پربازدیدترین ها

وزیر کشور با اشاره وجود منابع فراوان در کشور، گفت: با وجود رهبری مورد قبول مردم و وجود منابع فراوان، اداره کشور ۷۵ میلیونی ایران کار سختی نیست.

عبدالرضا رحمانی فضلی در دومین روز گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به اینکه کشور ما توانسته با همه فشارها در طول ۳۴ سال گذشته مقاومت کند، اظهار کرد: امروز همچنان مطرح می شود که ایران باید کنترل شود. امروز کلمه ایران کلمه پرکاربردی است که همه مردم جهان آن را می شنوند و این امر نشانه قدرت جمهوری اسلامی ایران است. امروز ایران در همه تحولات منطقه ای نقش دارد و جایگاه ایران موثر و البته تهدیدها هم جدی است.

وی در ادامه با اشاره به وجود منابع مختلف در کشور افزود: ما قبل از سوء تحریم ها صد میلیارد دلار درآمد نفتی داشته ایم. اکنون باید این کشور را با کشوری که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون جمعیت دارد مقایسه کرد. چه می شود که در مسیر حرکت به سمت پیشرفت به گونه ای رفتار کرده ایم که آمار ساخت وساز در شأن ملت ایران نیست؟ رهبری دهه پیش رو را دهه پیشرفت و عدالت نامیدند که محور اصلی این پیشرفت از نظر ایشان، اقتصاد و علم است.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه " تورم، بیکاری، اشتغال و تولید از جمله مشکلات جامعه است "، خاطرنشان کرد: تحریم جدی ترین تهدیدی است که علیه ما توسط دشمن صورت گرفته است زیرا تحلیل دشمن این است که کشور ما به وسیله تحریم دچار مشکل می شود.

رحمانی فضلی همچنین با بیان اینکه " اقتصاد، استراتژیک ترین موضوع کشور است "، اظهار کرد: باید دید که سبک زندگی در حوزه اقتصاد چگونه باشد که هم مطالبات را پاسخ دهیم، هم دشمن را شکست دهیم و هم پیشرفت کنیم و این پیشرفت اقتصادی تبدیل به یک الگوی اقتصادی جهانی شود.

وزیر کشور با بیان اینکه " عواملی از جمله عوامل تاریخی نظیر سلطه کشورهای خارجی فقدان سرمایه کافی، عقب افتادگی تکنولوژی و مدیریت ناصحیح موجب عقب افتادگی کشور شده است "، گفت: در شرایط کنونی ما وابستگی سیاسی نداریم و تکنولوژی، سرمایه، منابع و بازار داخلی و منطقه ای را در اختیار داریم. پس چرا پیشرفتی اتفاق نمی افتد و عدد رشد قابل قبول نیست به نظر من دلیل این امر به سب مدیریت و برداشت ما از مسائل برمی گردد. چرا ما به یکدیگر اعتماد نداریم؟ چرا تقلب می کنیم؟ چرا زیرمیزی مبادله می کنیم و چرا از قوانین سوءاستفاده می کنیم؟

وی در ادامه افزود: همه عوامل توسعه اقتصادی مهیاست و ما در این بین فقط به بستری نیاز داریم که این عوامل در مسیر این بستر با یکدیگر تلفیق شود. این بستر، سرمایه اجتماعی، مبانی اخلاقی و اعتقادی، امانتداری، صداقت، وفاداری، پاکی و رعایت حلال و حرام است. اقتصادی که نتواند در بستر سلامت اعتقادی حرکت کند دچار کندی می شود.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه " سرمایه اجتماعی به معنای مجموعه قوانین، هنجارها، ارزش ها و اخلاقی است که در اندیشه ما نقش بسته است و در رفتار تجلی می یابد "، اظهار کرد: اکنون بستر سرمایه اجتماعی فراهم نیست و در این بستر اجتماعی نمی توانیم در حوزه فعالیت اقتصادی سرعت بگیریم و باید برای تقویت سرمایه اجتماعی تلاش کنیم و وجدان عمومی را به رعایت قانون اخلاق و اعتقادات وادار کنیم. متولی تقویت بستر سرمایه اجتماعی، روحانیت است.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: ما می توانیم بدون نفت کشور را به راحتی اداره کنیم. ما باید بتوانیم با عقل و اخلاق و عمل از آب، خاک و هوا ثروت تولید کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه " امنیت در وزارت کشور به معنای امنیت پایدار و همه جانبه مبتنی بر رضایت مندی مردم، کارآمدی نظام، رعایت اخلاق و قانون در نظر گرفته شده است "، اظهار کرد: وزارت کشور در امر توسعه و هماهنگی امور اقتصادی می تواند نقش مهمی داشته باشد. اگر استانداران سهم توسعه ای داشته باشند می توانند منابع مالی را تجهیز کنند و در بودجه نویسی استان و توزیع منابع استان نقش موثری داشته باشند. ما به دنبال این هستیم که چند استان را به عنوان پروژه مخصوص معرفی کنیم. من با یکی از روسای اتاق بازرگانی قرار گذاشتم و در آن جلسه مطرح شد که دستور جلسه بعد ارائه شیوه های تحول اقتصادی در استان ها باشد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه ما باید با مردم تعامل داشته باشیم و مردم را هدایت و به تولید تشویق کنیم، گفت: باید روحانیت کمک کند تا مردم را به صرفه جویی تشویق کنیم. من با ائمه جمعه ارتباط مستمر خواهم داشت و آقای اکرمی را به عنوان مشاور عالی خود برای ارتباط با ائمه جمعه و حوزه های علمیه منصوب کردم. پیشنهادات ائمه جمعه و روحانیت برای من پذیرفته شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: ما استاندارانی را انتخاب می کنیم که نگاه اعتدالی، سابقه مفید، نگاه و فهم اقتصادی داشته باشند، پاک دست بوده و برنامه های دولت را قبول داشته باشند و همچنین قانونمدار باشند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: من می توانستم مثل قبل استانداران را به تشخیص خودم انتخاب کنم ولی می دانم اگر در مقدمه کار با هماهنگی و انسجام پیش برویم کارها بهتر پیش می رود. برخی دوستان اسامی را برای پست استانداری به من پیشنهاد می کنند که پیشنهادها دارای ویژگی هایی که من گفتم نیستند، بنابراین من آنها را انتخاب نمی کنم که این امر موجب دلخوری افراد معرف می شود. ما به دنبال این هستیم که در استانداری ها از افرادی با گرایش های مختلف استفاده کنیم.

وزیر کشور در مورد اظهارنظر اخیر وزیر ارشاد نیز گفت: آقای جنتی به من گفته است که صحبت هایش قلب شده است. من معتقدم برخی رسانه ها برای جذب مخاطب در برخی مواقع از حقایق فاصله می گیرند.

وی در مورد معنای افراط گرایی نیز گفت: گروه های سیاسی به ظن خود اعتدال را تفسیر کرده اند اما باید مفهوم اعتدال را از خود آقای روحانی که اعتدالگرایی را مطرح کرده است جویا شویم.

وزیر کشور در پایان تصریح کرد: ما باید به کمک هم بتوانیم اقتصاد را با نگاه توسعه محور، به منظور پیشرفت و پاسخ به دشمن و نیز رضایت مندی مردم مدیریت کنیم و مردم را در شأن اقتصادی خود قرار دهیم.

کد خبر: 62130

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT