پربازدیدترین ها

لندن - ایرنا - «کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران روز چهارشنبه با اشاره به تلاش ایران برای مبارزه با گسترش تروریسم در منطقه گفت: برای مبارزه با تروریسم، همکاری واقعی و صادقانه بین‌المللی، و نه نمایشی ضروری است.

به گزارش ایرنا، خرازی در ابتدای سخنانش در اندیشکده انگلیسی چتم هاوس با طرح این سؤال مهم که «چه کسانی بی ثباتی این منطقه سود می‌برند و چه کسانی در پی تثبیت وضع موجود هستند»، بیان داشت: اگر کمی به گذشته برگردیم، می‌بینیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حکومت‌های مختلف غیر دمکراتیکی که در حوزه پیرامونی ایران وجود داشتند، بنای ناسازگاری را با جمهوری اسلامی ایران گذاشتند.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی مردمی بود که در آن اراده مردم از طریق ایجاد ساختارهای دمکراتیک تجلی یافت، اما در کشورهای پیرامون ایران، ساختارهای سیاسی اقتدارگرا همچون حکومت بعثی عراق در غرب، حکومت کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی در شمال و ساختارهای اقتدارگرا، قبیله‌ای، غیر دمکراتیک و سنتی در جنوب وجود داشتند.
خرازی ادامه داد: وجود این تضادهای ساختاری از یک‌ سو و نفوذ معنوی انقلاب اسلامی میان مردم مسلمان و آزادیخواه منطقه از سوی دیگر، منجر به تحمیل جنگ هشت ساله بر ایران توسط حکومت‌های دیکتاتوری مخالف جمهوری اسلامی ایران، به‌ ویژه در غرب و جنوب کشور، شد. کشورهای بلوک غرب و شرق در این میان، نه ‌تنها از متجاوز حمایت کردند، بلکه ایران را تحت تحریم‌های ظالمانه قرار دادند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران بیان داشت: البته ایران چه در دوره جنگ تحمیلی و چه در دوره تحریم های اقتصادی، توانست به دلیل برخورداری از حمایت مردم، دوره جنگ را با سربلندی و پیروزی بگذراند و به راه پیشرفت خود ادامه دهد.
این سیاستمدار کشورمان در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: انقلاب‌های عربی که از شمال آفریقا آغاز و به کشورهای جنوبی خلیج‌فارس گسترش یافت، تزلزل و بی‌ثباتی غیرمنتظره‌ای در منطقه به وجود آورد. سقوط حکومت ‌های تونس و مصر، موجب خلأ قدرت در کشورهای مزبور و منطقه گردید؛ در چنین فضایی، فعالیت نیروهای افراطی و تروریستی توسعه یافت و آمریکا و متحدان آن در منطقه به آموزش، تسلیح و تقویت گروه‌های تروریستی - تکفیری در سوریه به ‌منظور سرنگون کردن حکومت قانونی آن پرداختند.
وی افزود: گروه‌های تروریستی نیز موفق شدند با جذب جوانانی که در مساجد اقصی نقاط عالم با تفکر وهابیت آشنا شده بودند، نیروی وسیعی را جمع‌آوری کنند، به ‌طوری‌که تنها داعش 80 هزار نیرو جمع‌آوری کرد که 20 هزار تن آنها خارجی بودند و از 80 کشور جهان به داعش پیوسته بودند. این نیروها به تسخیر سرزمین سوریه و عراق و تضعیف و سرنگونی حکومت‌های این کشور‌ها پرداختند.
خرازی ادامه داد: هدف داعش در سوریه و عراق از آغاز، سرنگون کردن نظام های این کشورها بود و پیش‌بینی آنها و حامیانشان در مورد سوریه این بود که بشار اسد (رئیس جمهوری سوریه) در مدت کمتر از یک ماه سرنگون خواهد شد.
وی افزود: در عراق نیز آنها با گرفتن موصل به سمت بغداد سرازیر شدند و چیزی نمانده بود که بغداد سقوط کند. در چنین شرایطی ایران به دعوت دولت سوریه و سپس دولت عراق، به کمک آن‌ا شتافت، زیرا پیشروی گروه‌های تروریستی مستقیماً با امنیت ملی ایران در ارتباط بود و آنها به مرزهای ما نزدیک شده بودند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، بیان داشت: حمایت ایران از دولت‌های سوریه و عراق با هدف حفظ وضعیت موجود و تمامیت ارضی و ثبات کشورهای منطقه بود. ایران از دولت‌های مزبور حمایت کرد، زیرا می‌دانست که گروه‌های تروریستی - تکفیری در صورت پیروزی چه مشکلاتی را در آینده برای کل منطقه و جهان از جمله اروپا ایجاد خواهند کرد.
وی سپس این سؤال را مطرح کرد که «آیا ایران عامل بی‌ثباتی در منطقه است یا کشورهایی که همه‌جانبه از گروه‌های تروریستی حمایت کردند و خواهان سقوط رژیم‌های قانونی سوریه و عراق بودند».
خرازی اضافه کرد: واقعیت آن است که آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش، نقش اصلی را در توسعه بی‌ثباتی در این منطقه بر عهده‌ دارند. به نظر می‌رسد منافع مشترک آمریکا، اسراییل و کشورهای مرتجع عرب، در تضعیف و تجزیه کشورهای بزرگ این منطقه نهفته است. آن‌ها امنیت خود را در تضعیف، تجزیه و سرنگونی حکومت‌های مستقر جستجو می‌کنند؛ این در حالی است که ایران به ثبات منطقه می‌اندیشد و منفعت خود و منطقه را در تثبیت وضعیت موجود و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای می‌بیند.
این مقام کشورمان بیان داشت: مبارزه ایران با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه که به دعوت دولت‌های آنها صورت گرفت، منجر به تضعیف گروه‌های تروریستی و تضعیف تفکر تکفیری - وهابی گردید. این مسئله متحدان آمریکا در حوزه خلیج‌فارس، به‌ویژه عربستان را به ‌عنوان خاستگاه تفکر وهابی و حامی اصلی گروه‌های تکفیری - وهابی به ‌شدت عصبانی کرد. لذا ریشه اختلاف عربستان با ایران و تلاش آن رژیم در توسعه ایران هراسی، اعمال فشار بر ایران، تطمیع کشورهای دیگر برای قطع رابطه با تهران، اقدام نظامی در بحرین و یمن علیه مردم آنها را که صرفاً خواستار حق طبیعی خود در ایفای نقش در اداره کشورشان و نه سرنگونی رژیم‌های کشور‌هایشان هستند، در شکست این گروه های تکفیری در سوریه و عراق باید جستجو کرد.
وی افزود: به هر صورت، با شکست گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق نمی‌توان انتظار داشت که تروریسم تکفیری - وهابی از جهان ریشه کن شود، بلکه پیش‌بینی می‌شود آنها در قالب‌های دیگری به عملیات تروریستی و ایذایی خود ادامه دهند و با مهاجرت به نقاط دیگر دنیا ازجمله شمال آفریقا، افغانستان و آسیای میانه، اروپا و خاوردور به ایجاد گروه‌های تروریستی کوچک و بزرگ و ایجاد ناامنی بپردازند.
خرازی گفت: بالاخره داعش و جبهه النصره به‌عنوان ارتش‌های تروریستی بزرگ، نمی‌توانند بیکار بمانند و باید به نحوی به حیات شوم خود ادامه دهند.
وی افزود: گروه‌های تروریستی سلفی - وهابی، پیوندی ناگسستنی با عربستان سعودی دارند و ساختار سیاسی متعلق به قرن 19 این کشور که ترکیبی از مذهب وهابیت و نظام غیردمکراتیک قبیله‌ای می‌باشد، عامل بی‌ثباتی در منطقه است.
خرازی بیان داشت: مقامات ریاض برای حل مشکلات داخلی خود دست به فرافکنی می‌زنند تا زمینه بقای خود را با ایجاد جنگ‌های نیابتی و حمایت از فعالیت گروه‌های تروریستی در سایر کشورها فراهم کنند. دولت سعودی از حدود سه دهه قبل بر اساس یک راهبرد درازمدت، تربیت مبلغان ایدئولوژی وهابیت را با ایجاد مدارس متعدد در خارج از عربستان و آموزش داوطلبان خارجی در داخل این کشور آغاز کرد و امروزه اداره مساجد اکثر کشورهای دنیا را امامان آموزش‌دیده توسط عربستان سعودی و تحت حمایت مالی آن دولت، بر عهده ‌دارند.
این مقام کشورمان تأکید کرد: این یافته بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی غربی ازجمله در بریتانیاست.
خرازی در همین رابطه بیان داشت: جای تأسف است که دولت بریتانیا به خاطر منافع مادی خود اجازه انتشار نتایج تحقیقاتی را که در زمینهٔ نقش عربستان در گسترش وهابیت و حمایت مالی آن از گروه‌های تروریستی صورت ‌گرفته است، نمی‌دهد، درحالی ‌که برای ریشه‌کن کردن تروریسم تکفیری- وهابی، باید عربستان را به‌عنوان خاستگاه وهابیت تحت‌ فشار قرار داد. در غیر این صورت، ادامه نشر چنین تفکراتی می‌تواند امنیت منطقه و جهان شامل بریتانیا را با خطر مواجه سازد.
وی گفت: متأسفانه ما در آمریکا نیز شاهد همین سیاست بوده‌ایم که به دلیل منافع مادی از انتشار گزارش محرمانه کنگره درباره نقش عربستان در حادثه 11 سپتامبر جلوگیری به عمل آمد.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت: متأسفانه عربستان سعودی با کمک آمریکا و اسرائیل در تبلیغات وسیع خود مبارزه ایران با تروریسم و مقابله با سیاست سرنگونی حکومت‌های مستقر را، تلاش برای برهم زدن ثبات جلوه می‌دهد. اما سؤال اینجاست که آیا جلوگیری از سقوط بغداد، اربیل و دمشق ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است. اگر این مراکز مهم سیاسی در اختیار داعش قرار می‌گرفتند، چه بلایی بر سر امنیت منطقه می‌آمد؟
وی خاطرنشان ساخت: در اینجاست که همه کشورها شامل کشورهای اروپایی باید سپاسگزار مشاوران نظامی و رزمندگان ایرانی به فرماندهی سردار سرلشگر سلیمانی باشند که به کمک دولت‌های منطقه در مبارزه با نیروهای تروریستی تکفیری- وهابی شتافتند و موجبات شکست آن‌ها را فراهم ساختند.
خرازی با بیان این مطلب که مخالفان ایران، این کشور را به نفوذ در منطقه متهم می‌کنند، گفت: این نفوذ امر جدیدی نیست، بلکه از دوره پادشاهان صفویه چنین ارتباط گسترده فکری و معنوی میان ایران، عراق و شامات وجود داشته است و حتی بعضی از متفکران و مشاوران دربار صفوی مانند شیخ بهایی از این مناطق برخاسته بودند. ایران حتی در دوره عثمانی نیز حضوری جدی در شهرهای مذهبی عراق چون نجف، کربلا و بغداد داشته و پیوندهای ناگسستنی بین مردم ایران و مردم شامات همواره وجود داشته است. چنین حضور و نفوذ معنوی و طبیعی بانفوذ اجباری در کشورهای دیگر از طریق ارسال اسلحه و پول برای گروه‌های تروریستی خیلی تفاوت دارد.
وی ادامه داد: این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که هدف مبارزه جمهوری اسلامی ایران با گروه‌های تروریستی قبل از هر چیز دور ساختن تهدیدات امنیتی از مرزها و سرزمین خود است.
به گفته خرازی، جمهوری اسلامی ایران 1458 کیلومتر مرز مشترک با عراق، 909 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان و 936 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و همواره از سوی مرزهای خود تهدید شده است. عربستان در جنوب خلیج‌فارس نیز همیشه علیه کشورمان توطئه می کرده است و همان‌طور که در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، حدود 100 میلیارد دلار به رژیم صدام کمک کرد، امروز نیز از کمک به مخالفان ایران ابایی ندارد و حتی وزیر دفاع عربستان اعلام کرده است که ما جنگ را به داخل مرزهای ایران می‌کشانیم!
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تأکید کرد: این ایران نیست که به دنبال تسلط و برتری طلبی است، بلکه عربستان است که چنین سیاستی را از طریق جنگ‌های نیابتی و یا دخالت مستقیم نظامی دنبال می‌کند.
وی بیان داشت: این روزها ملاحظه می فرمانید که عربستان در راستای سیاست برتری طلبانه خود بر کشور کوچک قطر، چه سیاست زورگویانه و غیرمنطقی را در قبلا دوحه در پیش‌گرفته است. این در حالی است که ایران هر دو طرف را به آرامش و حل مشکلات فیمابین از طریق مذاکره دعوت کرده است.
خرازی در پایان اظهاراتش، به بیان چند نتیجه‌گیری پرداخت و گفت: تغییر رژیم‌ها از طریق دخالت نظامی، آن‌ طور که در لیبی اتفاق افتاد و یا کمک به گروه‌های مذهبی و قومی برای جدایی از سرزمین اصلی خود،آن ‌طور که در عراق و سوریه دنبال می‌شود، نه ‌تنها گره‌ای از گره‌های مشکلات منطقه بازنخواهد کرد، بلکه شاهد ناامنی بیشتر در این منطقه، تقویت گروه‌های تروریستی و گسترش تروریسم به کشورهای مجاور و نقاط دیگر جهان خواهیم بود.
وی افزود: برای مبارزه با تروریسم، همکاری واقعی و صادقانه بین‌المللی و نه نمایشی ضروری است و لازمه آن تعریف دقیق تروریسم، پرهیز از استانداردهای دوگانه در چگونگی برخورد با گروه‌های تروریستی و استفاده نکردن ابزاری از این پدیده شوم برای اهداف سیاسی است.
خرازی ادامه داد: برای مبارزه با تروریسم، باید ریشه‌های آن را خشکاند و منابع مالی آن را قطع کرد. خشکانده نشدن ریشه‌های تروریسم تکفیری، جدی نبودن در معرفی عاملان و حامیان گروه‌های تروریستی و همکاری نکردن واقعی جامعه بین‌الملل در مبارزه با تروریسم، جهان را با ناامنی بیشتری روبرو خواهد ساخت.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران گفت: واقعیت آن است که تروریسم تکفیری - وهابی، محصول تفکر و اعتقادات جمهوری اسلامی ایران نیست. ریشه‌های این تروریسم را باید در خاستگاه آن یعنی عربستان خشکاند.
این سیاستمدار برجسته کشورمان بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره آماده همکاری با هر کشوری است که عزم جدی در مبارزه با تروریسم داشته باشد و امنیت درازمدت خود را قربانی منافع موقت اقتصادی، نکند.
اروپام **ه ن**1486**خبرنگار: هادی نادری **انتشار: محسن شریفی**

کد خبر: 379394

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT