پربازدیدترین ها

ماجرای شنودهای اخیر مطمئنا روی روابط دیپلماتیک بین آمریکا و اتحادیه اروپا اثر می‌گذارد اما این تاثیر می‌تواند تنها در حد بیان گلایه‌ها و اعتراض‌ها یا احیانا تصویب مواردی برای جلوگیری از ادامه یافتن این روند در آمریکا باشد.

سیدجلال ساداتیان: امروز معیار روابط بین‌الملل در اقتصاد می‌چرخد و اقتصاد آمریکا هم نشان داده که بر اقتصاد تمام دنیا تاثیرگذار است. اگر قرار باشد مسئله جاسوسی‌ها و شنود سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از متحدان اروپایی این کشور بر روابط فی‌مابین این کشورها تاثیر بگذارد، ‌مطمئنا به دلیل پیچیدگی روابط اقتصادی و سیاسی اگر روابط دیپلماتیک نیز دچار خدشه‌ای موقتی شود، ‌روابط اقتصادی زیاد نمی‌تواند تحت‌تاثیر قرار گیرد. اگرخدشه‌ای در روابط بین اتحادیه اروپا و آمریکا به وجود‌ آید، قاعدتا این مسئله بر اقتصاداروپا و آسیا تاثیر زیادی خواهد داشت. از سوی دیگر ما پیش از این نیز شاهد ارتباط بین اقتصاد آمریکا با اقتصاد دنیا بوده‌ایم و در ماجرای بحران مسکن و ورشکستگی بانک‌های آمریکایی اقتصاد کل دنیا به‌صورت زنجیروار از این مسائل آسیب دید.

به همین دلیل گمان نمی‌رود که کشورهای قربانی در ماجرای جاسوسی بخواهند بحرانی دیپلماتیک را در این خصوص به وجود بیاورند.

ماجرای شنودهای اخیر مطمئنا روی روابط دیپلماتیک بین آمریکا و اتحادیه اروپا اثر می‌گذارد اما این تاثیر می‌تواند تنها در حد بیان گلایه‌ها و اعتراض‌ها یا احیانا تصویب مواردی برای جلوگیری از ادامه یافتن این روند در آمریکا باشد. اما اگر بخواهیم بگوییم این مسئله بحرانی عمیق بر جای خواهد گذاشت، ‌باید گفت غیر از بحران بی‌اعتمادی نباید منتظر وقوع حادثه دیگری در روابط آمریکا با متحدانش باشیم.

آمریکا معتقد است که تنها در حد جاسوسی و شنود مکالمات تلفنی برای جلوگیری از وقوع حوادثتروریستی و مبارزه با تروریسم از امکانات خود در این باره استفاده کرده است. اما اینکه این ابعاد به صورت قانونی یا غیرقانونی تا کجا پیش رفته، نمی‌توان تصور دقیقی از آن داشت. طی چند روز گذشته نیز رسانه‌ها و رهبران اتحادیه اروپا براساس تصویری که از این اقدامات داشتند، لب به اعتراض گشودند و سفرای آمریکا را در کشورهای خود احضار کردند تا گله‌گذاری‌های خود را انجام دهند اما هنوز مشخص نیست که ابعاد دیگر این جاسوسی از جمله جاسوسی اقتصادی از کشورهای اروپایی یا جاسوسی از رهبران دنیا با چه اهدافی و چگونه انجام شده است.

در مجموع برآورد کلی از اخبار منتشر شده و اسنادی که اسنودن منتشر کرده نشان می‌دهد که بحران در روابط امنیتی و اطلاعاتی بین سیستم‌های اطلاعاتی آمریکا و اروپا منجر به قطع روابط نخواهد شد و درنهایت تنها می‌تواند بحران بی‌اعتمادی به آمریکا را در جهان دامن بزند. در این‌باره پیش‌بینی می‌شود که کارشناسان امنیتی و سیاسی اتحادیه اروپا با نشست‌هایی که با همتایان آمریکایی خود برگزار می‌کنند، سیستم‌های کنترلی جدیدی را طراحی کرده و با وجود ادامه همکاری‌ها برای جلوگیری از نفوذ و گسترش تروریسم در دنیا، راه برای سوءاستفاده از این سیستم‌ها را ببندند.

کد خبر: 71960

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT