پربازدیدترین ها

گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما:

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه عربستان تلاش کرد تا حمایت آمریکای ترامپ را جلب کند، گفت: عربستان سعودی در پی این است که از قدرت ترامپ برای مشروعیت بخشی به خودش و بازگرداندن نوعی اقتدار به عربستان سعودی و مقابله با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در منطقه استفاده کند امّا به اسم مبارزه با تروریسم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، حسین امیرعبداللهیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما در ابتدای سخنان خود خلق حماسه جدید انتخاباتی را پشتوانه و سرمایه عظیم سیاسی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و دولتمردان دانست و تبریک گفت.

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این پرسش که چرا ترامپ رئیس جمهور آمریکا نخستین سفر خارجی خود را به عربستان و سرزمین های اشغالی اختصاص داده است، افزود: ترامپ در مبارزات انتخابی خود برخی از مواضع افراطی و غیر واقع بینانه و غیرمنطقی را از جمله در موضوعات مسلمانان و مهاجرت مطرح کرد .

امیرعبداللهیان ادامه داد: به نظر می رسد پس از اینکه ترامپ قدرت را در دست گرفت ساختار سیاسی آمریکا تلاش کرد وی را مدیریت کند.

وی گفت: ترامپ با سفر به عربستان و پس از آن تلاویو و سپس واتیکان ، اسلام ، یهود و مسیحیت را پوشش قوی برای اهداف پیچیده امنیتی ،نظامی ، سیاسی و اقتصادی قرار داده است .

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه ترامپ از سفر به عربستان اهداف تجاری هم دارد افزود: این سفر برای جهان اسلام و داخل آمریکا پیام دارد و هدف اصلی او این است که در حوزه های انرژی ، نفت ، فروش تسلیحات و ایجاد اشتغال در داخل کشورش بتواند به اهدافش برسد و سود حاصل از حمایت هایش را ببرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه رفتار ترامپ توسط سیستم آمریکا هدایت می شود و نه توسط چند فرد پیرامون وی گفت: این سفر ، برای منطقه ما و جهان اسلام ، میمون نخواهد بود.

امیرعبداللهیان افزود: اشکال اساسی که در حاکمان برخی کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی وجود دارد این است که مشروعیت خود را به علّت شکاف عمیقی که میان مردم این کشورها و حاکمیت وجود دارد از قدرت های خارجی طلب و چه بسا التماس می کنند.

وی ادامه داد: در زمانی که پایان دوره آقای اوباما بود و تکلیف ریاست جمهوری جدید روشن نشده بود سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ابتکار عربستان سعودی جلسه ای را با خانم ترزا می، نخست وزیر انگلیس گذاشتند و از وی خواستند که از آنها حمایت کند.

امیرعبداللهیان افزود: قانون « جاستا » افشاگری جدی علیه عربستان سعودی بود که خانواده های قربانیان حادثه 11 سپتامبر توانستند این قانون را تصویب و از عربستان سعودی مطالبه خسارت کنند.

وی گفت: یکی از بحث های پنهان این سفر این است که سعودی ها در ازای امتیازاتی که می دهند در پی این هستند تا قانون « جاستا » را به نوعی منتفی کنند تا از نظر حیثیتی متهم اوّل حادثه تروریستی قرار نگیرند.

دستیار ویژه رئیس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: برنامه پنهان و بسیار فعالی در دستور کار آمریکا ، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی قرار دارد که بر مبنای آن قرار است برخی از کشورهای عربی متناسب با شرایط داخلی خود، روابط پنهان خود را با اسرائیل را به روابط آشکار تبدیل کنند.

امیرعبداللهیان افزود: قرارداد 100 میلیارد دلاری تسلیحاتی عربستان و آمریکا با تضمین استفاده نکردن از این تسلیحات علیه هرگونه جنگ احتمالی با رژیم صهیونیستی است.

وی گفت: آن ها سلاح های پیشرفته ای را که به عربستان سعودی می دهند به گونه ای مدیریت می کنند تا علیه رژیم صهیونیستی استفاده نشود.

امیرعبداللهیان افزود: ترامپ تلاش می کند تا بحث صلح میان اعراب و رژیم صهیونیستی را پیش ببرد و برخی کشورهای عربی هم شعار حمایت از فلسطین می دهند امّا در عمل ، روابط تجاری ، بانکی و امنیتی و حتی روابط سیاسی آشکار با رژیم صهیونیستی دارند.

وی گفت: عربستان با این بازی های دیپلماتیک و سیاسی می خواهد خود را رهبر جهان اسلام و فرمانده ائتلاف نظامی جدید علیه تروریسم در منطقه معرفی کند.

ادامه دارد

کد خبر: 360126

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT