پربازدیدترین ها

آرزو فرشید در روزنامه اعتماد نوشت: «خبری در راه است». مخالفان دولت این را می‌گویند و معتقدند که از قضا خبرهای وعده داده شده چندان خبرهای خوبی نیست. برای حرف‌شان البته دلیل واضحی ندارند اما معتقدند نشانه‌ها را دنبال کرده و به این نتیجه رسیده‌اند!

آرزو فرشید در روزنامه اعتماد نوشت: «خبری در راه است». مخالفان دولت این را می‌گویند و معتقدند که از قضا خبرهای وعده داده شده چندان خبرهای خوبی نیست. برای حرف‌شان البته دلیل واضحی ندارند اما معتقدند نشانه‌ها را دنبال کرده و به این نتیجه رسیده‌اند!
مثلا روزنامه کیهان در گزارشی به حرف‌های حسن روحانی، رییس‌جمهور در دانشگاه تهران اشاره کرده و نوشته است: «حالا دیگر همه، حتی نوجوانان دبیرستانی هم می‌دانند که هر وقت روحانی از این حرف‌ها می‌زند، خبری در راه است، افتضاحی به بار آمده یا خواهد آمد و خلاصه باید منتظر چیزی باشیم! اینکه در یک جلسه، هم منطق امام حسین علیه‌السلام تحریف شود، هم سنت و سیره پیامبر عزیز اسلام علیه‌السلام و هم قرآن تقطیع و گزیده‌خوانی شود، گویای آن است که خبر‌های مهمی در راه است، اتفاقات مهمی افتاده و خلاصه که یک چیز جواب نمی‌داده!»
مهدی محمدی، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی اصولگرای نزدیک به سعید جلیلی اما از حرف‌های روحانی در دانشگاه تهران این گونه برداشت کرده که دولت به هیچ‌وجه آماده مواجهه با اتفاقات مهم دنیا نیست. او در یک شبکه اجتماعی که اتفاقا فیلتر نیز هست، نوشته است: «از روز پنجشنبه اتفاقات مهمی در محیط امنیت ملی ایران رخ خواهد داد.
سخنرانی امروز روحانی نشان داد دولت او هیچ آمادگی برای این وضع ندارد». او در یک توییت دیگر پیش‌بینی کرد: «فکر می‌کنم آخرش این طوری میشه: # کاتسا اجرا میشه، مذاکرات فرامنطقه‌ای با لطایف الحیل شروع میشه، آقایان دولت هم راضی که ترامپ از # برجام خارج نشده!»
اینکه پیش‌بینی سیاسی به استناد حرف‌های روحانی در یک سخنرانی، برای نوجوانان دبیرستانی کار ساده‌ای است یا دشوار بحث دیگری است اما نکته قابل تامل این است که منتقدان دولت سابقه چندان روشنی در امر پیش‌بینی ندارند. راه دور نرویم. در همین انتخابات اردیبهشت ماه پیش‌بینی‌هایی کردند که درست از آب در نیامد. به عنوان نمونه حسین شریعتمداری بعد از همایش هواداران روحانی در کرمان از شعار «اسحاق دوستت داریم» استنباط کرده بود که کاندیدای پوششی، ماندنی خواهد شد.
او در روزنامه‌اش نوشته بود: «اعلام شده بود که جهانگیری به توصیه عناصر اصلی جبهه اصلاحات و کارگزاران نامزد شده است و ایشان در ابتدا اعلام کرد برای کمک به روحانی و به عنوان مکمل ایشان آمده است اما در جریان مناظره تاکید کرد که آمده است رییس‌جمهور شود! بنابراین و با توجه به آنچه عرض کردم احتمال اینکه کنار نکشد از احتمال کناره‌گیری وی بیشتر است و البته سخنان چندگانه [کنار نکشیدن]نیز از مدعیان اصلاحات بعید نیست».

پیش‌بینی‌های بدتر
او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٢ نیز پیش‌بینی‌های بهتری نکرده بود. دو ماه قبل از انتخابات گفته بود: «قطعا هاشمی کاندیدا نمی‌شود، چون از شکستش مطمئن است». مرحوم آیت‌الله هاشمی برخلاف انتظار او در انتخابات ثبت نام کرد و رد صلاحیت شد. شریعتمداری هنوز معتقد بود که هاشمی از کسی حمایت نمی‌کند و وقتی که صراحتا از روحانی حمایت کرد؛ با استناد به سابقه حسن روحانی پیش بینی کرد «پیروز قطعی این انتخابات اصولگرایان هستند».

پیشگوهای ناموفق
حسین شریعتمداری تنها فرد و کیهان تنها رسانه اصولگرایی نیست که پیش‌بینی‌های غلط می‌کند. در انتخابات ٩٦ شاهد بودیم که برخی رسانه‌های اصولگرا تقریبا مطمئن بودند انتخابات را خواهند برد. این اطمینان به حدی بود که نگران شده بودند نکند بعد از این نتیجه شاهد آشوب در کشور باشیم. وطن امروزی‌ها از همه مطمئن‌تر بودند چون دو سال قبل از انتخابات (بعد از انتخابات مجلس) نوشتند: « اگر فرض کنیم انتخابات ٧ اسفند انتخابات ریاست‌جمهوری می‎بود و دقیقا همین افراد و با همین گرایش‎ها و تعلقات سیاسی در آن شرکت می‎کردند، با عنایت به میزان موفقیت گروه‎های سیاسی در تصاحب کرسی‎های مجلس، منتخب ملت به‌طور قطع و یقین فردی منتقد دولت ‎می‎بود و نه همسو و هوادار دولت. یک دودوتای چهارتای ساده البته همراه با نگاهی واقع‎بینانه به فضای کلی کشور و کل فضای کشور- فارغ از نمونه‎ها و چشم‎اندازهای گزینشی که کارکردی جز اغوا و خودفریبی ندارند- می‎تواند تخمین خوبی درباره سرنوشت انتخابات ٩٦ به دست دهد. ضمن آنکه روشن است در انتخابات ٩٦ فقط مردم تهران نیستند که پای صندوق‎های رای می‎آیند! حال سوال این است که آیا آنچنان که در سال‎های ٩٢ و ٩٤ در روزهای بعد از انتخابات خیابان‎های آرامی داشتیم و سطل‎های زباله از تعرض در امان بودند، آیا چنین امیدی را می‎توان برای سال ٩٦ هم داشت؟»
یکی دیگر از کسانی که بد به دل خود راه نداده و به پیروزی اطمینان داشت مهدی محمدی بود که این روزها منتظر است از روز پنجشنبه اتفاقات مهم در حوزه امنیت ملی رخ دهد. تنها مساله او این بود که فضای منطقه اصلا آبستن جنگ و درگیری نیست و دولتی‌ها بی‌خود روی این موضوع مانور می‌دهند. او در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر از محتمل نشان دادن گزینه جنگ از سوی دولت گلایه کرده و گفته بود: « این موضوع غیرمحتمل و یک عملیات روانی است. ما نباید اجازه دهیم که موضوع اصلی جامعه دچار تحریف شود... دولت همه کاری خواهد کرد که این فضای نرمال به هم ریخته شود و حتی پیش‌بینی می‌کنیم کار امنیتی هم صورت گیرد اما تحت هیچ شرایطی نباید به دنبال آدرس غلط رفت». وی آدرس اصلی را مساله رکود و بیکاری دانسته و تاکید کرده بود: «جبهه انقلاب در این زمینه پاسخ معتبر دارد و صاحب کارنامه است و عملکرد ١٤ ماهه آقای رییسی در آستان قدس و آقای قالیباف موید این مساله است... ما باید تلاش کنیم که به نمایندگی از مردم مطالبات آنها را مطرح کرده و برای مردم هزینه بدهیم». عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با بیان اینکه باختن در این انتخابات کار سختی است و گل نکردن این توپ هم کار سختی محسوب می‌شود، یادآور شده بود: «با وجود چنین تشکل بی‌سابقه‌ای بین نیروهای انقلاب و عملکرد فعلی دولت باید خیلی بی‌مهارت باشیم که این انتخابات را واگذار کنیم».
برخی دیگر از نیروهای اصولگرا که رقیب را جدی نگرفته بودند، منتظر دو مرحله‌ای شدن انتخابات بودند. مثلا ضرغامی در پیامی توییتری نوشته بود: «رسانه ملی برای دور دوم برنامه‌ریزی کند! انتخابات با حضور رییس‌جمهور مستقر تا به حال به دور دوم نرفته است. ولی این‌بار ظاهرا متفاوت است».

اصرار در پیش‌بینی
انتخابات انجام شد و مردم تهران و دیگر نقاط کشور در همان مرحله نخست، انتخاب خود را به روشنی نشان دادند. پیش‌بینی‌های مخالفان دولت غلط از آب درآمد اما آنها کوتاه نیامدند. گمانه‌زنی‌ها در مورد کابینه روحانی آغاز شده و این فرصت دیگری بود برای پیشگوهای رقیب. مهدی محمدی در کانال تلگرامی خود نوشته بود: «کسی از دولت آقای روحانی تاکنون درباره تحریم‌های اخیر سنا سخنی نگفته. همچنین درباره طرح تشکیل ناتوی عربی در منطقه که اسراییل پشت آن ایستاده است. همزمان، در محیط داخلی، دولت گام به گام در مقابل تندروهای چپ در حال عقب‌نشینی است. می‌شود پیش بینی کرد کابینه آینده روحانی رادیکال‌تر از کابینه فعلی باشد. حتی شنیدم برای وزارت اطلاعات فردی مانند مجید انصاری را کاندیدا کرده‌اند!»
معرفی کابینه دوازدهم به مجلس اگرچه انتقادهای جریان اصلاح‌طلب را به خاطر محافظه‌کارتر شدن به همراه داشت اما یک بار دیگر پیش‌بینی‌های رقبای دولت را بی‌اعتبار کرد. نکته اینجا است که هیچ یک از این بی‌اعتبار شدن‌ها کافی نبوده است تا پیشگویان مخالف دولت دست از تلاش خستگی‌ناپذیر خود بردارند. بهانه کردن سخنرانی روحانی در دانشگاه و داستان‌ ساختن از آن اصرار آنها در ادامه این پیشگویی‌ها را ثابت کرد.

کد خبر: 401764

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT