پربازدیدترین ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

کرمانشاه- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، برجام دستاوردهایی چون بازگشت سهمیه اپک داشت اما دستاوردی در حوزه بانکی و جذب سرمایه‌گذار خارجی نداشت.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا پور ابراهیمی امروز پنج‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در محل اتاق بازرگانی استان کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به اهداف سفر کمیسیون اقتصادی مجلس به استان گفت: ما در راستای ماموریت‌های حوزه فعالیت در مجلس شورای اسلامی برنامه ای مصوب کردیم در استانهای کشور که با اولویت مناطق محروم حضور پیدا کنیم.

وی افزود: هدف از سفر، بررسی مشکلات اقتصادی استان است به نحوی که با برگزاری نشست های تخصصی با فعالان اقتصادی و مدیران دستگاههای اجرایی، استاندار و فرمانداران، حوزه شورای اداری و گفتگو در استان بتوانیم مباحث حوزه بخش دولت را هم در بحث اقتصادی مورد نظر قرار دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این حوزه رصد میدانی خواهیم داشت، بازدید از واحدهای صنعتی و بخش های اقتصادی که به عنوان محورهای توسعه هستند و سعی می کنیم با نشست ها و بررسی میدانی مشکلات استان بتوانیم جمع بندی خوبی در بحث اقتصاد استان داشته باشیم

وی افزود: خروجی کار در چند محور خواهد بود. اول مسائل و مشکلاتی که به صورت مصداقی برای فعالان در حوزه های مختلف بیمه و گمرکی و... است.
پور ابراهیمی ادامه داد: پاسخگویی به سوالات و آنهایی که در سطح ملی نیاز به پاسخ دارند در تهران بعد از پیگیری پاسخ خواهیم داد.

وی گفت: مطلب دیگر مباحث مرتبط به خواسته های منطقه ای است مثل منطقه آزاد قصرشیرین و مناطق ویژه ای که در استان وجود دارد که مرتبط با کمیسیون اقتصادی مجلس است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در لایحه ای که در سال گذشته دولت ارائه داد در خصوص بحث منطقه آزاد، 7 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه وجود داشت که نام قصرشیرین در آنها نبود و با پیگیری نمایندگان این استان دولت ظاهرا توافق کرده که این کار را انجام دهد.

وی افزود: مستحضر هستید که تصویب دولت به تنهایی نمی تواند ایجاد منطقه آزاد کند باید حتما با تصویب مجلس، منطقه آزاد در کشور تاسیس شود.

پور ابراهیمی ادامه داد: لایحه دولت تا سال گذشته در رابطه با منطقه آزاد قصرشیرین و کرمانشاه ارائه نشده بود و در ابتدای اردیبهشت ماه لایحه به هیئت مدیره مجلس ارائه شد و قرار است به مجلس داده شود تا در رابطه با آن تصمیم گرفته شود و تا کنون به کمیسیون اقتصادی ارجاع نشده و لایحه از هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون ارجاع نشده است.

وی گفت: امیدواریم ظرف مدت چند روز آینده کارهای اداریش انجام شود و در اولین فرصت در دستور کمیسیون آنرا قرار خواهیم داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای مناطق آزاد باید محدوده جغرافیایی مشخص شود و آن محدوده از سرزمین اصلی جدا شود.

وی خاطرنشان کرد: منطقه آزاد کرمانشاه زمانی در دستور کار قرار خواهد گرفت که نقشه های مصوب به مهر وزیران ممهور شده باشد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: منطقه آزاد را دولت می تواند پیشنهاد دهد ولی منطقه ویژه اقتصادی را نمایندگان می توانند درخواست دهند و منطقه ویژه کرمانشاه، پاوه و اسلام آباد در دست بررسی است.

وی گفت: طبق آمار 50 درصد از صادرات غیر نفتی کشور از مرزتان کرمانشاه انجام می شود و این امر می تواند در خدمت توسعه اقتصادی استان بسیار موثر واقع شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:بحث سوم مواردی را از قانون که در رصدهای میدانی با آن برخورد می کنیم است که نیازمند اصلاح است یادداشت و در صدد رفع آن مشکل و اصلاح قانون گام برمی داریم.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه برنامه هایی برای اهش تصدی گری دولت بر اقتصاد دارید، گفت: در خصوص اصل 44 این اشکال وارد است و ما در اقتصاد کشور شرکتهای دولتی را به بخش غیر دولتی واگذار کردیم اما مدیریت را واگذار نکردیم و این چالش اساسی اقتصاد ایران است.

پور ابراهیمی گفت: حضور وسیطره دولت بر اقتصاد ایران از آغاز اصل 44 است و دولت پاسخگو نیست.

وی افزود: تنها راهی که می توان این را برطرف کرد اصلاح ساختار نهادهای مالیاتی در ایران است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به این معناست که نهادهای غیر دولتی باید هیچ تاثیری از دولت نپذیرد، سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیر دولتی است و دولت یک ریال در آن سرمایه ندارد و پولها متعلق به کار و کارفرماست.

وی افزود: مسئله دیگر معاف مالیاتی و گمرکی است که از جمله امتیازات برای کاهش فاصله استان های برخوردار و کمتر برخوردار است.

پور ابراهیمی ادامه داد: دربحث برجام هم اتفاقات مثبت افتاد هم بینابین و هم عدم اتفاق، یعنی هرسه باهم به وجود آمد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: برخی اتفاقات بعد از برجام مثبت بود، و برگشت سهم ما به فروش نفت اپک یکی از اتفاقات مثبت بود و توانستیم به آن برگردیم.

وی افزود: در موضع مسائل بانکی تقریبا کارخاصی انجام نشد و متاسفانه رویکرد بانکهای بزرگ برای تعامل با ما همانند قبل از برجام است.

پور ابراهیمی یادآور شد: دربحث جذب سرمایه گذار خارجی متاسفانه اتفاق خاصی نیفتاد و کمتر از یک میلیارد تومان است. در بحث بیمه ها، حمل و نقل و دریایی نیزکمترین تحقق را داشتیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: دولت سال گذشته مبلغ 16 میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در نظر گرفت که وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست شد تا گزارش این بودجه را ارائه کند.

کد خبر: 361470

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT