پربازدیدترین ها

افقهی در نشست خبری " استکبار و تکفیر، تیغ دو لبه علیه مظاهر جهانی:

خبرگزاری تسنیم: استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت که ماموریت داعش، پوشش و ویترینی علیه جهان اسلام است.

به گزارش خبرنگار سیاسیخبرگزاری تسنیم، نشست خبری " استکبار و تکفیر، تیغ دو لبه علیه مظاهر جهانی " با حضور دکتر سید افقهی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران، عیسی شاعر تحلیل گر مستقل مسائل سوریه و عضو گروه آشتی و صلح بین الادیان سوریه و همچنین اریک والبرگ نویسنده کتاب امپریالیسم پست مدرن و نویسنده و روزنامه نگار سابق هفته نامه الاهرام مصر با همکاری موسسه دیده بان درخبرگزاری تسنیمبرگزار شد.

سید افقهی در این نشیت با بیان اینکه " وجه ممیزه مذهب حنبلی نسبت به سه مذهب دیگر این بد که احمد بن حنبل در اجتهاد را بست و گفت فقط به نصوص و متون اکتفا می کنیم "، تصریح کرد: بعد از این اتفاق مهمی منفی در اندیشه اسلام رخ داد این بود که ایشان دینامیزم اسلامی را تعطیل کرد. یعنی اسلام دیکر نمی تواند جوابگوی مسائل روز باشد و در نتیجه تصادی میان متون اسلام و مسائل روز اتفاق می افتد.

وی افزود: در قرن هفتم هجری احمد بن تیمیه به شدت از اندیشه ارتجاعی حنبل دفاع کرد و گفت تقلید از مذاهب نوعی شرک است چون تصرف در احکام الهی است تفکرات او تمفیر را بنیان گذاشت و نهادینه کرد اما در زمان تیمیه دایره تکفیر به اندازه الان نبود بعد او شاگردانش این تفکر را ادامه دادند که رسید به اوخر قرن دوازده و اویل سیزده هجری قمری شخصی به نام عبدالوهاب در نجد همان تفکرات را رادیکالیزه و افراطی ترکرد و دایره تکفیر را گسترش داد.

افقهی خاطرنشان کرد: بسیاری از اصول اسلامی مانند زیارت و توسل را شرک دانست پس یک فرایند اندیشه ای منحرف شکل گرفت هنوز هم خبری از سازمان سیا و آمریکا نبود و این مسئله شکل گرفت اما نقطه عطف این اندیشه بعد از عبدالوهاب بود و یک اشتراک منافع میان غرب و وهابیت رخ داد و دکترین انگلیس هم تفرقه بینداز و حکومت کن بود.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران تاکید کرد: این تفکر وقتی با موانع روبرو شد نیاز به حمایت داشت و منافع آل سعود با کاتالیزور استعمار هم خوان شد و عربستان سعودی با ۲ بخش شکل گرفت بخش آل سعود و آل شیخ و این ها به شدت از هم حمایت می کنند بعد از پیوند این ۲ و تاسیس مملکت عربستان دیگر نقشه های انگلیس و استعمار آمریکا وارد جهان اسلام شد و آنچه در محافل خصوصی بود در محافل سیاسی و اجتماعی وارد شد و شکاف امت اسلام زیاد شد پس امرزو تکفیر که خودشان خودشان را تکفیر می کنند مانند القاعده یا جبهه النصره همه تکفیری هستند اما هم را می کشند و قطعه قطعه می کنند چون دایره تکفیر انقدر لوثشده که با اندک اختلاف یکدیگر ر ا قتل عام می کنند.

وی با بیان اینکه " داعش برای تسلط بر دیرالزور تکفیری ها النصره را می کشد اینجا بحثماموریت هایی است که از یک اتاق فرمان با ماموریت های مختلف دریافت می کنند "، افزود: گونه شناسی داعش به این شکل است که ۴ شاخصه دارد. اول توحش زیاد این ها است این توحش میراثدوران جاهلیت قبل از اسلام است. شاخص دوم اسلام انحرافی سلفی وهابی تکفیری را این ها پذیرفتند نه اسلام ربانی. این اسلام دوم را کنار گذاشتند پس تفکر شان هم انحرافی است و در دو شاخص بعدی غرب وارد می شود. ما باید منتظر داعش ۲ و ۳ باشیم. شاخص سوم مهندسی ضد تمدن اسلامی است که از سوی غرب تعیین می شود.

افقهی گفت: مهندسی ایجاد جریان ضد تمدن اسلامی توسط مستشرقین غربی مثل آقای برنارد لوئیس ترویج می شود؛ دکتر سهیل زکار شاگرد برنارد لوئیس در مصاحبه ای می گوید برنارد لوئیس به صهیونیسم وابستگی فراوان دارد که اسرائیل به او منزلی هدیه کرد که او سالی سه ماه به اسرائیل برود و در آنجا علیه اسلام کار کند؛ ایشان می خواهد ضد اسلام برنامه داشته باشد و به خوبی روی اسلام کار کرده است برای این که به اسلام ضربه بزند.

وی گفت: برنارد لوئیس فقط شعار نمی دهد و بسترسازی تضاد میان سنی و شیعیان را مطرح می کند و تشدید تضاد میان اسلام و مسیحیت و تشدید تضاد آبی و خاکی و مرزها را مطرح می کند؛ او می گوید ما تنوع زیادی در جهان اسلام و عرب داریم که باید روی ان کار کنیم سوریه باید به بخش های مختلف تقسیم شود و همین را در مورد عراق و لبنان برنامه ریزی کرده است. او می گوید ما هزینه کنیم آنقدر هست که مسلمانان هم را قتل عام کنند و میگوید جیب اعراب می تواند هزینه ما را تامین کند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه " برای تبدیل خاورمیانه به خاورمیاه جدید با همراهی امریکا گفته اند ا نیاز به ۵۰۰ میلیارد دلار داریم "، تصریح کرد: پس بردار اول شاخص سوم حرکت ضد تمدن اسلامی است برای نشان دادن چهره متوحش از اسلام است بردار دوم متوجه داخل امت اسلامی است که هم نژاد کشی که همه هم را قتل عام کنند تا چهره نفرت انگیز در غرب ترسیم شده و بهانه ای برای ورود غرب به عنوان فرشته نجات است شاخص چهارم هم مهندسی امنیتی نظامی است که خروجی آن را مشاهده می کنیم و مهندسی این بخش توسط سازمان های جاسوسی و جنگ های نامنظم تسلیحات غرب در جهان اسلام در بستر آماده از قبل تکفیری و نفاق فعال می شوند بنابراین در الازهر به داعش می گویند خوارج زمان، و مهندسی جریان تروریستی مهندسی دقیق مبتنی شاخصه های قبلی است؛ این خلاصه ای بود از ماموریت داعش که یک ویترین و پوشش است که علیه جهان اسلام شکل گرفته است.

سیدافقهی در پاسخ به اینکه چرا امریکا خودش وارد این فضا شده است گفت: این جریان ها با توجه به شاخصه ها توسط آمریکا طراحی می شود غرب این پروژه را سوار پروسه انحرافی کرده است و از این پروسه انحرافی اندیشه ای یک پروژه سوارکرده و لذا دو شاخصه سوم و چهارم توسط غرب برنامه ریزی شده است ۲ سال پیش همه ارکان آمریکا اعلام کرد داعش در لیست سیاه تروریست ها است پس چرا الان ائتلاف تشیل داده که در این مورد دو قرائت داریم یک قرائت قرائت سنتی است. آیا اولین بار است که یک امریکایی سر بریده می شود؟

وی گفت: اما در قرائت دوم داعش از سوی آمریکا ماموریت داشت بستری برای خاورمیانه بزرگ ایجاد کند و داعش در عراق با دیوار مرجعیت شیعه و فتوای آیت الله سیستانی روبرو شد که همه را بیدار کرد و در مرحله دوم نیروهای وطنی به سرعت بازتولید شدند و وراد صحنه شدند و آمریکا اینجا بازی برد برد را می خواهد انجام دهد که در هر دو صورت برد و باخت داعش آمریکا بگوید من بردم اگر شکست بخورد هم بگوید داعش تروریست است و امنیت جهان را تهدید می کند و قرائت دیکر هم جنگ آمریکا و ناتو در یک محور و مجموعه بریکس و مجموعه جبهه مقاومت در تقابل با هم هستند این مسئله است که بحثشکست داعش در عراق مدیون ورود غیرمستقیم ایران به صحنه بود.

این کارشناس امور فرهنگی خاطر نشان کرد: اولاند آمد عراق و گفت ایران باید به این ائتلاف بیاید جان کری به ما اهانت کرد اما در نشست دو شب پیش شورای امنیت گفت ایران باید دخالت کند. ایران همین الان دارد با داعش می جنگد و اینجا آمریکا خواست وارد عمل شود و ابتکار عمل را از جبهه مقاومت بگیرد. لذا اگر بتواند مقاومت ابران را زمین بزنند و منطقه به اسرائیل به متحدان او و عرب ها بسپرند و بروند به جنگ بلوک بریکس این کار را هدف گذار کردند. لذا داعش فریب استراتژیک است پس داعش دامی بود که ایران گرفتار ائتلاف امریکا نشد؛ لذا رهبری می فرماید این بازی کمدی آمریکا است و ایران این را می شکند آمریکا خودش در راس تروریسم است و نمی تواند به لحاظ حقوقی رهبری مبارزه با تروریسم را عهده بگیرد.

وی با بیان اینکه " در خاک سوریه با اینکه مطمئن هستند داعش در تاسیسات نفتی نیست دارند اینجا را نابود می کنند "، تاکید کرد: تا آمریکا با داعش دو و جبهه النصره حمله کند به نیروهای مسلح سوریه و دو نوار منطقه پرواز ممنوع هم دارند ایجاد می کنند در مرز اردن و سوریه و ترکیه و سوریه به صورت گاز انبری. بحثمنطقه پرواز ممنون در جولان اسرائیلی ها مستقیم حضور دارند و اردوغان هم از آن طرف معامله کرد با داعش با ایجاد منطقه امن در منطقه ترکیه و سوریه و اجازه نمی دهد که کردها به سوریه بیایند و کمک کنند.

کد خبر: 180802

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT