پربازدیدترین ها

بیانیه عارف درباره اقوام و مذاهب:

" محمدرضا عارف " کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری بیانه ای درباره اقوام و مذاهب کشور صادر کرد.

" محمدرضا عارف " کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری بیانه ای در باره اقوام و مذاهب کشور صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:
تهران‍ نشین هستم اما رییس جمهور مرزنشین ها هم خواهم بود. من یزدی هستم و به آن افتخار می کنم، اما اگر رییس جمهور شدم، رییس جمهور برداران و خواهران خودم در کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر، هرمزگان، گلستان، خوزستان و خراسان شمالی و جنوبی و دیگر استان ها خواهم بود. من مسلمان هستم اما خدمت گذار زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان هم خواهم بود.

از نظر برخی تنوع قومیتی و مذهبی نامطلوب است و به آن نگاه امنیتی دارند و از آن در هراسند. اما من به عنوان یک اصلاح طلب، به تنوع قومی و مذهبی نگاه فرهنگی و مثبت دارم. یقین دارم تنوع موجب پویایی است. تعهدات من به اقوام عزیز و اقلیت شریف این مرز و بوم چنین است:

۱) تشکیل معاونت اقوام در سفر خودم به یکی از استان ها، یکی از افراد خوش فکر پیشنهاد داد که در ریاست جمهوری معاونت اقوام تشکیل شود. برای پیگیری حقوق به حق اقوام، معاونت اقوام را ایجاد خواهم کرد.

۲) آزادی آموزش زبان و آیین محلی و بومی: برای اقوام در نظر گرفته یم که آموزش زبان و آیین محلی رسمی و تسهیل شود. طبق قانون حداقل ۱۰درصد از برنامه های آموزشی به معرفی حرفه ها، هنر، جغرافیا، آیین و رسوم و نیازها و شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان ها به ویژه مناطق روستایی و عشایری تخصیص می یابد. من متاسفم از اینکه باید آموزش زبان و آیین محلی اقوام و اقلیت در کشور ما محدود باشد. آموزش زبان و آیین محلی و بومی حق مردم است.

۳) انتصاب مدیران برآمده از اقوام و مذاهب: تغییر نگاه به اقوام در دولت ضروری است. اقوام نباید این حس را داشته باشند که عامدانه در محرومیت نگاه داشته شده اند. اگر انتظار داریم که همه برای ایران باشند، ایران نیز باید برای همه باشد. ما شهروند درجه یک و دو نداریم. مذاهب مختلف در کشور ما جایگاه درجه یک دارند. بر مبنای اصل شایسته سالاری، اگر یک اقلیت دینی هم برای جایگاهی مناسب بود، فراتر از دید قومیتی و مذهبی آن پست را در اختیارش قرار می دهم. منش من در گذشته چنین بوده و بر آن خواهم بود.

مردم عزیز ما بدانند هرگونه اجحاف به حقوق اقلیت های دینی که در قانون اساسی کشورمان نیز تصریح شده است، خاستگاهش نه جمهوریت نظام است و نه اسلامیت آن، بلکه ناشی از فهم غلط و تنگ نظرانه عده ای محدود است، از هر دو مقوله جمهوریت و اسلامیت.
به امید خداوند، کشوری خواهیم شد که در دنیا به خاطر احترام به تمام انسان ها فارغ از نژاد، قوم و مذهب و زندگی جمعی شادمانه زبانزد باشد.
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند.

محمدرضا عارف.

کد خبر: 45793

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT