پربازدیدترین ها

غرضی:

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دولت من استانداران را مردم انتخاب می کنند و در جایی که مردم مسوول خود را قبول داشته باشند، هیچ خطایی در کشور اتفاق نمی افتد.

سیدمحمد غرضی در نشستی خبری در اهواز با اشاره به آثار باقی مانده از جنگ و گرفتاری بعد از آن در خوزستان اظهار کرد: جنگ با همه خرابی هایش یک عظمت نیز برای این استان داشت و پای بسیاری از شخصیت معتبر خوزستان را در نظام جمهوری اسلامی باز کرد.

وی در ادامه درباره حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: پس از ثبت نام و اعلام تایید صلاحیتم از سوی شورای نگهبان، خبرنگاری پرسید آیا فکر می کردید تایید صلاحیت شوید؟ پاسخ دادم، خیر. به من گفتند چقدر رای دارید؟ گفتم ۵۵ میلیون؛ پشتوانه ام برای کسب کل آرا شعاری است که برای دولت آینده خود انتخاب کرده ام و با شعار «دولت ضدتورم» می خواهم دست دولت های صد سال گذشته را از جیب مردم کوتاه کنم.

وی تصریح کرد: در صد سال گذشته این کشور با تورم اداره شده و در طول این صد سال دست دولت دائما در جیب فقرا بوده است و این در حالی است که دولت ها کار چندانی نکرده اند و افزایش نرخ ارز نشان از این موضوع دارد. درست است که در این سال ها کارهای عمرانی زیادی انجام شده، ولی این اقدامات باید به دور از تورم انجام می شد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری توسعه جمهوریت و اسلامیت در کشور را از برنامه های دولت احتمالی خود برشمرد و خاطرنشان کرد: برای توسعه جمهوریت کاری خواهم کرد که استانداران هر استان توسط مردم همان استان انتخاب شوند. هدف از توسعه اسلامیت نیز این است که دولت هایی که تاکنون روی کار آمده اند ممکن است قانونی بوده اند، ولی اسلامی نیستند؛ زیرا دست آن ها در جیب مردم و فقرا بوده است.

وی ادامه داد: تورم موجود در کشور ناشی از این است که دولت بیش از درآمد خود هزینه می کند. اگر هزینه های دولت ها معادل درآمد آن ها باشد، قیمت ها ثابت می ماند و به فقرا هم آسیب نمی رسد، این در حالی است که اگر دولت بیش از درآمد خود هزینه کند، جیب فقرا خالی می شود و اگر کمتر هزینه کند، پول ملی قدرت پیدا می کند.

وی گفت: ملت ایران اگر می خواهد به خود وفا کند و جیب خود را حفظ کند، ۵۵ میلیون نفر بیایند و بگویند ما یک دولت ضدتورم می خواهیم و آن زمان من قدرت پیدا می کنم تا دولت ضدتورم را ایجاد کنم. باید مردم را قانع کنیم که دولت متورم و دولتی که دست در جیب مردم می کند را نپذیرند. در صد سال گذشته همه دولت ها از مردم طلبکار بوده اند، ولی من می گویم دولت بدهکار مردم است.

غرضی با اشاره به اتفاقات سال ۸۸، افزود: در جریان اتفاقات سال ۸۸ عده ای به عکس امام تعرض کردند، ولی صدایی از کسی درنیامد؛ دولت وظیفه دارد از تصویر امام محافظت کند.

وی تصریح کرد: در میان هشت نفر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، من رقیب آن ها نیستم، بلکه همکار هستم؛ هشت نفری که وارد عرصه انتخابات شده ایم در واقع امنای ملت هستیم و اگر امنای ملت بخواهند با یکدیگر رقابت کنند کشور متضرر می شود. در نظام اسلامی رقابت را حرام می دانم و تکلیف شرعی و قانونی و خدمتی ما این است که راه حل ها را نشان دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ سال در دولت نبوده ام و این طبیعی است که نسل جوان مرا نشناسد، ولی می توان با این نسل و با عامه مردم سخن گفت. اکنون مردم با دید بازتری به مسایل مختلف می نگرند و لازم است نامزدها هر کدام روش های مختلف اداره کشور را بیان کنند و مردم از میان آن ها انتخاب کنند. بنده هم نه ستاد دارم، نه سخنگو و نه برای تبلیغات هزینه می کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: اکنون مشکل مردم معیشتی است و ملتی که می خواهد رای بدهد باید بداند یک کاندیدا چقدر توان و ابزار اجرایی دارد و با چه هدفی آمده است. از من می پرسند که آیا به نفع کاندیدایی کنار می روم؟ پاسخ بنده این است که در این بزرگانی که حضور دارند نفعی نمی بینم، زیرا آن هایی که در دولت های گذشته آمده اند هم کاری نکرده اند و تورم مدام افزوده شده است.

وی درباره برنامه های خود در بخش اقتصاد و رونق تولید نیز تصریح کرد: در ایران هزینه سود بانکی زیاد است و در هیچ کجای دنیا و در کشورهایی که تولید در آن ها ساماندهی شده است، هزینه سود بانکی بیشتر از یک یا دو درصد نیست. علت اصلی این که تولید در ایران شکل نمی گیرد این است که نرخ سود بانکی در کشور بالاست و تا زمانی که تورم کاهش پیدا نکند، سود بانکی کم نمی شود و تولید رونق نمی یابد.

وی با تاکید بر این که «هزینه های دولت بیش از درآمدهای آن است» ادامه داد: این شرایط موجب تورم می شود و در واقع دولت ها توان اداره اقتصادی که هزینه هایش از درآمدش بیشتر باشد را ندارند. تنها راه حل مشکلات این است که مردم برای تحقق دولت ضدتورم متحد شوند؛ زمانی که تورم بالا باشد، تولید، اشتغال و امنیت حاصل نمی شود و از همه خطرناک تر این که فقرا تضعیف می شوند و در پی آن پایگاه اجتماعی کشور ضعیف می شود و در این صورت قدرت سیاسی متزلزل می شود.

غرضی درباره موضع خود در خصوص سیاست خارجی، گفت: سیاست، جز انعکاس توانایی مردم یک کشور نیست و اگر سیاست خارجی توانایی مردم در کشور را منعکس نکند شکست خواهد خورد. در این زمینه به ما تحمیل شده است که سیاست عبارت از آن است که مسوولان در یک اتاق دربسته مطلبی را تایید را رد می کنند. امکان ندارد مساله ای در یک اتاق دربسته تعریف شود و بتواند جامعیت استعداد کشور را دربر داشته باشد. در صدسال گذشته در زمینه سیاست خارجی گروه های زیادی آمدند و حرف هایی زدند، ولی چون حرف های آن ها انعکاس ظرفیت استعداد داخلی نبوده، ماندگار نشدند.

وی با بیان این که «کسانی که عقبه اجتماعی داشته باشند می مانند و کسانی که این عقبه را نداشته باشند می روند» افزود: ایران یک درصد از خاک دنیا و یک درصد از جمعیت دنیا را تشکیل می دهد، ولی ۱۵ درصد منابع دنیا را در اختیار دارد. ملت ما هرگز زیر بار زور نخواهد رفت و در خصوص رابطه با آمریکا بنده معتقدم مذاکره " نه "، تعامل " آری ". ملت ما تعامل می کند، ولی زیر بار زور نمی رود و آمریکا باید بداند با این فشاری که به ملت وارد می کند تمی تواند امتیازی به دست آورد.

کد خبر: 43933

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT