پربازدیدترین ها

اگر دو جریان مطرح سیاسی در کشور را؛ اصلاح طلبان و اصولگرایان بدانیم می توان روحانی را «فصل مشترک» این دو جریان دانست و انتظار می رود آنگونه که خود او تصریح کرده است با اعتدال، تدبیر و امید، کلید حل مشکلات کشور را یافته و با همدلی برآن فائق آید.

این روزها در محافل سیاسی راست و چپ یا همان اصولگرا و اصلاح طلب سخن از پیروزی و شکست است ولی غافل از آنکه کسی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده که راه اعتدال و میانه روی را در پیش گرفته و تصیم دارد از همه سلیقه ها در کابینه اش استفاده کند.

ملت ایران پس از ۱۶ سال تجربه دولت های صرفا اصلاح طلب و یا اصولگرا این بار کسی را برگزیده اند که نه راست باشد و نه چپ، از این رو روا نیست که عده ای از اصلاح طلبان که حتی تا روزهای آخر موضع خود را درباره حسن روحانی بیان نکرده بودند امروز بگویند که او یک اصلاح طلب است.

اصلاح طلبان نیز پس از کناره گیری ۸ ساله از فضای سیاسی کشور و کاندیداتوری محمدرضا عارف از این جناح برای بازگشت به قدرت با یکدیگر وارد مذاکره شدند البته با افزایش آراء حسن روحانی و سابقه تعامل وی با اصلاح طلبان او نیز به جمع راهکارهای اصلاح طلبان برای دستیابی به هدف اضافه شد و آنگونه که احمد مسجدجامعی، عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان درباره روش اجرایی اطلاع از نظر مردم می گوید: جمعی برای این موضوع تشکیل شد و همزمان دو موضوع پیگیری شد؛ یکی مذاکره با نامزدها برای آماده کردن آنان برای اجماع و دیگری انجام نظرسنجی یا بهره گیری از نظرسنجی های معتبر برای آگاهی از نظر مردم.

وی اضافه می کند: ما دو راه داشتیم. یکی مراجعه به نظرسنجی نهادهای مختلف بود که نگران بودیم این نظرسنجی ها تحت تاثیر سیاست های سازمان انجام دهنده نظرسنجی باشد و یکی هم اینکه نظرسنجی مستقلی انجام شود. با این وجود راه دوم را انتخاب کردیم و به یک گروه معتبر انجام یک نظرسنجی در تهران و ۱۰ شهر کشور از جمله مشهد، زاهدان، تبریز، اصفهان، ساری و… سفارش دادیم. نتیجه نظرسنجی روز یکشنبه آماده شد. باز هم گروهی از دوستان نظرشان این بود که نخبگان درباره نتایج نظرسنجی نظر بدهند، اما نهایتا تصمیم جمع این شد که شورای مشورتی اصلاح طلبان نظر مردم را شفاف و سپس اعلام کند. به نظرم این خودش اتفاق مهمی بود که تصمیم گیری از پایین به بالا بود و مردم، احزاب، گروه ها و چهره های شاخص اصلاح طلبان را به سمت و سوی شرکت در انتخابات و سپس تعیین نامزد هدایت کردند.

با این وجود حسن روحانی پس از انتخاب شدن گفت که دست همه اعتدال گرایان، اصلاح طلبان و اصول گرایان را به گرمی می فشارد و از همه کسانی که او را شایسته اعتماد خود دانستند درخواست کمک و همکاری در ادامه راه دارد. او حتی از دیگر نامزدها تشکر کرد که با حضور و رقابت خویش به خلق حماسه سیاسی و شفافیت دیدگاه ها کمک کردند و مساعدت آن ها را در راه خدمت به ملت خواستار شد.

از این رو با وجود سوابق و جهت گیری های حسن روحانی و همچنین عضویت وی در جامعه روحانیت تهران حاکی از آن است که او می تواند در عین حالی که در تشکل ها و احزاب سیاسی اصولگرا فعالیت می کند با جناح مقابل یعنی اصلاح طلبان نیز تعامل داشته باشد.

همچنین روز گذشته آیت الله مهدوی کنی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری و همچنین دبیرکل جامعه روحانیت مبارز از جناح راست به حسن روحانی تبریک گفت و ضمن یادآوری عضویت وی در تشکل متبوعش از او خواست که رهنمودهای رهبری را برای حل مشکلات مردم سرلوحه کار خود قرار دهد.

رئیس مجلس اصولگرا و فراکسیون اصولگرایان پارلمان نیز ضمن تبریک به روحانی باب تعامل و همراهی با وی را گشودند و حتی علی لاریجانی رئیس مجلس گفت که بهارستان آماده همه نوع همکاری با رئیس جمهور منتخب است.

اسماعیل کوثری نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی درباره شخصیت سیاسی روحانی به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایران، گفت: روحانی در اصل اصلاح طلب نیست، بلکه جزو کارگزاران است و با آقای هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام کارشان را دنبال می کنند، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو جامعه روحانیت مبارز است، البته با اصلاح طلبان به توافق رسید تا آرای آنها را جمع کند، وی گفته است کسانی را به کار می گیرد که اصولگرای معتدل و اصطلاح طلب معتدل باشند.

همچنین علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس نیز گفت: امیدوارم ایشان در دولت خود از رقبای خود در این انتخابات استفاده نمایند و کابینه دولت یازدهم مرکب از اصول گرایان معتدل و اصلاح طلبان معتدل و مظهر اعتدال و تدبیر باشد.

بر این اساس و با وجود تصمیم گیری مردم و همچنین موضع گیری اصولگرایان میانه رو اگر دو جریان مطرح سیاسی در کشور را؛ اصلاح طلبان و اصولگرایان بدانیم می توان روحانی را «فصل مشترک» این دو جریان دانست و انتظار می رود آنگونه که خود او تصریح کرده است با اعتدال، تدبیر و امید، کلید حل مشکلات کشور را یافته و با همدلی برآن فائق آید…

اکنون دوران رقابت پایان یافته و فصل رفاقت فرارسیده است. همه باید رئیس جمهور را یاری دهند تا با همکاری و همدلی با سایر قوا و تحت رهبری رهبر فرزانه انقلاب و حمایت و پشتیبانی مردم مومن، انقلابی، فهیم و بزرگوار اهداف متعالی انقلاب، امام(ره) و شهیدان برای تحقق ایرانی اسلامی، سرافراز و پیشرفته تحقق یابد.

کد خبر: 48204

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT