پربازدیدترین ها

حاشیه های دورهمی سران عرب:

تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب دو فوریت لایحه‌ احداث و بهره برداری نیروگاه آبی رودخانه ارس بین ایران و ارمنستان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، لایحه موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهره برداری از نیروگاه های جریانی بر روی رودخانه ارس است.
با تصویب نهایی این لایحه جمهوری اسلامی ایران سهم خود برای احداث نیروگاه آبی بر روی رودخانه ارس را انجام و طرف ارمنی نیز تعهدات خود را در این زمینه عملیاتی می کند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 128 رای موافق، 18 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر با درخواست دو فوریتی لایحه احداث و بهره برداری نیروگاه آبی رودخانه ارس بین ایران و ارمنستان موافقت کردند.
اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی در خصوص این لایحه گزارشی ارایه داد که بعد از آن نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مخالفت با درخواست دوفوریت این لایحه گفت: امروز احیای دریاچه ارومیه، تامین آب مناطق خشک آب و هوایی، رسیدگی به مسئله ارز و حمایت از تولید و کارگر ایرانی اولویت بیشتری نسبت به این لایحه دارد.
محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند در موافقت با این درخواست گفت: براساس این لایحه چهار نیروگاه در خاک جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان احداث خواهد شد.
وی افزود: به دلیل شیب زیاد رودخانه ارس نمی توان روی این رودخانه سد احداث کرد اما از طریق توربین‌های بزرگی که در قسمت پرشیب رودخانه توسط ایران و ارمنستان ساخته می شود از نیروی آب استفاده بهینه می شود بی آنکه لطمه‌ای به محیط زیست وارد شود.
حسن نژاد تاکید کرد: اگر به صورت دو فوریتی به این لایحه رسیدگی نکنیم، معنایش این است که از عواید و منافع انرژی تجدیدپذیر رودخانه ارس چشم پوشی کرده‌ایم و این یعنی بی‌تدبیری اقتصادی.
وی یادآور شد: نخجوان سهم خود را از شش سال قبل آغاز کرده و در حال ساخت سهم خود در این پروژه مشترک است، اگر در این زمینه اقدامی نشود از عواید حاصل از این پروژه چشم پوشی کرده‌ایم.
سیام**1058**1553

کد خبر: 455138

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT