پربازدیدترین ها

ائتلاف اصلاح‌طلبان در سال ٩٢ شاهکار بود. به این دلیل که همان تدبیر اصلاح‌طلبانه بود که زمینه‌ای شد تا وقتی مردم مشارکت کردند، نتیجه گرفتند. اصلاح‌طلبان با همه اتهامات و ضرباتی که تندروها زده بودند در انتخابات شرکت کردند

اعتماد نوشت: شورای عالی سیاستگذاری به عنوان تنها نهاد تصمیم‌گیرنده انتخاباتی جریان اصلاحات رسما حمایت خود را از حسن روحانی اعلام کرد و اصلاح‌طلبان مهر تاییدی بر تداوم استراتژی شان در انتخابات ٩٢ زدند. حمیدرضا جلایی پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران معتقد است که انتخاب روحانی بهترین کنش اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی است و ادامه ریاست‌جمهوری او می‌تواند اصلاح‌طلبی و اصلاح جویی در کشور را رقم بزند.

‌ چرا اصلاح‌طلبان حمایت از روحانی را بهترین کنش انتخاباتی خود در سال ٩٦ می‌دانند؟
ائتلاف اصلاح‌طلبان در سال ٩٢ بر اساس ارزیابی از شرایط جامعه ایران در عرصه سیاست داخلی و خارجی بود. آن شرایط امروز در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و سیاست داخلی کشور همچنان پا برجاست. همان اولویت‌بندی که اصلاح‌طلبان در سال ٩٢ انجام دادند و باعث شد از ریاست‌جمهوری آقای روحانی دفاع کنند، امروز سر جایش هست. در آن سال‌ها به خاطر سیاست‌های غلط دوره مهرورزی شبح ناامنی بالای سر ایران آمده بود.
تحریم‌های اقتصادی ضربه کاری به کشور زده بود. بی‌جهت کشورهای دنیا را علیه ایران بسیج کرده بودند و در شرایط خطرخیزی به سر می‌بردیم. لذا لازم بود که با تصمیمی مدبرانه از این شرایط فاصله بگیریم. امروز که چهار سال از آن زمان گذشته از آن شرایط فاصله گرفتیم اما همچنان عوامل دیگری وجود دارد که شرایط کنونی را خطیر می‌کند. ناامنی منطقه‌ای و خطر آثار ناخواسته تخریب محیط زیست از جمله این موارد است. نباید تصور کرد که دموکراسی در ایران فقط از ناحیه تندرو‌ها در خطر است، بلکه ریزگردها، کم آبی و مشکلات محیط زیستی هم می‌توانند دموکراسی و روند توسعه در ایران را تهدید کند.
وقتی که ناامنی شود، معیشت روزانه مردم به هم بخورد همه‌چیز از جمله دموکراسی به خطر می‌افتد. عامل دیگر حضور فردی نامتعادل و غیرقابل پیش‌بینی به عنوان رییس‌جمهور امریکاست. همین امر نیز ایجاب می‌کند که وضعیت کشور را حساس بدانیم و با توجه به تحلیلی که از وضعیت داریم حمایت از روحانی را رجحان بدهیم.
عامل بعدی که سبب شده است تا دوباره اصلاح‌طلبان بر ریاست‌جمهوری روحانی تاکید داشته باشند، این است که روحانی کارنامه خوبی داشته است. با اینکه ادعای اصلاح‌طلبی نداشته است اما کاملا در تراز یک اصلاح‌طلب ظاهر شده است. لذا به این دلایل نه تنها از آقای روحانی حمایت می‌کنیم بلکه برای جلب رای بیشتر از مردم نیز تلاش می‌کنیم. با وجود تبلیغات سهمگینی که تندروها در چهار سال گذشته علیه آقای روحانی انجام داده‌اند، اصلاح‌طلبان مایل هستند که تلاش کنند تا آقای روحانی از سال ٩٢ بیشتر رای بیاورد؛ به این خاطر که دوره بعد بهتر بتواند کار کند. اگر آقای روحانی پشتوانه رای بالایی داشته باشد، بیشتر می‌تواند از اختیارات خود استفاده کند.
روحانی در کشوری رییس‌جمهور است که مخالفینش از همه رقم امکانات برخوردار هستند. لذا در چنین شرایطی روحانی وقتی می‌تواند موفق‌تر عمل کند که رای بالایی داشته باشد. اصلاح‌طلبان فقط دغدغه حمایت ندارند؛ بلکه دغدغه جلب رای بیشتر نیز دارند و تلاش می‌کنند تا آقای روحانی با همکاری نیروهای جامعه مدنی از دفعه پیش رای بالاتری بیاورد.

‌ اشاره کردید علاوه بر مساله حمایت باید به جلب رای برای آقای روحانی نیز توجه داشت. این جلب رای باید چه شکل و شمایلی داشته باشد؟ اصلاح‌طلبان چطور می‌توانند مردم را راضی و قانع کنند که ٤ سال دیگر قوه مجریه را به آقای روحانی بسپارند؟
سوال خوبی است و مشکل همینجاست. این‌بار کار اصلاح‌طلبان از سال ٩٢ مشکل‌تر است. در سال ٩٢ مردم شبح ناامنی وآثار شوم تحریم‌ها را بالای سرخود کاملا احساس می‌کردند. همین امر موجب شد که مردم سراسیمه رخداد ٩٢ را بیافرینند.
در سال ٩٢ تندروها آقای هاشمی را ردصلاحیت کرده بودند و خاطرشان جمع بود که کاندیدای مورد نظرشان رای می‌آورد. ولی مردم آنها را غافلگیر کردند. حالا ٤ سال است که آقای روحانی اوضاع کشور را نرمال و عادی کرده است. امیدواریم که در ٤ سال دوم آقای روحانی از آوار‌برداری به سمت آبادانی و توسعه همه‌جانبه برود. کار اصلاح‌طلبان برای جلب رای آقای روحانی در سال ٩٦ بسیار سخت است. حالا چرا؟ فرض کنید ٦٠ درصد از مردم در انتخابات شرکت کنند.
ممکن است تا ٧٥ درصد هم شرکت کنند اما ٦٠درصد حتما شرکت می‌کنند. با این حساب حدود ٣٠ میلیون رای می‌دهند. از این سی میلیون ٥ میلیون پایگاه رای ثابت اصولگرا‌هاست و ١٠ میلیون هم پایگاه رای اصلاح‌طلبان است. مهم ١٥ میلیون نفر قشر خاکستری است که تا شب انتخابات تصمیم می‌گیرند و این جمعیت را قانع کردن کار بسیار مشکلی است. بر اساس شواهد و قرائن فکر می‌کنم ١٠ میلیون از قشر خاکستری مشکل اقتصادی دارند که با خود می‌گویند چرا باید رای بدهیم؛ ما مشکل اقتصادی داریم.
این جمعیت را قانع کردن کار بسیار مشکلی است. به همین دلیل معتقدم که همه کسانی که نگران کشور هستند، باید پاشنه را بالا بکشند. در شرایطی که امکانات اقتصادی رقیب بسیار زیاد است باید به خود حرکت بدهیم. اصلاح‌طلبان باید سرمایه اخلاقی شان را وسط بیاورند. باید به مردم گفت که اگر به روحانی رای ندهید همین وضع اقتصادی‌تان نیز بدتر خواهد شد. زمان احمدی‌نژاد بود که کشور از نظر اقتصادی کاملا عقبگرد داشت. به فقرا چیزی نرسید.
در دولت اصلاحات با اینکه خاتمی شعار اقتصادی دهان پرکن نمی‌داد اما چون زیر بار آزادی مخالف، توسعه سیاسی و شفافیت رفت، اتفاقا کارنامه اقتصادی دولت هم بسیار خوب بود. در حالی که دوره مهرورزی وضعیت فقرا را نیز بدتر کرد. اگر بین کاندیداهایی که از سوی اصولگرایان نام‌شان برده می‌شود، کسی بود که می‌توانست شرایط اقتصادی کشور را بهتر کند، به او رای می‌دادم اما چنین فردی نیست. لذا اصلاح‌طلبان باید آبروی خود را هم وسط بگذارند. بهترین شخصیت نمونه در این زمینه شخص آقای خاتمی است. او در چنین بحث‌هایی حساب آبروی خود را نمی‌کند. با اینکه بیشترین هجمه‌ها را از رقیب دید، این هجمه‌ها در رفتارش اثر نمی‌گذارد.
او منافع ملی را در نظر می‌گیرد و از این منظر است که محکم از آقای روحانی دفاع می‌کند و حتی در این راستا از اصلاح‌طلبان محکم‌تر دفاع می‌کند. غیر از کار اصلاح‌طلبان کار دولت هم در این دو ماه مهم است. دولت باید توضیح دهد که برای قشر آسیب دیده جامعه در دوره دوم چه کاری می‌خواهد انجام دهد و این به هیچ‌وجه پوپولیسم مخرب نیست. باید بگوید که می‌تواند برای بخشی از قشرهای آسیب‌دیده کاری کند تا قشرهای آسیب دیده نیز بلندمدت‌تر فکر کنند و بدانند که راه بهبود معیشت کشور توسعه همه‌جانبه است. در ضمن هر چه مشارکت مردمی بیشتر شود احتمال پیروزی آقای روحانی بیشتر می‌شود.

‌ کلیدواژه‌ای که در پیروزی آقای روحانی در سال ٩٢ تاثیر داشت، تعامل به دنیا در حوزه سیاست خارجی بود. در سال ٩٦ چه کلیدواژه‌ای موجب پیروزی روحانی خواهد شد؟
این کلیدواژه همچنان جواب می‌دهد. یکی از دستاوردهای مهم دولت روحانی که خودش نیز کم تبلیغ می‌کند بازگشت امنیت به کشور است که تنها با تدبیر ممکن بود. نه با گردن کلفتی. برجام توسط فردی مثل ترامپ می‌تواند با مشکل روبه‌رو شود. لذا یک دولت مدبر لازم است تا بتواند این دستاورد را حفظ کند.
روحانی از فرصت روی کار بودن اوباما استفاده کرد و اگر چنین تدبیری نداشتیم و آن را به تعویق می‌انداختیم در دنیا شرایط خوبی نداشتیم و گیر ترامپ می‌افتادیم. آن کلیدواژه‌ها سر جایش هست. مهار مشکلات اقتصادی برای کشور بسیار مهم است. تخریب محیط زیست تشدید شده است و نباید آن را شوخی دانست. اگر این بحران‌ها ادامه پیدا کند، کشور با بحران مواجه می‌شود. با روی کار آمدن روحانی وضعیت به حال عادی بازگشت و همین باعث شده است که مردم انتظارشان هم بالا برود که بجا است. افزایش انتظارات باعث می‌شود که کار اصلاح‌طلبان کمی سخت‌تر شود. نباید فکر کرد که روحانی چون رقیبی ندارد رای می‌آورد باید تا شب انتخابات، اصلاح‌طلبان زحمت بکشند.

‌ عده‌ای در کشور خواستار این بودند که جریان اصلاحات به کلی از سیاست کشور حذف شود. شما چه امتیازی به مدیریت اصلاح‌طلبان در سال ٩٢ برای بازگشت به قدرت می‌دهید؟

ائتلاف اصلاح‌طلبان در سال ٩٢ شاهکار بود. به این دلیل که همان تدبیر اصلاح‌طلبانه بود که زمینه‌ای شد تا وقتی مردم مشارکت کردند، نتیجه گرفتند. اصلاح‌طلبان با همه اتهامات و ضرباتی که تندروها زده بودند در انتخابات شرکت کردند. این مساله خود یک تصمیم درست بود که اصلاح‌طلبانه عمل کردند. نتیجه بسیار غیرمنتظره بود و تندروها غافلگیر شدند. ردصلاحیت آقای هاشمی به این خاطر بود که اصلاح‌طلبان گیج شوند و دیگر در انتخابات شرکت نکنند اما چنین اتفاقی نیفتاد. دیدیم که آقای هاشمی از نتیجه انتخابات شاد شد و گفت دیگر با خیال راحت می‌میرم. این نتیجه باعث شد که اصلاح‌طلبان از شرایط نیمه‌امنیتی بیرون بیایند و بعد به تدریج دستگاه اداری به سمت عادی شدن رفته است. البته این مساله طول می‌کشد. آثار آن را در مجلس شورای اسلامی هم دیدیم که با وجود ردصلاحیت‌ها باز ترکیب مجلس به‌نفع تندروها نشد.

‌ یعنی حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در سال ٩٦ ادامه مدیریت‌شان برای بازگشت به قدرت است؟

حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی ادامه مدیریت‌شان برای بازگشت اصلاح‌جویی در کشور است. مهم نیست که چه فردی کار اصلاح‌طلبانه کند؛ ما یا فردی دیگر.

‌ شما مسوولیتی در ستاد آقای روحانی دارید؟

شخصا هیچ سمتی ندارم. اصلاح‌طلبان بی‌ادعا و هزینه داده خیلی فعال هستند که آقای روحانی رای خوبی بیاورد و معتقدم این مساله به توسعه کشور کمک می‌کند و با ستادشان هم بی‌ارتباط نیستیم.

کد خبر: 343036

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT