پربازدیدترین ها

تهران-ایرنا- «ینس استولتبنرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز پنجشنبه اعلام کرد مونته نگرو در بحبوحه مخالفت روسیه، اوایل ماه ژوئن (خرداد) رسما به عضویت ناتو در خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استولتنبرگ در آستانه نشست سران ناتو با حضور
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «دوشکو مارکوویچ» نخست وزیر مونته نگرو گفت عضویت مونته نگرو نشان می دهد که درهای ناتو باز است.
استولتنبرگ در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره سفرش به واشنگتن گفت که از حضور نخست وزیر مونته نگرو در نشست ناتو استقبال می کند و مدارک عضویت این کشور را در واشنگتن ارائه خواهد داد.
مقام های ناتو تائید کرده اند که استولتنبرگ در 5 ژوئن (15 خرداد) همزمان با ارائه اسناد عضویت مونته نگرو به سنای آمریکا در واشنگتن خواهد بود.
روسیه می گوید گسترش ناتو به کشورهای کمونیستی سابق شرق اروپا امنیت این سازمان را تهدیدمی کند.
وزارت امور خارجه روسیه ماه گذشته پس از تصویب الحاق مونته نگرو به ناتو در پارلمان این کشور اعلام کرد: مسکو با در نظر داشتن تبعات راهبردی چنین اقدامی حق خود را برای اتخاذ تصمیماتی با هدف حفظ منافع و امنیت ملی خود محفوظ می داند.
احزاب حامی روسیه این رای گیری را تحریم کردند و اختلاف نظرات شدیدی درباره عضویت این کشور کوچک عضو بالکان که فقط 620 هزار نفرجمعیت دارد و بخشی از یوگسلاوی سابق بوده است، وجود دارد. این کشور در سال 2006 از صربستان متحد سنتی روسیه اعلام استقلال کرد.
عضویت مونته نگرو حضور ناتو در ساحل دریای آدرناتیک را با عضویت یونان، آلبانی و کرواسی که اکنون در این پیمان عضو هستند، کامل خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، قانونگذاران پارلمان مونته نگرو به تازگی از عضویت این کشور منطقه بالکان در ناتو حمایت کردند.
پارلمان مونته نگرو 81 عضو دارد اما قانونگذاران اپوزیسیون طرفدار روسیه این نشست را تحریم کردند و صدها نفر از حامیان آنها قبل از رای گیری در خارج از سالن تجمع کردند.
مونته نگرو در دسامبر 2015 رسما برای عضویت در ناتو دعوت شد.
شبد**اروپام**9158 **1010
مترجم: بهجت عباسی**انتشار:حسن معظمی

کد خبر: 361391

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT