پربازدیدترین ها

چند هفته بعد از آنکه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون را «دیوانه‌»ای خواند که در مسیر «خودکشی قرار گرفته است» و تهدید کرد که کره شمالی را «کاملا نابود» خواهد کرد، یک مقام بلندپایه سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (CIA) می‌گوید که رهبر کره شمالی نه تنها یک دیوانه نیست، بلکه شخصی منطقی محسوب می‌شود که تصمیمات عاقلانه برای حفظ قدرت خود در پیونگ‌یانگ اتخاذ می‌کند.

روزنامه اعتماد نوشت: چند هفته بعد از آنکه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون را «دیوانه‌»ای خواند که در مسیر «خودکشی قرار گرفته است» و تهدید کرد که کره شمالی را «کاملا نابود» خواهد کرد، یک مقام بلندپایه سازمان مرکزی اطلاعات امریکا (CIA) می‌گوید که رهبر کره شمالی نه تنها یک دیوانه نیست، بلکه شخصی منطقی محسوب می‌شود که تصمیمات عاقلانه برای حفظ قدرت خود در پیونگ‌یانگ اتخاذ می‌کند.
این گزارش در حالی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا شنبه‌شب در حساب کاربری توییتر خود با انتقاد از عملکرد روسای جمهوری قبلی امریکا در رویارویی با تهدید کره شمالی نوشته‌بود «فقط یک چیز در برابر آنها موفق می‌شود.»
سیگنال‌های متناقض از واشنگتن
این نخستین بار نیست که طی هفته‌های اخیر صداهایی متفاوت از واشنگتن‌دی‌سی در مورد کره شمالی به گوش می‌رسد. دو هفته پیش زمانی که رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه ایالات متحده در سفری به پکن تاکید کرده ‌بود امریکا در حال تلاش برای گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ است، رییس‌جمهور امریکا باز هم از طریق حساب کاربری شبکه اجتماعی توییتر حرف‌های وزیر امورخارجه‌اش را زیر سوال برده‌ و نوشته‌بود: «گفت‌وگو با کره‌شمالی هیچ فایده‌ای ندارد، مرد موشکی فقط یک زبان را می‌فهمد.»
او از تیلرسون خواسته‌بود تلاش نکند و «انرژی خود را حفظ کند. » سیگنال‌های متفاوت از کاخ سفید و وزارت خارجه طی هفته گذشته شایعه شکاف و اختلاف میان ترامپ و تیلرسون را به‌شدت دامن زده است تا حدی که شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی از تلاش وزیر امورخارجه برای استعفا خبر داد. هر چند این شایعه با واکنش محکم کاخ سفید و وزارت خارجه مواجه شد و ترامپ و تیلرسون هر دو استعفا یا قصد استعفای وزیر امورخارجه را تکذیب کردند، اما این واکنش هم از استمرار گمانه‌زنی‌ها در مورد اختلافات جدی میان ترامپ و تیلرسون کم نکرد.
ترامپ در سخنان اخیرش در مورد کره شمالی، گزینه‌ای مبهم و پنهانی را در مورد رویکرد آینده واشنگتن به این پروند مطرح می‌کند اما هنوز توضیحات دقیقی در این مورد از سوی کاخ سفید ارایه نشده است. در شرایطی که در اوج درگیری لفظی میان دو طرف، ترامپ با استفاده از عباراتی مانند «خشم و آتش» و «نابودی مطلق» مستقیما کره شمالی را به جنگ تهدید کرده‌بود، اما به نظر می‌رسد طی روزهای اخیر ادبیات ترامپ تغییر جدی پیدا کرده است. ترامپ در مصاحبه شنبه شب خود با شبکه TBN با اشاره با پرونده ‌کره شمالی گفت: «طی ٢٥ سال گذشته تمام روسای جمهور امریکا تلاش کردند با گفت‌وگو به این مساله خاتمه دهند اما موفق نشدند، ... من راهی برای خاتمه دادن مساله پیونگ‌یانگ دارم.» او همچنین در توییتی که ساعاتی قبل از این مصاحبه منتشر کرده‌ بود، نوشته ‌بود: «فقط یک چیز [در برابر کره شمالی] موفق خواهد بود.» او توضیحی نداد که آن چیز چیست، همانطور که ٢هفته پیش از آن هم وقتی در توییتر خود نوشت: «آنها فقط یک زبان را متوجه می‌شوند» توضیح نداده‌بود که مقصودش استفاده از چه زبانی است. او همچنین در دیدار پنجشنبه شب هفته گذشته خودش با فرماندهان ارتش امریکا گفته‌بود: «باور کنید ما اگر لازم باشد کاری را که بایسته است انجام می‌دهیم.»
کیم دیوانه نیست
یونگ سوک لی، دستیار مرکز عملیات کره در سیا، می‌گوید در مورد برآورد مقامات سیا این است که کیم یک «بازیگر منطقی» در شبه جزیره‌کره است. این مقام اطلاعاتی امریکا در سخنرانی اخیرش در دانشگاه جورج واشنگتن می‌گوید: «منطق واضحی برای کارهایی که کیم جونگ اون انجام می‌دهد وجود دارد، اینگونه نیست که او صبح از خواب بیدار شود و تصمیم بگیرد لس‌آنجلس را مورد حمله هسته‌ای قرار دهد. این کاری نیست که احتمال برود کیم جونگ اون انجام می‌دهد. او اتفاقا قصد دارد برای مدت طولانی حکومت کند و در آرامش در تخت‌خواب خودش به مرگ طبیعی بمیرد. » تصویری که در رسانه‌ها از کیم جونگ اون ارایه می‌شود با اعمالی مانند اعدام شوهر عمه‌اش جانگ سون تیک یا دستور ترور برادر ناتنی‌اش کیم جونگ نام در فرودگاهی در مالزی گره خورده است. یونگ سوک لی در مورد این رفتارهای خشن کیم توضیح می‌دهد: «این رفتارهای کیم برای تامین منافع شخصی خودش است، نه رفتارهایی بر اساس احساسات و تصمیم‌های ناگهانی، دقیقا همین شیوه تصمیم‌گیری در رفتار او در برابر امریکا هم دیده‌می‌شود. هدف بلندمدت کیم این است که به یک توافق از جایگاه یک قدرت جهانی دست پیدا کند که بتواند به حضور نظامی امریکا در شبه جزیره کره پایان دهد.»
جوان‌گرایی در پیونگ‌یانگ
شنبه شب به وقت محلی کره شمالی، کیم جونگ اون در جلسه کمیته مرکزی حزب کارگران کره‌شمالی، خواهرش کیم یو جونگ را به عنوان عضو دفتر سیاسی حزب حاکم که بلندپایه‌ترین مرکز تصمیم‌گیری در کره شمالی محسوب می‌شود منصوب کرد. بر اساس تصمیم رهبر کره شمالی، خواهر ٢٨ ساله‌اش به عنوان تنها عضو جوان دفتر سیاسی حزب جانشین عمه‌‌اش، کیم کیونگ هویی می‌شود تا سنت حضور خواهر رهبر کره‌شمالی در بالاترین سطوح تصمیم‌گیری حزب ادامه پیدا کند. طی سال‌های حکومت کیم جونگ ایل، پدر فقید رهبر کره شمالی، خواهرش نقش کلیدی در تصمیم‌گیری‌های حزب بازی می‌کرد، حال کیم جونگ اون هم با انتصاب خواهر خودش به جای او، به این سنت ادامه می‌دهد.
طی روزهای اخیر کیم جونگ اون تغییرات متعددی در دفتر مرکزی حزب کارگران کره شمالی ایجاد کرده است و تعدادی از مقامات این کشور را که به تازگی توسط دولت ایالات متحده امریکا تحریم شده‌اند، به عضویب در کمیته مرکزی حزب ارتقا داده است. به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم در سخنرانی خود در کمیته مرکزی حزب کارگران، تاکید کرده است که سلاح‌های اتمی این کشور «ابزار قدرتمند بازدارندگی و حافظ صلح و امنیت در شبه جزیره‌کره و شمال شرقی آسیا هستند که عامل حفاظت از منطقه در برابر تهدید‌های امپریالیستی امریکا می‌شوند. »

کد خبر: 401762

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT