پربازدیدترین ها

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اعتراض برخی کاندیداها به مناظره های انتخاباتی، گفت: آقایان نباید به این زودی قهر کنند و من معتقدم نمایندگان کاندیداها می توانند با صداوسیما بنشینند و به راه حل برسند. printنسخه قابل چاپ

غلامعلی حدادعادل، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و از اعضای ائتلاف پیشرفت، ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی در خبرگزاری تسنیم، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در این نشست گفت: انقلاب اسلامی ایران به برکت یک فرهنگ اسلامی مستقل آغاز شد و به پیروزی رسید؛ امام خمینی(ره) پیش از آنکه یک شخصیت سیاسی باشند، نماینده یک تفکر و یک شخصیت فرهنگی بودند. امروز نیز مقام معظم رهبری در درجه نخست یک شخصیت فرهنگی هستند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بنده اعتقاد دارم که در دولتم باید فرهنگ به منزله یک روح در پیکر دولت باشد و فرهنگ باید چراغ راه همه قوه مجریه باشد. البته درست است که موضوع اول و اصلی برای من حل مشکلات اقتصادی مردم خواهد بود، اما حل این مشکلات بدون جنبه های فرهنگی ممکن نیست.

حدادعادل همچنین اضافه کرد: شعار بنده برای دولت آینده شعار تقوا و تدبیر است و در هر دو کلمه شما یک فرهنگ را ملاحظه می کنید. همچنین در حال حاضر برای امور فرهنگی کارگروه هایی تشکیل داده ام که این کارگروه ها شامل آموزش عالی، آموزش و پرورش، ورزش، جوانان، کتاب، هنر و… هستند و در هر کدام از این کارگروه ها افراد متخصص و باتجربه فعالیت می کنند و برنامه هایی را برای دولت آینده آماده کرده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره ارزیابی نحوه مناظرات روز گذشته که بین کاندیداها برگزار شد و خبر خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه در مناظره روز گذشته تنها جلیلی و حدادعادل مدافع نظام بودند، گفت: در مورد بخش دوم سوالتان تنها یک جنبه را تائید می کنم و آن اینکه بنده مدافع نظام هستم و به تعلق خودم به انقلاب و نظام افتخار می کنم. اگر خبرگزاری فرانسه چنین چیزی را گفته، درست گفته، اما اگر از این موضوع چنین بر بیاید که تنها بنده و آقای جلیلی مدافع نظام هستیم و بقیه کاندیداها مدافع نظام نیستند، فکر نمی کنم بقیه چنین نسبتی را به خودشان بپذیرند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در مورد مناظرات نیز باید بگویم تجربه جدیدی بود و مزایا و همچنین معایبی داشت. اگر در بخش دوم این مناظره سوالات مطرح می کردند و جواب ها به صورت تستی نبود، قدری اشکالات کمتر می شد. چرا که بهتر بود به جای اینکه کاندیداها پاسخ بله یا خیر بدهند، بگویند که هر کاندیدا چند دقیقه در پاسخ به سوال صحبت می کند.

حدادعادل تاکید کرد: این روش موضوع را جدی کرده و از حالتی که دست وپای کاندیداها در اظهارنظر می بست، خارج می کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص عملکرد دولت نهم و دهم در خصوص حجاب، گفت: بنده دولت دهم را متفاوت از دولت نهم می بینم گرچه رئیس جمهور هر دو دولت یک نفر بود اما روش دولت دهم با نهم متفاوت بود.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: در بحثحجاب هم معتقدم که این موضوع باید به صورت ریشه ای و از طریق اعتقادی در جامعه ما حل شود و باید تلاش کنیم که مردم جامعه حجاب را به عنوان یک امر اعتقادی بپذیرند، اما در دولت دهم شاهد بودیم که از طرف رئیس جمهور صحبت هایی مطرح شد البته در دولت نهم نیز این علامتی دیده شد اما در دولت دهم بیشتر بود.

حدادعادل ادامه داد: در دولت دهم شاهد بودیم که از طرف رئیس جمهور اینطور وانمود شد که دولت کاری به افرادی که قانون حجاب را رعایت نکنند، ندارد و گویی دولت وظیفه ای در این باب ندارد. همچنین در مصاحبه تلویزیونی اینطور بیان شد که اگر ما ببنیم که یک حرکت سازمان یافته به صورت توطئه در مخالفت با حجاب است، باید جلوگیری کنیم. البته این نکته درست است، اما این حرف یک مفهوم مخالف هم داشت و این بود که ما کاری به تک تک افراد متخلف از قانون نداریم.

وی تاکید کرد: اینها علامت های خوبی نبود که به جامعه داده می شد و امیدوارم در دولت آینده بتوانیم تصمیم بهتری در این زمینه بگیریم.

این عضو ائتلاف پیشرفت در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم که پرسید دولت شما چه برنامه ای برای سپردن وظیفه انتقال آرمان های انقلاب به فرهنگ دارد، گفت: بنده با این موضوع موافقم که فرهنگ و ابزارهای فرهنگی نظیر سینما، ادبیات و هنر، سفیران موفق تری برای ابلاغ پیام فرهنگی انقلاب هستند و کاملا به قدرت این ابزارها در عرصه دیپلماسی عمومی معتقدم.

حدادعادل همچنین تصریح کرد: بنده باور دارم که از این طریق می توان با توده های مردم ارتباط وسیع تری پیدا کرد، بنابراین در دولت خودم تلاش می کنم که فرهنگ انقلاب اسلامی بخصوص در آنچه در قالب فیلم و هنر عرضه می شود، برد خارجی بیشتری پیدا کند و از این طریق سعی می کنم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را در این مسیر فعال تر کنم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدامات کارگروه های آموزش و پروش برای آموزش کودکان و تالیف کتاب های درسی گفت: در سند نظام آموزش و پرورش بر این نکته توجه کرده ایم و در سند ملی کتاب های درسی هم به این موضوع تاکید شده است، کتاب های درسی که در حال حاضر در دست تالیف است با توجه به ضرورت های لازم تالیف می شود و امیدوارم آموزش و پرورش بتواند این روحیه را در نسل آینده در محیط مدرسه ایجاد کند تا خود را در جامعه نشان دهند.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به صحبت این خبرنگار که در ابتدای سخنان خود برای ائتلاف پیشرفت کلمه فروپاشی را به کار برده و گفته بود که این ائتلاف دچار فروپاشی شده است، تاکید کرد: بنده تعبیر فروپاشی را در مورد ائتلاف جایز نمی دانم و به دلیل اینکه این نشست حول محور مسائل فرهنگی و اجتماعی است، به گفتن همین یک جمله بسنده می کنم.

حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص میزان توجه به حوزه سینما و گردشگری در کارگروه های فرهنگی مدنظر حدادعادل، گفت: بخش سینما را در چارچوب کارگروه هنر دیده ایم، گرچه معتقدم سینما به اندازه ای اهمیت دارد که باید یک کارگروه ویژه به آن اختصاص یابد. همچنین برای گردشگری یک کارگروه ویژه تشکیل دادیم، چرا که این حوزه به همان اندازه که فرهنگی است، اقتصادی هم می شود.

وی افزود: موضوع گردشگری به ایجاد شغل و درآمد ارزی کمک می کند و می تواند یک میدانی برای معرفی ارزش های فرهنگی کشورمان اعم از میراثفرهنگی و یا اندیشه های فرهنگی انقلاب اسلامی باشد.

این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که راجع به موضوع ائتلاف ۱ + ۲ و سخنان مظفر مبنی بر بیرون آمدن فرد نهایی ائتلاف بر اساس نظرسنجی ها پرسید، گفت: حضور هر ۳ نفر ما در ایام تبلیغات انتخاباتی امری است که با توافق صورت گرفته است و در پاسخ به سوال شما به همین یک جمله اکتفا می کنم.

حدادعادل در خصوص نظرسنجی که با پیشنهاد وی در حال انجام است، گفت: این نظرسنجی مطرح شده و می تواند در کنار نظرسنجی های موجود، یک نظرسنجی هم از سوی ائتلاف صورت بگیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در خصوص اینکه برنامه شما برای مبارزه با مفاسد اجتماعی و جلوگیری از روند رو به رشد آسیب های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد چیست، گفت: بنده در این باره در برنامه گفت وگوی ویژه خبری که یکشنبه شب برگزار می شود، مفصل صحبت خواهم کرد. یکی از راهکارهایی که در دولت تقوا و تدبیر در نظر گرفته ام، برپایی نهضت ازدواج آسان است.

وی افزود: بسیاری از مفاسد اجتماعی و مشکلات اخلاقی به خاطر دشوار بودن ازدواج است و معتقدم می شود با تقوا، تدبیر و حوصله بسیاری از روش های غلط که دست و پای خانواده ها و جوانان را گرفته برداشته می شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه شاخ غول مفاسد اجتماعی را با ازدواج آسان می شکنم تاکید کرد: اگر ازدواج جوانان آسان و خانواده تشکیل شود بسیاری از مفاسد اجتماعی و مفاسد اخلاقی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد و حتی در پدیده های شومی نظیر اعتیاد و یا بی بندوباری های اخلاقی هم تاثیر خواهد گذاشت.

حدادعادل در ادامه در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای مبارزه با گرانی و تورم دارید، افزود: برای مقابله با گرانی و تورم، مهمترین اقدام تثبیت قیمت ارز است. اقتصاد ما در حال حاضر وابستگی به ارز پیدا کرده و شرط مقابله با تورم و گرانی است. اما اینکه برای تثبیت قیمت ارز چه کارهایی باید کرد، توضیح مفصل تری دارد که آن را به جلسات دیگر واگذار می کنم. مناظره ها و برنامه های دیگری هم هست و در گفت وگوی ویژه خبری این موضوع را بیشتر باز می کنم.

وی در پاسخ به این سوال که مشکل اساسی در حوزه هنر و سینما چیست، خاطرنشان کرد: در میان انواع هنر، سینما پرنفوذترین آنها است و قابلیت جهانی شدن از بقیه هنرها را دارد. البته سینما تا قبل از انقلاب غرب نگر بود، یعنی توجه سینماگران معطوف به سینما در دنیای غرب بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما خشونت، بی بندوباری و بی اخلاقی جنسی را در سینمای هالیوود می بینیم، ضمن آنکه سینمای ما قبل از انقلاب بیمار بود. متاسفانه متناسب با نیاز جامعه ما نیروهای مذهبی و معتقد به انقلاب به سراغ سینما نرفتند و در رشته سینما تحصیل نکردند تا مهارت های لازم را پیدا کنند. ما باید آن را جبران کنیم. یعنی جوانان انقلابی باید به عنوان وظیفه انقلابی سینما را مورد توجه قرار دهند. این عرصه فعلا خالی است و این یکی از راهکارهای من خواهد بود.

حدادعادل در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بعد از مناظره دیروز برخی از کاندیداها اعلام کردند که اگر این روش ادامه پیدا کند، دیگر در مناظره های دیگر حضور پیدا نخواهند کرد و آیا شما نظر آنها را قبول دارید، اظهار داشت: درباره شرکت یا عدم شرکت در مناظره ها هم باید بگویم آقایان نباید به این زودی قهر کنند، اگر هم ایرادی هست باید آن را تذکر دهند. معتقدم نمایندگان کاندیداها می توانند با صداوسیما بنشینند و به راه حل برسند. قرار نیست از همین روز اول قهر کنیم. می شود ایرادات را شناخت و آن را برطرف کرد.

وی تاکید کرد: صداوسیما نمی خواهد بداخلاقی های سیاسی که ۴ سال قبل در انتخابات بوجود آمد تکرار شود. بنابراین ما باید متوجه نگرانی های صداوسیما هم باشیم.

خبرنگاری از عضو ائتلاف پیشرفت پرسید " حسین نجابت پیش از این گفته بود که گزینه ائتلاف پیشرفت یک هفته قبل از انتخابات معرفی خواهد شد، آیا شما گفته وی را تایید می کنید "، حداد عادل در پاسخ به این خبرنگار افزود: این موضوعی که شما مطرح کردید، یکی از احتمالات است. احتمال دیگر هم آن است که هر سه نفر تا انتخابات با توافق یکدیگر در صحنه بمانند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار فرهنگی تسنیم مبنی بر اینکه در سال های اخیر برخی صحبت از خصوصی سازی در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات می کنند و به انتقاد از تولید دولتی در عرصه فرهنگ می پردازند و در این بین برخی بر مردمی شدن فرهنگ تکیه دارند و شما از بین مدیریت دولتی فرهنگی، خصوصی سازی در عرصه فرهنگ یا مردمی شدن فرهنگ، کدام یک را می پذیرید، اظهار داشت: به تفکیک وظایف حاکمیتی از وظایف حکومتی و مردمی قائلم. معتقدم در عرصه فرهنگ اموری هست که از جمله وظایف حاکمیتی است و حاکمیت نمیتواند خود را جدای از آن وظایف بداند. ولی فرهنگ علی الاصول امری مردمی است. نشاط فرهنگ به مردمی بودن آن است.

حدادعادل با بیان اینکه دولت باید زیرساخت ها و زمینه را فراهم کند تا میدان باز و بانشاط در محدوده ارزش ها و هنجارها برای مردم ایجاد شود، افزود: چون اقتصاد فرهنگ ضعیف است دولت در ایران ناچار است در برخی فعالیت های فرهنگی دخالت و کمک کند. مثلا در امر تالیف کتاب، کتابهایی هست که بسیار ضروری و پرهزینه است و تالیفش وقت گیر است. از قبیل دانش نامه ها و دایره المعارف ها که از توان بخش خصوصی خارج است و دولت باید در این موارد کمک کند. همچنین در موضوعاتی نظیر احداثموزه ها.

کد خبر: 44647

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT