پربازدیدترین ها

گزارش فارس از حال و روز فدراسیون هندبال

در روزهای اخیر حال و روز فدراسیون هندبال مساعد نیست و بعد از تنها چند ماه آرامش باز هم تشنج به این فدراسیون بازگشت.

مجتبی ذکی زاده -خبرگزاری فارس، همه چیز بعد از اینکه تیم ملی هندبال ایران توانست برای نخستین بار و با عزم اراده محکم جهانی شود، آغاز شد؛ در شانزدهمین دوره قهرمانی آسیا، تیم ملی هندبال ایران با هدایت رافائل کاستلوی اسپانیایی برای نخستین بار در تاریخ این بازی ها روی سکو قرار گرفته و نشان برنز را از آن خود کنند و توانست به مسابقات جهانی راه پیدا کند.

* ایران جهانی شد و همه چیز خوب بود

در ۱۵ دوره قبلی، هندبالیست های ایران دو بار عنوان چهارمی را در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ به دست آورده بودند و به جز دو مدال برنز بازی های آسیایی ۲۰۰۶ قطر و نقره ۲۰۱۰ گوانجوی چین، این مدال برنز اولین مدال تاریخ ایران در این بازی ها بود.

تا اینجای داستان همه چیز خوب و خوش است؛ همه از هندبال تعریف می کنند و تنها در این بین بازیکنان از بی توجهی مسئولان گلایه می کنند. کمترین توقع خانواده هندبال در آن زمان این بود که شرایط و بستری آماده شود تا مردان هندبال ایران که زمان زیادی تا آغاز مسابقات جهانی ندارند دغدغه کمتری داشته باشند و بتوانند تا آن زمان خود را به اوج آمادگی برسانند. هندبالیست های ایران برای چندمین بار ثابت کردند که از کوچک ترین فرصت استفاده می کنند تا پرچم سه زنگ کشورمان را در رقابت های مختلف برافراشته کنند.

* همه چیز خوب بود، ناگهان…

استارت تشنج ها در تاریخ ۱۲ اسفندماه زده شد، جایی که جمعی از ملی پوشان هندبال ایران پس از صعود تیم ملی به رقابت های جهانی درنامه ای خطاب به محمود گودرزی، وزیر ورزش و جواناناعتراض خود نسبت به مدیریت فدراسیون هندبال را اعلام کردند. ملی پوشان در آن نامه از وزیر ورزش خواستند که به گلایه ها و دغدغه های بازیکنان رسیدگی کند، اما این نامه هیچ واکنشی از سوی وزارت ورزش نداشت و البته کوزه گری هم در این بین مدعی بود که از این نامه بی خبر است و اگر مشکلی باشد حتماً با وزیر صحبت خواهد کرد.

کوزه گری بدون توجه به اتفاقاتی که در پیرامونش در حال رخ دادن بود به صورت خودجوش با کاسلتو، سرمربی موفق تیم ملی قطع همکاری و اعلام کرد که بروت ماچک اسلوونیایی هدایت ملی پوشان ایران در مسابقات جهانی را برعهده خواهد داشت.

* بازیکنان: ماچک باشد، ما نیستیم!

همین تغییر باعثشد تا بازیکنان با هم متحد شوند و در مصاحبه هایی اعلام کنند که اگر این اتفاق رخ دهد دیگر در تیم ملی بازی نخواهند کرد؛ مهدی بیجاری، بازیکن تیم ملی هندبال ایران گفت: اگر سرمربی تیم ملی تغییر کند دیگر برای تیم ملی بازی نمی کنم. وی همچنین ماچک را به " پولکی و بی معرفت " بودن متهم کرد. از سوی دیگر الله کرم استکی هم در مصاحبه اش باخبرگزاری فارس، گفت: اگر ماچک سرمربی تیم ملی شود، حدود ۱۰ بازیکن اصلی در بازی های آسیایی و مسابقات جهانی برای تیم ملی بازی نخواهند کرد. اگر این اتفاق هم رخ دهد تیم ملی در مسابقات پیش رو زنگ تفریح می شود.

انتقادها تنها از سوی بازیکنان نبود، بلکه رئیس سابق کمیته مربیان، آموزش و مسابقات فدراسیون هندبال هم با بیان اینکه رئیس فدراسیون هندبال خانم نوری است نه کوزه گری، گفت: برای سمینار داوران خانم نوری تعیین می کرد که چه افرادی باید حضور پیدا کنند؛ دخالت های بی مورد خانم نوری خیلی زیاد شده بود. قبلاً می گفتم که کوزه گری مدیریت ندارد، اما حالا می گویم که وی شجاعت و درایت ندارد. نمی دانم چگونه رئیس فدراسیون مانده است؛ تمام این مسائل موجب شد که من هم استعفا کنم و از فدراسیون خارج شوم.

این امر نشان گر آن است که در فدراسیون هندبال حتی برخی از روسای کمیته ها از مدیریت کوزه گری گلایه داشتند، اما آقای رئیس با کمال خونسردی با اتفاقات برخورد می کرد.

* سبکی جدید در مدیریت به نام " کوزه گری "

سبک های مدیریت مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به مدیریت صرفا هدفگرا، مدیریت عضوگرا، مدیریت سایه نما، مدیریت میانه رو و… اشاره کرد، اما کوزه گری روش مدیریتی خاص خودش را دارد. وی با روش مدیریتی خاص خودش در واکنش به تهدید برخی بازیکنان به امتناع از حضور در تیم ملی تحت هدایت بروت ماچک گفت: قرار نیست یک بازیکن، مادام العمر ملی پوش باشد و شاید بازیکنی بیاید که شایستگی بیشتری نسبت به نفرات قبلی داشته باشد؛ ضمن اینکه با تعیین تکلیف بازیکن، دیگر نیازی به فعالیت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نیست!

این صحبت ها نشان می داد که رئیس در آرامش کامل است و بقیه در تلاطم؛ کوزه گری با سبک مدیریتی که تنها مختص خودش است، بدون توجه به تمام اتفاقات تصمیمات کلان را اتخاذ می کند و هر وقت درمورد مشکلات از وی سوال می شود، می گوید " مشکلی نیست؛ من که مشکلی نمی بینم و… "

* مرغ کوزه گری یک پا دارد!

جدایی رافائل کاستلو و آمدن بروت ماچک باز هم کشتی هندبال را به دریای پرتلاطمی وارد کرد که مشخص نیست چه زمانی به ساحل آرامش خواهد رسید؛ پیش از اینکه عقد قرارداد با ماچک قطعی شود برخی از بازیکنان اصلی تیم ملی مانند الله کرم استکی و مهدی بیجاری و… اعلام کردند که اگر سرمربی تیم ملی تغییر کند دیگر برای تیم ملی بازی نخواهند کرد. حالا هم ماچک رسماً سرمربی تیم ملی شده و باید دید که فدراسیون چه برنامه ای برای ملی پوشان سرشناس و شاخص خود دارد.

بسیاری از اهالی هندبال می گویند که ماچک یک مربی به اصطلاح «پولکی» است و تنها به دلیل چند هزار دلار بیشتر در آن زمان تیم ملی ایران را رها کرد و به قطر رفت؛ اما ظاهراً مرغ کوزه گری یک پا دارد و می گوید بهترین تصمیم را گرفته و تا آخرین لحظه هم از ماچک حمایت می کند. البته شاید درست هم همین باشد که بازیکنان تنها در زمین مسابقه حرف های خود را بزنند و رئیس و اطرافیانش برای مسائل کلان تصمیم گیری کنند، اما تصمیمی که کوزه گری گرفته ممکن است باعثنابودی کامل این رشته شود، چراکه نسل طلایی هندبال در شرایط حساسی قرار گرفته است.

* آیا بهتر نبود…

رافائل کاستلو، سرمربی برکنار شده تیم ملی هندبال ایران در گفت وگو با خبرنگار ورزشیخبرگزاری فارس، در مورد برکناری اش از تیم ملی اظهار داشت: بعد از اینکه تیم ملی هندبال ایران با هدایت من به مسابقات جهانی صعود کرد هیچ تماسی با من گرفته نشد تا بگویند چرا برکنارم می کنند. نمی دانم این برخورد مسئولان حرفه ای بود یا نه و البته دوست هم ندارم بدانم که چرا این اتفاق رخ داد. بعد از جام ملت های آسیا کارم تمام شد و بخاطر مشکلات خانوادگی به اسپانیا رفتم. وقتی هنوز در اسپانیا بودم مسئولان فدراسیون برکنارم کردند.

وی ادامه داد: نمی دانستم چه شده، تنها برخی از دوستانم با من تماس گرفتند و گفتند که در اینترنت خوانده اند من از تیم ملی ایران برکنار شده ام. وقتی هم به ایران بازگشتم و کارم را در ثامن ادامه دادم هیچکس با من تماس نگرفت تا جویای احوالم شود و بپرسد که چه می کنم؛ حالا هم دوست ندارم بدانم که چه اتفاقی افتاده، چون ماموریتم تمام شده است.

حال روی صحبت با مسئولان فدراسیون هندبال است، همان هایی که مشخص نیست به چه علت دوست ندارند در این مورد شفاف سازی کنند. آیا بهتر نبود با مربی که بزرگ ترین افتخار تاریخ هندبال ایران را کسب کرده است بهتر برخورد می کردید؟ آیا بهتر نبود حداقل در یک تماس تلفنی به وی اعلام می کردید که دیگر نمی خواهید با وی همکاری کنید؟ آیا بهتر نبود حداقل آبروی بین المللی هندبال ایران را حفظ می کردید؟ آیا بهتر نبود…

* ساز مخالف وزیر؛ از کوزه گری رضایت کامل داریم!

این پایان کار نبود؛ اعضای تیم ملی هندبال ایران بازهمنامه ای خطاب به وزیر ورزشنوشتند؛ این بار در سه صفحه و با امضای تمام بازیکنان. همه امید داشتند تا حداقل آقای وزیر واکنشی به این نامه نشان دهد و حداقل جلسه ای با کوزه گری برگزار کند، چراکه در این نامه اتفاقاتی که هندبال را به اینجا کشاند کاملاً توضیح داده شده بود، اما محمود گودرزی آب پاکی را روی دوستان همه ریخت و در حاشیه جلسه با نمایندگان کرسی های آسیایی و جهانی در پاسخ به این سوال که برخی از ورزشکاران نامه نوشتند و خواستار عزل کوزه گری از ریاست فدراسیون هندبال هستند، تصریح کرد: این اقدامات شایسته نیست و ما از کوزه گری رضایت کامل داریم. عزل و برکناری باید بر اساس معیار خاص باشد. ما هم تحت فشار کاری انجام نمی دهیم و کسی را عزل نمی کنیم و در مقابل این اقدامات مقاومت می کنیم.

با این شرایط به نظر می رسد همه، حتی بازیکنان باید شرایط را بیشتر و بهتر درک کنند و بدون توجه به اتفاقات گذشته تنها به موفقیت تیم ملی و هندبال ایران در مسابقات جهانی فکر کنند؛ چراکه از این به بعد شرایط متفاوت است و ایران باید در مسابقات مهمی پتانسیل خود را به رخ حریفان بکشد و اگر همین روند ادامه داشته باشد بدون شک هندبال ایران در رقابت های جهانی زنگ تفریحی بیش نخواهد بود.

انتهای پیام / ن

کد خبر: 142360

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT