پربازدیدترین ها

شمارش معکوس برای انتشار اسامی منتخبان تهران که راهی خیابان «بهشت» خواهند شد آغاز شده است و به گفته ناظران، اعضای فهرست امید شانس بیشتری از رقبا دارند.

روزنامه شرق: شمارش معکوس برای انتشار اسامی منتخبان تهران که راهی خیابان «بهشت» خواهند شد آغاز شده است و به گفته ناظران، اعضای فهرست امید شانس بیشتری از رقبا دارند.
انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در سایه سنگین انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شد، البته حضور بی‌سابقه و گسترده مردم در این ماراتن سیاسی رکوردی جدید در تاریخ مشارکت مردمی در انتخابات شوراهای شهر هم بود.
در پی استقبال مردم از پیام چهره‌های سیاسی- مدنی برای حضور در انتخابات فهرست‌های انتخاباتی احزاب را بیش از پیش مورد توجه قرار داد و سبب شد تا سبک ورود مردم به این انتخابات به منوال چهار سال پیش، فهرست‌محور باشد.
فهرست ٢١+١ اصلاح‌طلبان- امید- در مقابل فهرست خدمت وابسته به جناح راست دو رقیب اصلی رقابت‌های انتخابات شورای شهر در پایتخت بودند، هرچند که در این دوره برخی چهرهای مدنی و مستقل نیز مورد استقبال مردم از هر دو جناح قرار گرفتند.
انتقاد مردم به حضور برخی افراد به‌ویژه در فهرست امید و ابراز تمایل آنها به جایگزینی برخی چهره‌های صاحب‌نام مدنی در فهرست امید سبب شد در این دوره از انتخابات شاهد بدعتی نو در مشارکت سیاسی- اجتماعی مردم باشیم و مردم ریزبینانه‌تر به افراد داخل لیست رأی بدهند و گاه اسامی را با برخی اسامی دلخواه تاخت بزنند.
این در حالی بود که فعالان حزبی و صاحب‌نامان سیاسی خواستار پایبندی به اسامی فهرست‌ها بودند اما در مواردی که قطعا شمارشان کم نیست اسامی فهرست‌ها کمی دستخوش تغییر شد. این امر از سوی حامیان لیست امید بیشتر از فهرست‌های رقیب بود.
از آنجا که حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بر رقبایش پیشی گرفت قابل حدس است که اقبال مردم به فهرست امید بیشتر و قابل‌توجه‌تر از فهرست وابسته جناح راست باشد؛ اما به دلیل تغییراتی که گاه برخی از مردم به دلخواه خود در فهرست امید ایجاد کردند و برخی اسامی آن را حذف و اسامی فعالان مدنی را با آنها جایگزین کردند، گفته می‌شود که این جابه‌جایی‌ها فرصت را برای تنفس برخی از مهره‌های اصلی لیست خدمت از جمله مهدی چمران فراهم می‌کند یا به آنها شانس حضور با حداقل آرا در شواری شهر آینده پایتخت را می‌دهد یا به عنوان اعضای علی‌البدل شورا در انتظار جایگزینی قرار خواهد داد.هرچند که نظر قطعی دادن دراین باره منوط به خروجی آمار مشارکت مردمی و شمارش آراست
از شمارش آرای شورایی ها چه خبر؟
به گفته محمد رضا بادامچی، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها تاکنون شمارش ٥٠ صندوق از چهار هزار و٩ صندوق اخذ رأی در شهرستان تهران برای انتخابات شوراها آغاز شده است، سایر صندوق‌ها نیز به محض اتمام شمارش آرای ریاست‌جمهوری شمارش شان شروع شده است.رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در شهرستان تهران با ابراز امیدواری از اینکه نتیجه انتخابات شوراها در تهران تا فردا- دوشنبه- اعلام می‌شود به ایسنا گفت: صندوق‌های شوراها با حضور نمایندگان هیئت اجرائی متشکل از فرماندار، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، نماینده آموزش و پرورش و نماینده هیئت نظارت شمارش می‌شود؛ چون در انتخابات شوراها ناظر مجلس است و دیگر نماینده شورای نگهبان در زمان شمارش آرا حضور ندارد و بلافاصله پس از اتمام شمارش آرای ریاست‌جمهوری از شعبه خارج می‌شود. او افزود:‌ ٩٠ درصد نتایج انتخابات شوراها در استان تهران به جز شهر تهران مشخص شده است که بعد از تأیید هیئت نظارت از طریق فرمانداری‌ها اعلام می‌شود.
تا دوشنبه نتایج خبری می‌شود
همچنین به گفته علیرضا رحیمی، رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران، در شهرستان تهران بیش از سه‌میلیون‌ونیم تعرفه رأی مصرف شده و تعداد کاندیداها نیز بیش از دوهزارو700 نفر است، طبیعتا این حجم بالای استقبال مردم در کنار تعداد زیاد کاندیداها شمارش آرا را زمان‌بر خواهد کرد، پیش‌بینی می‌شود نتایج نهایی تا فردا دوشنبه به اطلاع مردم برسد.او ادامه داد: استان تهران دارای ١٦ شهر و 33 بخش است که 90 درصد نتایج انتخابات شوراها در استان تهران مشخص شده که بعد از تأیید هیئت‌های نظارت به صورت رسمی از سوی فرمانداری‌ها اعلام می‌شود. پیش‌بینی می‌شود حداکثر تا امروز نتایج انتخابات شوراها در استان تهران به جز شهرستان تهران مشخص شود.رحیمی همچنین درباره مهلت شکایت کاندیداها به نتیجه انتخابات بعد از اعلام آن گفت: کاندیداها طبق قانون سه روز مهلت طرح شکایت به نتایج انتخابات به فرمانداری‌ها دارند.
بعد ازآن فرمانداری‌ها شکایات واصله را به هیئت مشترک اجرائی و نظارت شهرستان تحویل می‌دهند. این هیئت مشترک نیز باید در مدت ١٠ روز به بررسی شکایات پرداخته و طبق قانون نظرش را برای تعیین تکلیف نهایی اعلام کند.او همچنین با اشاره به تجربه موفق برگزاری انتخابات الکترونیک شوراها در کل کشور در استان تهران گفت: با وجودی که برگزاری انتخابات الکترونیک تجربه نسبتا موفقی بود اما به دلیل برخی اختلالات جزئی نیاز به آسیب‌شناسی و رفع دغدغه‌ها وجود دارد. قطعا بدون برطرف‌کردن این دغدغه‌ها و نواقص نمی‌توان انتخابات الکترونیک را در کلان شهرها اجرائی کرد.به هر روی زمان زیادی تا اعلام نتایج پنجمین دوره شورای شهر تهران باقی نیست و باید منتظر ماند و دید مشارکت بی‌سابقه مردم که جمعی آن را حاصل بلوغ سیاسی مردم می‌دانند چه نمودی در مدیریت شهری پایتخت خواهد داشت.

کد خبر: 359876

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT