پربازدیدترین ها

جلیلی در گفت وگو با تسنیم تشریح کرد

خبرگزاری تسنیم: عضو کمییسون تلفبق بودجه سال ۹۳ جلسه صبح امروز تعدادی از نمایندگان با رئیس جمهور را تشریح کرد.

اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۳ در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمدرباره جلسه صبح امروز رؤسای کمسیون های تخصصی و جمعی از نمایندگان مجلس با رئیس جمهور در خصوص تعیین تکلیف اجرای هدفمندی یارانه ها در سال آینده گفت: این یک جلسه هم اندیشی بود که با حضور رئیس جمهور، جمعی از نمایندگان مجلس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی رئیس جمهور، علی طیب نیا وزیر اقتصاد، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و اکبر ترکان برگزار شد.

وی با بیان اینکه دولت برای اینکه بتواند در ادامه فعالیت های خود به خصوص موضوع هدفمندی یارانه ها دغدغه هایش را مطرح کند و مجموعه نظرات نمایندگان را بشنود، این جلسه هم اندیشی را برگزار کرد، تصریح کرد: در ابتدا آقای رئیس جمهور درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و اینکه کدام بخش ها در اولویت باشند و برخی دیگر از همین موضوعات سوالاتی را مطرح کردند و بحثبا اظهارنظر بین حاضران آغاز شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بودجه مجلس ادامه داد: دولت می گوید این دغدغه را دارد که نتایجی که باید در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها در آخر به دست می آمد، عملا به دست نیامد و اثرات ناطلوبی نیز داشت. برخی از حاضران در این جلسه اظهارنظر کردند و برخی نیز قرار شد پیشنهادات خود را مکتوب بنویسند و تقدیم کنند.

جلیلی با بیان اینکه همه بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مصر بودند و آن را نیاز کشور می دانستند، گفت: بحثاصلی مدیریت کردن تبعات ناشی از اجرای فاز اول بود که صدماتی را به اقتصاد کشور وارد کرد و اینکه تلاش کنیم نوساناتی که در واقع باعثشد اثرات مثبت مرحله اول خنثی شود، دوباره اتفاق نیفتد و منابعی که به دست مردم می رسد و نیز نقدینگی، تورم و رکود ناشی از آن را مدیریت و مراقبت کنیم تا سامانه اقتصادی کشور دچار مشکل نشود.

وی اضافه کرد: فاز دوم هدفمندی یارانه ها بر حسب قانون باید اجرا شود و تصمیم دولت نیز بر این است که قانون را اجرا کند و تمام اعضای حاضر در جلسه از دولت و مجلس بر کنترل اثرات تخریبی اجرای فاز اول هدفمندی خصوصاً در بعد تورم و رکودی که ایجاد کرد، تاکید داشتند تا این موارد مجددا در اجرای فاز دوم پیش نیاید، نکته مهم نیز این بود که تلاش شود در همه بخش هایی که در اجرای آزادسازی قیمت حامل های انرژی دچار خسارت می شوند و به آن فشار می آید، مانند بخش های تولید، سلامت و…، این خسارات و فشارها جبران شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بودجه مجلس تصریح کرد: تاکید دیگر اعضا در جلسه این بود که اجرای هدفمندی یارانه ها باید منجر به توسعه کشور و با کنترل تاثیرات آلایندگی مصرف انرژی شود که تاثیرات آلایندگی ها کنترل شده و از آلایندگی بیشتر سوخت های فصیلی جلوگیری کنیم تا آلایندگی ها کاهش پیدا کند.

جلیلی اضافه کرد: دولت در شرایط فعلی در حال بررسی بر روی موضوع هدفمندی است و به احتمال زیاد قبل از پایان رسیدگی بودجه در کمیسیون و دولت تبصره پیشنهادی خود را مطرح خواهد کرد که سقف منابع مورد نیاز برای اجرای فاز دوم هدفمندی را روشن می کند.

وی در خصوص اینکه هدفمندی یارانه ها به صورت لایحه و یا در قالب یک تبصره ارائه می شود؟ گفت: هنوز این بحثدر گیر و دار است. دولت به علت اینکه نیت دارد فاز دوم هدفمندی را اجرا کند و از طرفی باید تمام اتفاقات سال ۹۳ در بودجه گنجانده شود، می تواند هدفمندی را در قالب لایحه و یا تبصره ارائه دهد با این وجود دولت در هر حال مخیر است البته هرچه زودتر آن را ارائه کند، فرصت رسیدگی به آن بیشتر می شود و از طرفی خود دولت نیز منتفع می شود چراکه باعثحفظ یکپارچگی برنامه سال ۹۳ می شود و دولت می تواند مسائل مالی خود را در یک سند مد نظر قرار دهد.

انتهای پیام /

کد خبر: 92675

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT