پربازدیدترین ها

کمال خرازی در چتم هاوس:

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز در موسسه چتم هاوس در رابطه با نقش ثبات‌بخش ایران در منطقه سخنرانی کرد و در پایان به سوالات جمع کثیری از دیپلمات‌های مقیم، محققین، اندیشمندان و کارشناسان ارشد سیاسی حاضر در چتم هاوس پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، سیدکمال خرازی در سخنرانی خود تحت عنوان «نقش منطقه‌ای ایران: ثبات‌دهنده یا بی‌ثبات‌کننده» گفت: نقش ایران در صحنه پرتلاطم خاورمیانه حمایت از حکومت‌های مستقر، جلوگیری از توسعه تروریسم، بی‌ثباتی و فروپاشی حکومت‌های سوریه و عراق است.

روشن شود چه کسانی در این منطقه از بی‌ثباتی سود می­‌برند

او با بیان اینکه باید روشن شود چه کسانی در این منطقه از بی‌ثباتی سود می­‌برند و چه کسانی در پی تثبیت وضع موجود هستند؟ اظهار داشت: آیا ایران می‌­توانست نسبت به بی‌ثباتی در عراق و سوریه بی‌تفاوت باشد؟ و آیا بی‌ثباتی در این دو کشور منجر به بی‌ثباتی در ایران نمی‌شد؟ و اگر ایران به این کشورها کمک نمی­‌کرد و بغداد و دمشق به دست داعش سقوط می‌­کردند، سرنوشت منطقه در برابر یک تروریسم وحشی عنان­‌گسیخته چون داعش چه بود؟ اگر بغداد و دمشق سقوط می‌­کردند آیا شما امروز اروپای امن­‌تری داشتید؟

انقلاب‌های عربی منجر به پیدایش خلا سیاسی در منطقه شد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه انقلاب‌های عربی و سقوط رژیم‌های تونس و مصر منجر به پیدایش یک خلأ سیاسی در منطقه گردید، تصریح کرد: در چنین شرایطی عربستان ابتدا با حمایت از کودتای نظامی مصر حکومتی را که با آرای مردم انتخاب شده بود، سرنگون ساخت و سپس با حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق هدف سرنگونی دولت‌های مستقر سوریه و عراق را دنبال کرد.

حمایت ایران از سوریه و عراق با هدف حفظ وضعیت موجود بود

خرازی افزود: سقوط حکومت‌های سوریه و عراق می‌توانست منطقه را با خطرات مهمی روبه‌رو سازد که ایران به دعوت حکومت‌های مزبور به کمک آنها شتافت. حمایت ایران از دولت‌های سوریه و عراق با هدف حفظ وضعیت موجود، حفظ تمامیت ارضی و ثبات کشورهای منطقه بود.

بریتانیا اجازه انتشار تحقیقات صورت‌گرفته درباره حمایت عربستان از تروریست‌ها را نمی‌دهد

او با اشاره به سیاست‌های خاورمیانه‌ای بریتانیا خاطرنشان کرد: جای تاسف است که دولت بریتانیا به خاطر منافع مادی خود اجازه انتشار نتایج تحقیقاتی را که در زمینه نقش عربستان در گسترش وهابیت و حمایت مالی آن از گروه‌های تروریستی انجام گرفته است، نمی‌دهد.

ادامه نشر تفکرات عربستان امنیت منطقه و جهان را با خطر مواجه می‌سازد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه در حالی که برای ریشه­کن کردن تروریسم تکفیری وهابی باید عربستان را به عنوان خاستگاه وهابیت تحت فشار قرار داد، ابراز داشت: در غیر این صورت ادامه نشر چنین تفکراتی می‌تواند امنیت منطقه و جهان و از جمله بریتانیا را با خطر مواجه سازد.

خرازی اضافه کرد: متاسفانه ما در آمریکا نیز شاهد همین سیاست بوده­ایم که به دلیل منافع مادی از انتشار گزارش محرمانه کنگره درباره نقش عربستان در حادثه 11 سپتامبر جلوگیری به عمل آمده است.

اختلافات ریاض با تهران در شکست‌های عربستان در سوریه و عراق ریشه دارد

او با یادآوری ریشه‌های اختلاف تهران و ریاض بیان کرد: کمک ایران به دولت‌های سوریه و عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری و موفقیت‌های حاصله در این کارزار آمریکا و متحدانش در حوزه خلیج فارس، به‌ویژه عربستان را به شدت عصبانی کرد و لذا ریشه اختلاف عربستان با ایران و تلاش آن رژیم در تبلیغ ایران‌هراسی، ایراد فشار بر ایران، تطمیع کشورهای دیگر برای قطع رابطه با ایران، اقدام نظامی در بحرین و یمن علیه مردم آنها را، که صرفاً خواستار حق طبیعی خود در ایفای نقش مثبت در اداره کشورشان و نه سرنگونی رژیم‌ها هستند، در شکست آنها در سوریه و عراق باید جستجو کرد.

ریشه نفوذ ایران در منطقه جدید نیست

رئیس شورای روابط خارجی درباره نفوذ ایران در منطقه عنوان کرد: نفوذ ایران در منطقه یک امر جدید نیست، از زمان صفویه رابطه بسیار قوی بین مردم ایران و عراق و شامات وجود داشته است و حتی ایران در دوران حکومت عثمانی‌ها نفوذ بالایی در شهرهای عراق چون نجف، کربلا و بغداد داشته است.

نفوذ ایران معنوی است

خرازی یادآور شد: امروز نفوذ ایران به دلیل حمایت از مردم این کشورها در برابر تروریسم تکفیری است که امنیت منطقه را با خطر روبه‌رو ساخته است. بنابراین این یک نفوذ معنوی است و نمی‌توان چنین نفوذی را با ارسال اسلحه و پول برای تروریست‌ها که سیاست آمریکا و متحدان آن در منطقه چون عربستان است، به دست آورد.

تغییر رژیم‌ها موجب افزایش ناامنی در منطقه می‌شود

او تاکید کرد: تغییر رژیم‌ها از طریق دخالت نظامی، آن­طور که در لیبی اتفاق افتاد یا کمک به گروه‌های مذهبی و قومی برای جدایی از سرزمین اصلی خود، آنطور که در عراق و سوریه دنبال می­شود، نه تنها گره­ای از گره­های منطقه را باز نخواهد کرد، بلکه شاهد ناامنی بیشتر در این منطقه، تقویت گروه‌های تروریستی و گسترش تروریسم به کشورهای مجاور و نقاط دیگر جهان خواهیم بود.

مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری واقعی و صادقانه بین‌المللی است

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه برای مبارزه با تروریسم یک همکاری واقعی و صادقانه بین‌المللی و نه تشکیل ائتلاف‌های نمایشی ضروری است، گفت: لازمه آن تعریف دقیق تروریسم، احتراز از استانداردهای دوگانه در نحوه برخورد با گروه‌های تروریستی و عدم استفاده ابزاری از این پدیده شوم برای اهداف سیاسی است.

برای مبارزه با تروریسم باید ریشه‌­های آن را خشکاند

خرازی با بیان اینکه برای مبارزه با تروریسم باید ریشه‌­های آن را خشکاند و منابع مالی‌اش را قطع کرد، اظهار داشت: عدم خشکاندن ریشه­های تروریسم تکفیری، عدم جدیت در معرفی عاملان و حامیان گروه‌های تروریستی و عدم همکاری واقعی جامعه بین‌الملل در مبارزه با تروریسم، جهان را با ناامنی بیشتری روبه‌رو خواهد ساخت.

کد خبر: 379426

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT