پربازدیدترین ها

قهرمان پور در گفتگو با ایسکانیوز مطرح کرد؛

یک پژوهشگر حوزه ترکیه و عراق معتقد است پرسی کردستان عراق موجب تغییر در آرایش های سیاسی منطقه می شود.

رحمان قهرمان پور کارشناس و پژوهشگر مسائل ترکیه و عراق، درباره تبعات همه پرسی کردستان عراق در منطقه خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار ایسکانیوز گفت: نظام منطقه ای خاورمیانه به گونه ای است که هنگامی که اتفاق مهمی در آن رخ می دهد، صف بندی های جدیدی در آن شکل می گیرد و آن صف بندی ها و ائتلافات گذشته کم رنگ تر می شود.

وی افزود: در همین مدت زمان کوتاهی که از همه پرسی کردستان عراق گذشته است، شاهد آن بودیم که دولت های ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق وارد نوعی همکاری جدید منطقه ای شدند که این همکاری می تواند در تعیین آینده معادلات منطقه نقش مهمی را داشته باشد.

این کارشناس ادامه داد: به طور مشخص، همکاری ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه می تواند بسیاری از معادلات منطقه را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین در وهله اول، همه پرسی کردستان عراق باعث می شود آرایش های سیاسی در منطقه دستخوش تغییر شود.

قهرمان پور با اشاره به اظهارات اردوغان مبنی بر نقش اسرائیل در همه پرسی کردستان عراق تصریح کرد: اظهارات آقای اردوغان درباره نقش اسرائیل در این همه پرسی، تقریبا کم سابقه بوده است؛ به عبارت دیگر این میزان انتقاد آقای اردوغان از سیاست های رژیم صهیونیستی حداقل در دو سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی اضافه کرد: این موضوع نشان دهنده آن است که مسئله اقلیم کردستان عراق می تواند روابط کشورهای منطقه با یک دیگر را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد.

این پژوهشگر حوزه ترکیه و عراق یکی از تاثیرات همه پرسی کردستان عراق را ظهور و بروز تهدیدات و ایجاد فرصت های جدید برای بازیگران منطقه ای دانست.

قهرمان پور در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر دو کشور ایران و ترکیه به صراحت اعلام کرده اند که مسئله همه پرسی کردستان عراق تهدیدی برای منطقه است، اما از طرفی بازیگران دیگر منطقه مانند اسرائیل و عربستان اعلام کرده اند که این موضوع زیاد هم به ضرر آن ها نیست و این مسئله می تواند باعث تضعیف ایران و ترکیه به عنوان دو رقیب منطقه ای جدی برای اعراب شود.

وی تاکید کرد: البته در حال حاضر جهان عرب دچار چند پارگی هست؛ اما به صورت کلی مسئله اقلیم کردستان عراق می تواند تهدیدی برای جهان عرب نیز باشد زیرا این مسئله اتفاقی است که داخل کشور عربی افتاده است، اما کشورهای عربی به دلیل چند پارگی که دچار آن هستند نتوانستند موضع مشخصی درباره کردستان عراق اتخاد کنند.

این کارشناس با اشاره به تاثیرات قدرت های فرامنطقه ای در موضوع همه پرسی کردستان عراق اظهار داشت: نوعی سیاست دوگانه در این باره وجود دارد، به نظر بنده آمریکا و اتحادیه اروپا چندان مخالفتی با مسئله اقلیم کردستان عراق ندارند بلکه بحث آن ها بر سر زمان استقلال کردستان عراق است؛ این مواضعی که آن تا حالا حاضر اتخاذ کرده اند نشان دهنده مواضع نهایی آن ها در این باره نیست.

قهرمان پور افزود: کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است که موضوع همه پرسی کردستان عراق را به رسمیت نمیشناسد، اما بر اساس اخبار ضد و نقیضی که در رسانه ها منتشر شد معلوم شده است که نمایندگان آمریکایی پیش از برگزاری همه پرسی با مقامات اقلیم جلساتی داشتند و قول مساعد به آن ها داده اند؛ بنابراین مسئله اصلی آمریکا درباره کردستان عراق زمان است و با اصل ماجرا مشکلی ندارد.

وی با بیان این که جامعه بین المللی موضع مشخصی درباره مسئله کردستان عراق ندارد گفت: مقامات کردستان عراق نیز با تکیه بر همین موضوع یعنی عدم آگاهی جامعه جهانی به سراغ برگزاری همه پرسی رفته اند؛ ضمن این که اقای بارزانی یک روز قبل از همه پرسی در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد مواضعی که کشورهای مختلف در رسانه ها گرفته اند با مواضعی که در عمل گرفته اند متفاوت است.

این کارشناس مسائل ترکیه و عراق با تاکید بر این که اسرائیل در این همه پرسی منافع زیادی دارد ادامه داد: تشکیل دولت کردی در همسایگی ایران، ترکیه و عراق فرصت مهمی برای اسرائیل در جهت پیش برد اهداف خود و اعمال نفوذ در منطقه است.

302

کد خبر: 401755

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT