پربازدیدترین ها

از همان آغاز همه پرسی اقلیم کردستان، احتمال ورود عربستان به‌عنوان میانجی در بین عراق و اقلیم کردستان علنی شد. عربستان در بین هردوطرف اعتبار دارد و میانجیگری در این بحران، اعتبار منطقه ای عربستان را افزایش خواهد داد.

انصار امینی در روزنامه قانون نوشت: از همان آغاز همه پرسی اقلیم کردستان، احتمال ورود عربستان به‌عنوان میانجی در بین عراق و اقلیم کردستان علنی شد. عربستان در بین هردوطرف اعتبار دارد و میانجیگری در این بحران، اعتبار منطقه ای عربستان را افزایش خواهد داد.
ورود سعودی ها به قائله اخیر در شرایطی است که ایران و ترکیه تمرکزشان را بر بُعد نظامی و تحریم های اقتصادی قرار داده اند؛ این در حالی است که عربستان در ادامه و تقویت روابط دوجانبه این کشور و کردستان عراق پیشنهاد داده کشورش برای حل اختلافات میان اربیل و بغداد میانجیگری کند. درخصوص نگرش سعودی ها به همه پرسی باید دانست که عربستان با اصل جدایی اقلیم کردستان عراق مخالف نیست ولی زمان آن را با توجه به تنش های موجود منطقه مناسب نمی داند.
روابط میان عربستان و کردستان بسیار قوی است و البته سعودی ها همیشه باب گفت وگو با بغداد را نیز باز گذاشته‌اند. اگر بخواهیم نمایی کلی از سیاست خارجی سعودی‌ها، قبل از همه پرسی کردستان در منطقه را ترسیم کنیم، به بحران قطر و مخالفت با بشار اسد می رسیم. عربستان درخصوص سیاست‌های تنبیهی نزدیکی قطر به ایران، کشورهای مصر،بحرین و امارات متحده عربی را به خود نزدیک کرد و این درحالی است که ایران با توجه نزدیک شدن به قطر، اختلاف های اساسی با این کشور کوچک دارد؛ از جمله می‌توان به اختلاف ایران و قطر بر سر حفظ و یا برکناری بشار اسد در سوریه اشاره کرد که همچنان نیز ادامه دارد؛ همچنین در خصوص برکناری بشار اسد در سوریه، موضع ترکیه نیز مشابه عربستان در مقابل ایران است والبته نباید از نظر دور داشت که ترکیه و عربستان تا قبل از بحران قطر ارتباطات به نسبت مطلوبی با یکدیگر داشتند.
البته این نکته از آنجا حایز اهمیت است که قدرت عربستان در منطقه در حال افزایش است.از طرفی ترکیه در مقاطع مختلف نشان داده است که نمی‌تواند به‌عنوان متحد و متعهدی استراتژیک به حساب آید بنابراین نباید از روند سیاست خارجی عربستان سعودی در منطقه غافل بود آن هم در زمانی که این کشور خواهان تاثیرگذاری برای برون رفت از مشکلات اقلیم کردستان در مرزهای ایران است. تاریخ تنش های بین کردها جهت استقلال در 100سال اخیر ما را به این نتیجه می‌رساند که سیاست‌ها و برخورد سخت، هیچ‌گاه نتوانسته است برای بلندمدت در منطقه و درخصوص کردها کارساز افتد.
برعکس کردها، همیشه سیاست مدارا را در اولویت با جنگ قرار داده اند اما وقتی مدارا جوابگو نبوده است دست به اسلحه برده اند. پس چه بهتر که ایران به‌جای تحریم و برخوردهای سخت، با دیپلماسی در حل مشکلات مرزی خود ورود پیدا کند و با رهبران و احزاب کردهای اقلیم، وارد مذاکره شود. جمهوری اسلامی باید به این نتیجه برسد که پیشینه رابطه با کردهای اقلیم به ویژه حزب اتحادیه میهنی کردستان تا قبل از اینکه عربستان، آمریکا، روسیه و اسراییل این فرصت را از ایران نگرفته اند،می تواند به‌عنوان امتیازی برای مذاکره رودررو درنظر گرفته شود.
از طرف دیگر سفر اخیر ملک سلمان پادشاه سعودی به روسیه می‌تواند این جمله ماکس وبر را یادآوری کند که «سیاست، سوراخ کردن قوی و آهسته تخته چوب‌های محکم است». کاری که عربستان با دقت آن را در منطقه برای حفظ رهبری معنوی خود و مقابله با برتری ایران انجام می دهد. چه اینکه سفر ملک سلمان به روسیه برای نرمش در سوریه در ازای فشار بر ایران تعریف شده است. بنابراین اگر عربستان بتواند میانجیگری تنش عراق-اقلیم کردستان را به‌عهده بگیرد برگ برنده ای را در مناسبات منطقه ای خواهد داشت که می تواند به‌این واسطه، هم آمریکا و هم روسیه و کشورهای منطقه را به سمت خود متمایل تر کند.

کد خبر: 401791

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT