پربازدیدترین ها

در پی رقم خوردن حماسه سیاسی در ایران با حضور پرشکوه ملت در پای صندوق های رای و پیروزی حسن روحانی در این انتخابات، کاخ سفید برای تعامل مستقیم با ایران درباره برنامه هسته یی اعلام آمادگی کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: کاخ سفید در پی پیروزی حسن روحانی اعلام کرد که برای تعامل مستقیم با ایران درباره برنامه هسته یی آمادگی دارد.

کاخ سفید افزود که چنین تعاملی با هدف رسیدن به «یک راه حل دیپلماتیک که به نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته یی ایران به طور کامل پاسخ دهد» انجام خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید در این باره آمده است: آمریکا همچنان برای تعامل مستقیم با دولت ایران در راستای رسیدن به یک راه حل دیپماتیک که به طور کامل به نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته یی ایران پاسخ بدهد آمادگی دارد.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپ جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به ایرانی ها برای شجاعت حضور در انتخابات تبریک می گوید.

وی ضمن تکرار ادعاهای پیشین دولت آمریکا در نبود شفافیت در انتخابات ایران گفت: مردم ایران مصمم بودند آینده خود را شکل دهند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز ملت ایران را تحسین کرد و افزود: روحانی رییس جمهور منتخب در طول رقابت های انتخاباتی بارها متعهد به احیا و گسترش آزادی برای همه ایرانی ها شد. در ماه های پیش رو او فرصت دارد به وعده هایش در برابر ملت ایران عمل کند.

کارنی، گفت: امیدواریم دولت ایران در برابر اراده ملت ایران سر فرو آورده و انتخاب های مسوولانه را داشته باشد که آینده ای بهتر را برای همه ایرانی ها بسازد.

وی در عین حال تاکید کرد که این انتخابات موضع دولت آمریکا را در برابر دولت ایران تغییر نداده است.

آمادگی فرانسه برای همکاری با رئیس جمهور ایران
در این راستا دولت فرانسه نیز برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرد.

روزنامه دیلی استار، گزارش داد: فرانسه روز شنبه اعلام کرد که آماده همکاری با حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران در خصوص مسائل مختلف از برنامه هسته یی ایران گرفته تا مناقشات سوریه است.

در بیانیه لورن فابیو، وزیر امور خارجه فرانسه آماده است: انتظارات جامعه بین المللی در رابطه با ایران مهم است به ویژه درباره برنامه هسته یی و مشارکت آنها در سوریه.

وی ضمن تحسین «اراده قاطع ملت ایران برای دموکراسی» افزود: ما آماده ایم با رییس جمهور جدید در خصوص آن(مسائل) همکاری کنیم.

آلمان پیروزی روحانی را تبریک گفت
همچنین گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان شب گذشته طی بیانیه ای دستیابی حسن روحانی به منصب ریاست جمهوری را تبریک گفت.

وی در این بیانیه از آمادگی مقامات برلین برای گسترش روابط با تهران خبر داده است.

وی همچنین اعلام کرده است که مادامی که روابط ایران با کشورهای دیگر افزایش یابد و به دور از هرگونه تنشی باشد جامعه بین الملل راحت تر می تواند مشکلات موجود در جهان را حل کند و از این طریق روابط بین المللی از تمامی جهات رو به بهبود خواهد گذاشت.

امیدهای لندن برای روابط سازنده با ایران
اما وزارت خارجه انگلیس در بیانیه ای مدعی شد لندن امیدوار است حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای تهران را مدنظر قرار دهد.

در این بیانیه همچنین آمده است، ما از وی می خواهیم که از این فرصت برای به کارگیری رویکردی متفاوت استفاده و روابط سازنده ای با جامعه بین المللی برقرار کند.

کد خبر: 47853

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT