها اخلاق اسلامی را ترویج کنیم و باید اساس رفتار و کردار خود را نیز بر همین مبنا قرا دهیم. متأسفانه دور شدن از مکارم اسلامی از سوی بچه های انجمن اسلامی و یا کار نکردن روی این مسائل در محیط های دانشجویی اثرات زیادی را از خود به جا گذاشته است.

**هوای نفسانی و ضعف علمی زمنیهساز اختلاف تشکل های اسلامی است **

عضو شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه ضعف علمی اعضاء نیز می تواند پیامدهایی را برای ایجاد اختلافات در بین گروه های اسلامی داشته باشد، یادآور شد: هر جا اعضای تشکل ها و به خصوص انجمن اسلامی صاحب اندیشه و نظر نبودند، یا مغرضانه تصمیم گیری و برخورد می کنند و یا نظرات و تصمیم گیری شان به دلیل وابستگی به احزاب، زمینه اختلاف در آنها فراهم می شود.

غیبی افزود: به جاست دانشجویان که از اقشار علمی کشور هستند، به مراجع علمی و سیاسی مراجعه کنند و با رصد گروه های سیاسی به تشخیص برسند و طبق تشخیص خود عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه تشکل های دانشجویی عمدتا در بخش پژوهش ضعیف هستند و به این امر چندان توجهی ندارند، گفت: در بین تشکل های دانشجویی بخش پژوهش ضعیف است به خصوص پژوهش های فرهنگی که ناظر بر تشکل های دانشجویی است، اعضای تشکل ها باید بستر جامعه را به خوبی شناسایی کنند، اندیشمندانی را که در این حوزه فعالیت دارند بشناسند و راهکارهایی را برای تأثیرگذاری سیاسی، فرهنگی و.. در دانشگاه ها در نظر بگیرند و سپس پای عقاید متقن و علمی خود بایستند.

عضو شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی(ره) با اشاره به اینکه تشکل های دانشجویی وقتی به شناخت رسیدند باید پای آن بایستند و استقامت کنند، یادآور شد: نباید حرف بزنیم و فرار کنیم. یکی از دلایل این اختلافات این است که ما می گوییم مثلا با فلان شخص نگاه هماهنگی نداریم و به تفاهم نمی رسیم، پس باید جدا شویم. حتی اگر یک نفر حرف حقی را می زند باید روی آن بایستد، قهر کردن و کنار رفتن درست نیست.

غیبی با اشاره به اینکه ما در گروه های اسلامی و تشکل های اسلامی باید انشقاقاتی که در طول تاریخ اسلام بین گروه های اسلامی رخ داده است، بررسی تاریخی کنیم، اضافه کرد: به خصوص بحثانشقاق جامعه روحانیت و مجمع روحانیون مبارز که بیشترین ظهور و بروز را در اختلافات دفتر تحکیم وحدت دارد، باید آسیب شناسی شود و این عدم وحدت بررسی شود. خیلی از کسانی که به این مسائل توجه ندارند و دنبال عدم وحدت هستند، این مسائل را عنوان می کنند که امام با انشقاق این دو گروه موافقت کرد، اما باید گفت که شرایطی رخ داد که امام مجبور به این مسائل شد. این موضوعات را باید به خوبی بررسی کرد.

**برخی به کلمه توحید در سخن امام توجه نمی کنند**

وی با اشاره به فلسفه وجودی انجمن های اسلامی در دانشگاه ها گفت: انجمن های اسلامی در دانشگاه ها ایجاد شدند تا فضای اسلامی را در دانشگاه های زمان طاغوت احیا کنند و دانشجویان را با مبانی اسلامی آشنا کنند.

عضو شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی(ره) با اشاره به توصیه امام به گروه های اسلامی درباره وحدت که " بروید با هم وحدت کنید و وحدت خود را تحکیم بخشید " تصریح کرد: بسیاری از دوستان به این کلید واژه استناد می کنند، ولی به کلمه توحیدی که در کنار آن است توجه نمی کنند، وحدت کردن به خودی خود ارزش ندارد، اما وحدت کردن در کلمه توحید است که به این جمله معنا می بخشد.

غیبی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه باید بررسی کرد که چه عواملی وجود دارد که دانشجوی ما پس از اینکه وارد دانشگاه می شود، به نوعی از اسلام دور می شود، گفت: یکی از دانشجویان عضو تشکیلات به من می گفت ما در دفتر انجمن اسلامی فلان دانشگاه با کمونیسم و سکولاریسم می توانیم کار کنیم، اما با بچه های مذهبی نمی توانیم کار کنیم.

وی ادامه داد: در دانشگاهی که توسط برخی اساتید، امثال ماکیاولی، فوکو و… تقدیس می شوند و اندیشه های سیاسی جان لاک و پوپر به عنوان مبانی اندیشه سیاسی مطرح می شود، نمی توان چندان انتظاری داشت که در شرایط خوبی قرار بگیرد.

عضو شورای مرکزی دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه بسیاری علاقه مندند که تریبون انجمن اسلامی را بگیرند، خاطرنشان کرد: در یک زمانی به دوستان کمونیسم توصیه می شد که تریبون های انجمن اسلامی را بگیرند چون معتقد بودند این تریبون تأثیرگذار است و دوستان اسلامی را از این میدان به در کنند، در این صورت علاوه بر داشتن تریبون، یکی از رقبای اصلی خود را از میدان خارج می کنند.

غیبی گفت: در همین راستا می بینیم، برخی وارد دفتر انجمن اسلامی و دفتر تحکیم وحدت شدند و به دنبال کسب این دفاتر آن هستند که اهداف آنها کاملا مشخص است.

این فعال دانشجویی با اشاره به مسائل مطرح شده در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی(ره) ضمن تاکید بر این موضوع که عضویت انجمن اسلامی علامه در دفتر تحکیم وحدت در اساسنامه انجمن آمده است، گفت: اگر قرار است بحثخروج از دفتر تحکیم وحدت صورت گیرد، باید اساسنامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه(ره) تغییر کند که آن هم مربوط به شورای عمومی انجمن می شود که شامل کل اعضای تشکیلاتی است و البته در این خصوص شورای مرکزی انجمن نیز صلاحیت تصمیم گیری ندارد.

انتهای پیام /

کد خبر: 180775

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT