پربازدیدترین ها

چالش‌های فعالان اقتصادی کرمانشاه با حضور کمیسون اقتصادی مجلس بررسی شد؛

کرمانشاه- چالش‌ها و مشکلات فعالان اقتصادی استان کرمانشاه طی نشستی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر ، کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشلاهخ شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور رئیس اتاق ایران و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: استان کرمانشاه ۲.۵۹ درصد جمعیت کشور و یک و نیم درصد از مساحت کل کشور را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به وجود 14 شهرستان و 31 بخش در استان گفت: ۵.۹ میلیارد مترمکعب حجم ابهای سطحی را در استان داریم و شاید داشتن آب یکی از ملاک‌هایی است که توسعه استان را به دنبال خواهد داشت.

کاشفی وسعت اراضی کشاورزی آبی استان کرمانشاه را 235 هزار هکتار و وسعت اراضی دیم را 711 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: 8 سد در حال بهره برداری و 8 سد در دست احداث در استان داریم که با احداث آنها 851 میلیون متر مکعب به ظرفیت آبهاب ما اضافه می‌شود.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه در تولید نخود رتبه اول، تولید جو و ذرت رتبه دوم را داراست، گفت: 517 واحد صنعتی فعال و 199 واحد نیمه فعال، 22 شهرک صنعتی 5 نیروگاه در دست بهره‌برداری در استان داریم و 3 نیروگاه دیگر نیز در دست احداث است.

کاشفی به فعالیت دو کارخانه سیمان بزرگ سیمان در استان با ظرفیت ۳.۴ میلیون تن تولید و صادارات در استان اشاره کرد و افزود: واحدهای پتروشیمی، سیمان کاشی و قطعات خودرو را در استان داریم و چند واحد صنایع غذایی رب گوجه و روغن نباتی ما جزو واحدهای نمونه کشور بشمار می‌آیند.

در بحث ایجاد صنایع تبدیلی دچار محرومیت هستیم

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به وجود 3 پتروشیمی فعال در استان کرمانشاه گفت: یک پتروشیمی دیگر نیز در حال احداث است که ظرفیتی برای صنایع تولیدی است و متاسفانه در بحث ایجاد صنایع تبدیلی دچار محرومیت هستیم.

کاشفی به بیان ظرفیت‌های استان کرمانشاه در بخش معدن پرداخت و افزود: 20 نوع ماده معدنی مختلف در استان داریم اعم از قیرطبیعی که بزرگترین آن در کشور و هنوز نتوانستیم علم روز فرآوری آن را به خدمت بگیریم. همچنین کارخانه سرامیک و3 واحد کاشی و سرامیک، 33 واحد سنگ بری و... در استان داریم.

وی با بیان اینکه طی 4 سال گذشته 10 میلیارد دلار صادرات از مرزهای استان کرمانشاه انجام شده، تصریح کرد: هر ساله بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون دلار صادرات را داشتیم و 50 درصد صادرات کشور به عراق از مرزهای این استان انجام می‌شود.

کاشفی 23 بیمارستان با 3450 تخت، قطبیت درمان و آموزش را از دیگر ظرفیت‌های استان کرمانشاه برشمرد و گفت: 2100 اثر تاریخی و طبیعی از جمله کتیبه جهانی بیستون در استان وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به اقلیم 4 فصل استان کرمانشاه گفت: 60رشته صنایع دستی در استان فعال است همچنین 28 هتل در حال فعالیت داریم.

وی در خصوص شاخص کسب و کار استان بیان کرد: بر اساس آخرین شاخص کسب و کار استان که مربوط به پاییز سال گذشته است، موقعیت ما جزو استان‌های هفتم کشور است.

بسته حمایتی ویژه برای برون رفت از بحران بیکاری به استان کرمانشاه تخصیص یابد

کاشفی در ادامه با اشاره به نرخ 22 درصدی بیکاری استان اظهار کرد: در بحث درآمد هزینه خانوارهای استان، متوسط شکاف هزینه درآمدی در کشور 2863 از میانگین 15 میلیون است اما در استان ما 520 هزار تومان است.

وی اردبیل، چهارمحال بختیاری، کردستان و کرمانشاه را 4 استان بالای با نرخ بیکاری بالای 15 درصد اعلام کرد و گفت: چهار محال بختیاری و کرمانشاه نرخ بیکاری بیش از بیست درصد دارند و لذا به به اتفاقاتی خارج از سیستم معمولی نیاز داریم تا بتوانیم خود را به نُرم کشوری برسانیم و برای این4 استان پیشنهاداتی داریم از قبیل بسته حمایتی که بتوان امکان ایجاد سریع 30 هزار شغل جدید را در یک فرآیند تعریف کنیم و این تعداد شغل می‌تواند 5 درصد نرخ بیکاری را کم کند.

کاشفی اختصاص منابع برای استان و واحدهای تولیدی، تقویت منابع فنی اعتباری و تامین طرح های توسعه نیمه تمام را از دیگر پیشنهادات عنوان کرد و افزود: در در بخش معافیت‌های مالیاتی نیاز به کمک داریم به عنوان مثال چند واحد داریم که کنار شهرک صنعتی هستند اما معافیت مالیاتی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

وی خواستار تخصیص بسته های اختصاصی ویژه به استان و تخصیص منابع لازم جهت راه اندازی واحدهای بزرگ و مادر در حوزه های مختلف کشت و صنعت و پتروشیمی و... شد و گفت: پیشنهاد می‌شود کمیته‌ای با سه ضلع داشته باشیم که یک ضلع آن را استانداری چهار استان، یک ضلع آن را نمایندگان و یک ضلع دیگر را بخش خصوصی تشکیل دهند و برای این چهار استان در بودجه های سالیانه لحاظ شود تا تحرک را به استان برگرداند.

انتقاد ار سودهای نامتعارف بانکی برای واحدهای تولیدی

کاشفی افزود: اگر قرار است به توازن منطقه ای برسیم و کل کشور یک نواخت رشد کند چاره ای نداریم جز اینکه کمک کنیم.

در ادامه جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت استان کرمانشاه بیان کرد: در شرایطی که همه صاحب نظران اقتصادی راه برون رفت از معضلات اقتصادی کشور را در گرو تحقق اقتصاد مقاومتی می دانند همه ما وظیفه داریم به منظور تولید کافی و ایجاد فرصت های شغلی در این راه قدم برداریم.

شکری افزود: در برخی سازمانها همفکری کمتر است و واحدهای ما در بحث پرداخت سود بانکی نامتعارف و مالیات مشکل دارند. مسئولان مالیاتی به خواسته بحق مودیان بی توجهی می‌کنند استان ما چطور می تواند همپای دیگر استانها مالیات دهد.

در ادامه رئیس نظام مهندسی کشاورزان استان کرمانشاه اظهار داشت: 50 درصد از بهره‌برداران حوزه کشاورزی در سطح ملی بی‌سواد هستند و کمتر از 2 تا 3 درصد از بهره برداران بخش کشاورزی تحصیل کردگان دانشگاهی هستند.

صیفی با اشاره به 210 هزار فارغ التحصیل حوزه کشاورزی گفت: از این تعداد قریب به 160 هزار نفر جویای کاراند.

وی پیشنهاد داد که یارانه بابت دانش به تحصیل کردگان حوزه کشاورزی پرداخت شود تا دانش را به سطح مزارع منتقل کنند در این صورت تولیدات کشاورزی ما در استان از 4 میلیون تن به 8 میلیون تن می رسد و 25 هزار فرصت شغلی در استان فراهم می‌شود.

در ادامه محمدی رئیس اتاق تعاون کرمانشاه اظهار داشت: اقتصاد کشور متشکل از بخش دولتی و خصوصی و تعاون است اما بخش تعاون مظلوم واقع شده است.

در سفارت خانه ها رایزن بازرگانی وجود ندارد

وی بیان کرد: کوله بران و سهمیه سوخت مرزنشینان در حاشیه قرار گرفته و پیشنهاد می شود که تعاونی مرزنشین و اتاق تعاون متولی این امر شوند و بخش دولتی نظارت کند.

محمدی افزود: تسهیلات لحاظ شده با تولید و صادرات همخوانی ندارد، در کشور مشکل تولید نداریم بلکه مشکل ما بازار فروش است و چون قیمت‌های تمام شده بالاست امکان رقابت با دیگر کشورها را نداریم.

وی افزود: در کشور ما به امر بازاریابی به عنوان عامل ثانویه و کم تاثیر نگریسته می‌شود، ما در سفارت خانه ها رایزن بازرگانی نداریم، با وجود 350 تبصره و ماده چطور می توان یک تعاونی روستایی تشکیل داد.

در ادامه مردوخی رئیس نظام صنفی رایانه استان کرمانشاه اظهار داشت: فناوری اطلاعات در کشور بشدت مظلوم واقع شده و آخرین دستگاهی است که به آن بودجه می‌دهند.

مردوخی گفت: فناوری اطلاعات در بحث اشتغال هم فرصت است و هم تهدید، بسیاری از فرصت های شغلی را استان های برخوردار می گیرند هیچ قانون مشخصی از ما حمایت نمی کند.

وی گفت: در قوانین مناقصه کوچکترین فرصت را استان های برخوردار می گیرند و شرکت های استان ما بهرهمند نمی شوند

کد خبر: 361607

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT