پربازدیدترین ها

روحانی در نشست خبری

رئیس جمهور منتخب ایران با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید بداخلاقی ها، توهین و تخریب ها به پایان می رسد، گفت: به تمام وعده های انتخاباتیم جامه عمل می پوشانم.

این اولین نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم ایران در جمع خبرنگاران است که در سالن آفتاب مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال برگزاری است.

در این نشست محمد باقر نوبخت، یاسر هاشمی، نعمت زاده، عبدالحسین مختاباد و… حضور دارند.

این نشست خبری از شبکه های " خبر "، " العالم " و " پرس تی وی " و " رادیو ایران " به طور زنده پخش می شود.

حسن روحانی در آغاز این نشست خبری با بیان اینکه در این انتخابات همه پیروز بودند و همه جشن گرفتند: سپاس می گویم به همه آنهایی که میانه روی و اعتدال و اخلاق را برگزیدند.

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران، وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد، از خدا میخواهم به من توفیق دهد به همه آنها عمل کنم.

روحانی گفت: خدا را گواه می گیرم در زمان انتخابات کمتر به فکر رقابت بودم و بیشتر تمرکزم بر رروی مصالح کشور و سخنان ملت که در کوی و برزن می شنیدم بود.

رئیس جمهور منتخب افزود: کشور نیاز به وحدت و همدلی دارد توهین ها و تخریب ها را برای همیشه از یاد ببریم، مثل جوانها باشیم و صادقانه با پاک دلی به فکر کشور و آینده کشور باشیم، کمتر به گذشته فکر کنیم؛ به تجربه گذشته بنگریم و به راه آینده کشور.

رییس جمهور منتخب تاکید کرد: دولت تدبیر و امیدطبق وعده در راه نجات اقتصاد کشور احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان با مشی اعتدالی اهداف ملی را دنبال خواهد کرد. از همه سپاس می گویم و آن عزیزانی که این ایام اظهار محبت کردند به بنده و ملت بزرگ تبریک گفته اند. از رهبر معظم انقلاب تا مراجع تقلید تاروحانیون و ائمه جمعه و همه احزاب و اقشار و همه اساتید و اندیشمندان و فرهیختگان و تک تک ملت ایران زن و مرد و پیر جوان از همه تشکر می کنم امیدوارم به کمک یکدیگر با برادری و وحدت دست به دست یکدیگر نهاده و راه عزت و سربلندی کشور را در پیش گیریم.

پس از سخنان دکتر روحانی سوالات خبرنگاران پرسش های خود را از وی مطرح کردند.

سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر: با شعار اعتدال اعتماد مردم راجلب کردید. مصادیق اعتدال در عرصه های سیاسی و اقتصاد چه خواهد بود.
اعتدال مشی و شیوه ای است که راه تندروی و افراط و شعار و خودمحوری و خودشیفتگی را نمی پیماید. عقلانیت و اعتدال متکی به مشورت و خرد جمعی و براورد هزینه ها و فایده هاست و متکی به این است که مسیر قانون گرایی رادنبال کند در مسیر افراط و تندروی و تفریط قرار نگیرد. البته در مصداق هر موردی در جایش توضیح خواهم داد که چگونه می توانیم بامشی اعتدال به اهداف دست یابیم. مثلا به جای اینکه در امور اجتماعی فرهنگی و اقتصادی دولت مستقیم مداخله کنم بیشتر از انجمن ها و تشکل های صنفی و تخصصی بهره خواهم برد و استفاده خواهم کرد. در هر زمینه ای با مشورت تصمیم خواهم گرفت و کار به خود مردم واگذار خواهد شد.

سؤال خبرنگار شبکه خبر: ۲ سوال دارم. مهمترین و فوری ترین برنامه شما در حوزه اقتصاد و معیشت مردم چیست؟ دولت شما از موفقیت بوجود آمده در افزایش تعامل با سایر کشورها چگونه بهره خواهد برد؟
اولین اولویت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم است و برای این کار ضروری و لازم است که در مرحله اول به فکر نیازهای فوری مثل کالاهای اساسی باشیم. البته با یاری و کمک دولت فعلی. باید یک نوع همکاری با دولت فعلی انجام بگیرد. دوستان من با دولت در تماس هستند و کمیته های فوری تشکیل خواهد شد. در مرحله دوم برنامه ریزی برای ماه های آتی و ثبات و آرامش اقتصاد و سایر زمینه هاست. توجه می کنیم برای اینکه ظرفیت های موجود اقتصادی فعال شود و نواقص موجود و بخش های غیرفعال فعال شود نقدینگی به سرعت کنترل و هدایت شود به سمت تولید اگر این کار سامان پیدا کند اولین قدم ها برداشته خواهد شدو آثارش در همان ماه های اولیه در بازار نشان داده خواهد شد و به تعادل خواهد رسید.

دولت جدید احساس می کند فرصت جدیدی برای تعامل با سطح دنیا بوجود آمده که مردم با حضور ومشارکت فعال خود آنرا آفریده است. استفاده از این فرصت منتج می شود به منافع متقابل.

تعامل باجمهور اسلامی ایران با دولت آینده نه تنها به نفع ایران بلکه به نفع منطقه و جهان خواهد بود.

سؤال خبرنگار الجزیره: عربستان از اولین کسانی بود که تبریک گفت. در زمان ریاست شما روابط با کشورهای عربی و خلیج فارس چگونه خواهد بود؟ نظرتان راجع به بحران در سوریه چیست؟
اولویت دولت در سیاست خارجی روابط دوستانه و نزدیک باهمه همسایگان خواهد بود. یعنی با ۱۵ کشور همسایه یک رابطه بسیار نزدیک باحسن همجواری و با دوستی و روابط متقابل بر اساس احترام و منافع متقابل خواهد بود حوزه خلیج فارس ویژگی های خاص خود را دارد به خاطر اهمیت استراتژیک خلیج فارس. با کشورهای جنوب خلیج فارس همسایه و برادر هستیم و با عربستان هم برادر هستیم و قبله گاه مسلمانان ددر آن کشور است و مارابطه بسیار نزدیک منطقه ای فرهنگی و تاریخی داریم و صدها ایرانی در سال برای زیارت خانه خدا به آن کشور سفر می کنند و اتباع سعودی هم به ایران سفر می کنند.

خوشحالم که اولین تفاهم نامه امنیتی بین ایران و عربستان سعودی از طرف ایران با امضای بنده بود. ان شالله در دولت آینده روابط بسیار خوب با همسایگان بویژه با عربستان خواهیم داشت.

مسائل سوریه حل آن به عهده مردم سوریه است. تصمیم گیر نهایی نسبت به سرنوشت سوریه ملت سوریه است. البته ما با تروریسم مخالفیم و باجنگ داخلی مخالفیم و با دخالت های کشورهای دیگر مخالفیم. امیدواریم با کمک همه کشورهای منطقه و جهان هرچه زودتر صلح و آرامش به سوریه برگردد و هدف و نظر ملت سوریه محقق شود.

سؤال خبرنگار فارس: در ایام انتخابات تأکید کردید که جشن پیروزی شما زمانی است که بیکاری از کشور رخت بربسته باشد. فکر می کنید چه زمانی جشن پیروزی بر معضل برگزار خواهد شد؟
هرچه زودتر باکمک مردم عزیز. مسئله بسیار مهم و دغدغه اکثریت خانواده های ایرانی است. حل اساسی مسئله اشتغال با رونق اقتصادی است.

برای رونق اقتصادی باید زمینه را آماده کنیم. در اولین قدم قانون مجلس در زمینه بهبود فضای کسب و کار را اجرا و به سرعت آئین نامه را تصویب و ابلاغ خواهیم کرد. مشکلاتی هم بخش های تولیدی دارند که دولت برنامه ریزی خواهدکرد که ان مشکلات را قدم به قدم رفع خواهد کرد و آثارش را در همان سال اول خواهیم دید. وقتی تک رقمی شد جشن خواهیم گرفت و وقتی به رقم جهانی رسید جشن ملی برگزار خواهیم کرد.

سؤال خبرنگار مهر: برای رفع تحریم ها چه برنامه ای دارید و ظرف چه زمانی این کار را خواهید کرد؟
تحریم معضلی است که همه ما می دانیم این تحریم ظالمانه است و ملت ایران کاری نکرده که استحقاق تحریم داشته باشد. کار ما قانونی درچارچوب مقرارت بین المللی بوده است. استفاده از ابزار تحریم یک ابزار ارتجاعی است که دوره اش گذشته است. مخصوصا در دنیای امروز که حتی غرب با معضلات اقتصادی مواجه است و این تحریم به ضرر خود غرب هم هست. این تحریم غیر از اسرائیل برای کشور دیگری سود ندارد.

۲ اقدام برای رفع تحریم ها انجام خواهد گرفت. ۱ - قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر. البته برنامه های هسته ای ما کاملا شفاف است اما آماده ایم شفافیت بیشتری نشان دهیم و برای دنیا روشن کنیم که اقدامات ما کاملا در چارچوب های بین المللی است ۲ - اعتماد متقابل را ارتقا خواهیم داد و تلاش خواهیم کرد این اعتماد سر جای خود برگردد.

ان شالله این تحریم را کاهش می دهیم. در قدم اول تلاش می کنیم تحریم جدیدی صورت نگیرد.

سؤال خبرنگار رادیو سراسری ایران: آیا قصد دارید به صورت ثابت و فصلی از طریق رادیو با مردم صحبت کنید؟
سخن گفتن و گزارش دادن به مردم فخر و افتخار برای من و دولت تدبیر و امید خواهد بود اما اینکه به طور منظم یا فصلی یا نوبه ای باشد کمی زود است البته اگر منظم باشد بهتر است ولی در اصل قول می دهم در رسانه ملی و رادیو در مقاطع مختلف بامردم عزیز حرف بزنم و گزارش بدهم و نکاتی هم که از طریق رادیو شنیده می شود پاسخ دهم.

سؤال خبرنگار ایرنا: مهمترین اقدام اقتصادی شما برای رفع تورم در کوتاه مدت چیست؟ پروژه مسکن مهر و یارانه ها را به چه شکلی ادامه می دهید؟
راه حل اساسی اقتصاد رونق تولید است و هدایت پس اندازهای مردم و نقدینگی بهسمت تولید چراکه پس انداز نسبتش خوب است لذا باید هدایت کنیم. بانک ها باید به صورت بنگاه هایی که باید بتوانند سرمایه لازم برای تولید را مهیا کنند آماده شوند. تحرکاتی باید در بانک ها بوجود بیاید و مشوق های تولید اولین قدم است.

مقصودم از تولید تنها صنعت و کشاورزی نیست بلکه توریسم هم از همین مسائل اشتغال زاست. اصل مسکن باید تکمیل شود. اشکالاتی دارد که باید مرتفع شود. بعضی جاها به صورت خوابگاه درآمده که باید به صورت شهرک دربیاید. یارانه نقدی ادامه خواهد یافت. از فردا مصمم هستم کمیته اقتصادی مشترکی دوستان من و مجلس تشکیل شود برای ادامه کار.

سوال خبرنگار فرانس ۲۴: آیا شماتصمیم دارید غنی سازی اورانیوم را ادامه دهید؟
این دوره گذشته است. الان در شرایط خاصی هستیم. خیلی راه های اعتمادساز فراوانی داریم. ما با آقای شیراک در مذاکرات سال ۲۰۰۵ به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد ببین المللی جذب شود و غنی سازی ادامه یابد آلمان نیز موافقت کرد اما انگلیس با فشار آمریکا موافقت نکرد و کار ناقص ماند. یکی از راه حل ها همین توافقات من با آقای شیراک است.

سؤال خبرنگار ایسنا: نماد شما کلید بود. اولین قفلی که باز می کنید، چه خواهد بود؟
اولین قفل باز شد. اولین مسئله مسئله سرمایه اجتماعی بود که مهمترین سرمایه است که ارتقا یافت با حضور و مشارکت مردم و این شادمانی سراسری نشان داد که اعتماد مردم مشارکت مردم و نشاط مردم ایران باز هم برترین هست.

کد خبر: 48227

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT