پربازدیدترین ها

به روز رسانی / نشست خبری استکبار و تکفیر، تیغ دولبه علیه مذاهب جهانی

خبرگزاری تسنیم: یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: در حقیقت به خاطر غفلت جهان و به کمک عربستان سعودی، تکفیری های بدون مرز قدرت گرفته اند. این مشکل را ما در عراق، سوریه، افغانستان، تانزانیا و همه جا داریم.

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم، نشست خبری " استکبار و تکفیر، تیغ دو لبه علیه مظاهر جهانی " با حضور دکتر سید افقهی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران، عیسی شاعر تحلیل گر مستقل مسائل سوریه و عضو گروه آشتی و صلح بین الادیان سوریه و همچنین اریک والبرگ نویسنده کتاب امپریالیسم پست مدرن و نویسنده و روزنامه نگار سابق هفته نامه الاهرام مصر درخبرگزاری تسنیمبرگزار شد.

عیسی شاعر با اشاره به زمینه های شکل گیری تکفیری ها در منطقه و نقش کشورهای فرامنطقه ای در تشکیل گروه های تروریستی در خاورمیانه، اظهار داشت: شما جنبه مهمی را مورد توجه قرار داده اید؛ هژمونی(استکبار) و تکفیری ها. ما ابتدا باید تفاوت این دو گروه را بدانیم. جریان تکفیری ریشه در تفکر تکفیر دارد که به معنای حذف دیگران، آماده کردن زمینه برای کشتن دیگران و حذف انسانهاست. شما در این جریان نقشی در تصمیم گیری و زندگی خود ندارید. استکبار در برابر این قضیه است که شما از سوی یک جریان خارجی کنترل می شوید که هر دو پلید هستند. اما کدامیک پلیدترند؟ این را شما باید تشخیص دهید.

وی افزود: ریشه های جریان تکفیری به هزاران سال پیش برمی گردد، چرا که مذهب، فرقه و یا هر چیز دیگری می تواند چنین ریشه ای باشد. گروه های تکفیری امروز در خارومیانه از یک جریان فکری به نام وهابیت ریشه گرفته اند؛ مثلا گروه تکفیری حاضر در سوریه. در ماه مه ۲۰۱۴،۱۲ هزار عضو گروه داعش در سوریه حضور دارند که از این تعداد ۲۵۰۰ نفر از اتباع عربستان سعودی بوده اند. اگر بخواهیم به لحاظ آماری نگاه کنیم این رقم چشمگیر است. از نظر من اعضای گروه داعش بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است.

این تحلیل گر مستقل مسائل سوریه ادامه داد: به جز سعودی ها اعضایی هم در تونس در داعش حضور دارند، اما من می خواهم رابطه میان داعش و عربستان سعودی را تشریح کنم. طبق مطالعاتی که در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ ازسوی یک موسسه مطالعاتی در آمریکا انجام شده از ۱۲۵ حمله انتحاری در عراق، ۵۳ انفجار از سوی اتباع عربستان صورت گرفته است. در حالی که قاعدتا شما باید انتظار داشته باشید که افراطیون عراقی چنین اقدامی را انجام دهند. این آماری است که دکتر محمد حافظ استاد دانشگاه میسوری مطرح کرده است.

" بنابر این رابطه ای میان گروه وهابی و جریان تکفیری وجود دارد. ما باید مراقب باشیم؛ ما از جریان اهل سنت صحبت نمی کنیم بلکه نقش جریان وهابیت را مطرح می کنیم. جریان وهابیت در سال ۱۷۴۷ از سوی محمدعبدالوهاب شکل گرفت و او فکر کرد که هر آنچه غیراسلامی است باید حذف شود. یکی از نخستین چیزهایی که او حذف کرد زیارت قبور بود. از دیدگاه محمد عبدالوهاب هر کس هر کاری غیر از آنچه او می خواست انجام می داد باید حذف می شد. "

شاعر ادامه داد: خلاصه آنکه جریان وهابی و آل سعود می خواستند کنترل خود را بر حجاز و نجد افزایش دهند که به همین دلیل با یکدیگر ائتلاف کردند و با کمک بریتانیا سلطه خود را در عربستان افزایش دادند. دو قدرت در عربستان سعودی وجود دارد؛ یکی قدرت سیاسی که در اختیار آل سعود است و دیگری جریان مذهبی عربستان که شیوخ هستند. شیخ ها می خواهند اعتقادات آنها گسترش یابد و سعودی ها می خواهند در قدرت باقی بمانند.

وی افزود: در میان دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی اسلام به سرعت در حال گسترش بود و بسیاری از مردم جهان بدون هیچگونه فشاری به اسلام گرویدند. این به دلیل تبلیغات کارشناسان مذهبی میانه روی بود که اسلام را معرفی می کردند. اما عربستان و جریان وهابی این مسئله را یک تهدید تلقی کردند و به همین دلیل شروع به ترویج و گسترش جریان وهابی در جهان کردند. از اینجا ماموریت وهابیسم در جهان شروع شد که فرصت ها و سکوهای پرتاب فراوانی داشت. برای مثال صدام حسین در عراق و همچنین گروه های مسلح تروریستی مانند مجاهدین خلق(منافقین) به سعودی ها در رسیدن به اهدافشان کمک های شایانی کردند.

" به تازگی گزارشی منتشر شده که ارتباط میان دولت سعودی با منافقین را فاش می کند. جریان دعوت در تمام جهان از سوی وهابیون ایجاد شد و مردم را به نسخه اهی که آنها ارائه می کردند دعوت می کرد نه به اسلام میانه رو. مهمترین اقدام آنها تاسیس مدارس مذهبی بود که جریان تکفیری را تبلیغ می کردند. مثلا در پاکستان تا سال ۲۰۱۱ حدود ۱۳ هزار واحد از این مدارس ایجاد شد. ماموریت و هدف اصلی تشکیل این مدارس همین بود. "

عیسی شاعر در این نشست خبری با اشاره به ارتباط عربستان با تکفیری ها گفت: شما باید انتظار داشته باشید در عراق، عراقی ها عملیات انتحاری انجام دهند اما ۵۳ نفر از ۱۲۵ نفری که عملیات انجام داده اند، از عربستان بوده اند. این بر اساس آماری بوده که آقای محمد حافظ استاد دانشگاه میسوری مطرح کرده است. رابطه ای میان عربستان و وهابیت هست و باید در این موضوع مراقب باشیم ما با سنی ها مواجه نیستیم بلکه دکترین وهابیت را پیش رو داریم. جریان وهابیت سال ۷۴۷ توسط عبدالوهاب شکل گرفت و او هر چه در ذهنش غیراسلامی آمد را حذف کرد. از اولین چیزها زیارت قبور اهل بیت(ع) بود. جریان وهابیت همراه با آل سعود بود که خواست کنترل خود را بر حجاز افزایش دهد که با عبدالوهاب ائتلاف کرده و به کمک بریتانیایی ها سلطه خود را در عربستان افزایش دادند.

عضو گروه آشتی و صلح بین الادیان سوریه تاکید کرد: دو قدرت در عربستان است، یکی جریان سیاسی و دوم جریان شیوخ هستند. شیوخ می خواهند دکترین شان گسترش یابد و سعودی ها هم می خواهند در قدرت بمانند. در دهه ۸۰ و ۹۰ اسلام محبوبیت زیادی داشت و مردم بدون اعمال زور به اسلام روی آوردند و این به خاطر روحانیون مذهبی میانه رو بود که اسلام را معرفی کردند و عربستان و وهابیت این را تهدید دانستند، به خاطر این به ترویج وهابیت روی آوردند از اینجا ماموریتی به نام وهابیت جهانی آغاز شد که خیلی سکوهای پرتاب زیادی داشته است و حمایت دولت صدام حسین را نیز همراه داشت که در جنگ ایران و عراق به خوبی این حمایت مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر حمایت گروه های مسلح منافقین و مجاهدین خلق را نیز داشت. اخیرا گزارشی بیرون آمده که ارتباط منافقین و صدام را افشا کرده است. جریان دعوت در کل جهان ایجاد شد تا مردم را به نسخه اسلام وهابی گرایش دهند و مهم ترین این دعوت ها، تشکیل مدارسی بود که جریان تکفیری را تبلیغ می کرد.

" در پاکستان تا سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲،۱۳۰۰۰ مدرسه تبلیغ تکفیری ها می کرده است. ماموریت اصلی این مدارس تبلغ تکفیری گری بود. آنها حتی در اندونزی هم این مدارس را تاسیس کردند. روابط میان ایران و اندونزی، روابطی دیرینه است و اندونزی در واقع بزرگترین کشور مسلمان دنیاست که این ها سعی کردند این روابط را قطع کنند. "

شاعر ادامه داد: اینها مساجد زیادی در اروپا تاسیس کردند در حالی که در اروپا نمی شد مدرسه ایجاد کرد ولی آنها مسجد هم ایجاد کردند که دکترین وهابیت را ترویج می کرد. آنها ابتدا با کتاب های کوچک شروع کردند و اخوان المسلمین در عربستان سعودی چاپگرهایی دارد و کتاب های کوچک را چاپ کرد که می توانید در قطار بخوانید و به پایان برسانید. اینها با این کتاب ها مغز جوانان را شستشو دادند و با اینترنت شروع به تبلیغ انزجار و تنفر از مذاهب دیگر را ترویج کردند و مبلغانی به نقاط مختلف جهان اعزام کردند تا مبلغ تنفر باشند.

عضو گروه آشتی و صلح بین الادیان سوریه افزود: ما به اینها می گوییم مبلغین تنفر، در سودان مصر، یمن، استرالیا، اندونزی، سوریه و افغانستان تنفر را تبلیغ کردند و اینها مبلغان بین المللی نفرت هستند. این جریان تکفیر، جریانی است که از شستشوی مغر را آغاز کرده و این کار آنها به سال های قبل بازمی گردد. در حقیقت به خاطر غفلت جهان و به کمک عربستان سعودی، تکفیری های بدون مرز قدرت گرفته اند. این مشکل را ما در عراق، سوریه، افغانستان، تانزانیا و همه جا داریم در حالی که قرار بود اینها پزشکان بدون مرز ایجاد کنند نه آدم کش های بدون مرز.

تکمیل می شود…

انتهای پیام /

کد خبر: 180789

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT