پربازدیدترین ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه:

مدیرکل میراث فرهنگی گفت: هرچه نهادهای مدنی قدرتمند در جامعه بیشتر وجود داشته باشند، راه رسیدن به توسعه را کوتاه‌تر می‌کنند و هزینه‌های آن برای کشور کمتر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، جلیل بالایی در کارگاه منطقه‌ای توانمند سازی سازمانهای مردم نهاد میراث نهادهای مدنی قدرتمند، پلی برای توسعه فرهنگی با بیان اینکه از سال 76 بارقه‌های امیدی دال بر اینکه مردم آن جایگاه سازمان یافته خود را پیدا کرده اند، ایجاد شد، اظهارداشت: پس از آن، آرام آرام کلماتی مانند احزاب، سازمان‌های مردمی، نهادهای صنفی در اذهان جامعه متبادر شد و استارت خورد، علاوه بر آن، از حدود 4 سال قبل دوباره جهشی در این ادبیات شکل گرفت.
وی در ادامه گفت: واقعیت این است که تمام آن نکاتی که باعث شده است ما به سمت نیاز به وجود سازمان‌های مردم نهاد و نهاد‌های مدتی پیش برویم، امروز بخشی از آن از سر عقلانیت و تدبیر نیست بلکه بخش عمده آن به خاطر اجتناب ناپذیر بودن این راه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه وجود نهاد‌های مدنی را در جامعه کنونی یک ضرورت اجتناب ناپذیر توصیف کرد و تصریح داشت: ما نمی‌توانیم بدون حضور و مشارکت سازمان یافته و علمی مردم به کار خود ادامه دهیم.
بالایی تاکید کرد: وجود سمن‌ها و سازمان‌های مدنی یک ضرورت است، زیرا در جامعه ما همواره از بالا به سمت پائین دستور گرفته ایم و همیشه خطا کرده ایم. سمن‌ها می‌گویند باید از پائین به بالا دستور داد. این کلیدی‌ترین مسئله‌ای است که یک درد تاریخی کهنه را در نظام بروکراسی ایران پاسخ می‌دهد.
وی خاطرنشان ساخت: توجه به سمن‌ها یعنی به رسمیت شناختن لایه‌های زیرین اجتماع و تقویت کردن آنها.
مدیر کل میراث عنوان کرد: نکته‌ی بعدی، خروج از تک بعدی فکر کردن و نیاز به خرد جمعی است. اگر در جامعه به خرد جمعی نیاز داریم که به آن تمکین کنیم، آن را بشناسیم و ملاک عمل قرار دهیم نیاز به این است که سمن‌های قدرتمند داشته باشیم. سمن‌ها به ما کمک خواهند کرد که خرد جمعی و فهم جمعی به خرد و فهم تک تک افراد جامعه ترجیح پیدا کند و این نیاز جامعه کنونی ما است.
این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از گرفتاری‌های و مطالبات جامعه امروز ورود کند جوانان و بانوان در داخل جامعه است، گفت: این مشکل به این دلیل است که سمن نداشته ایم و تشکل یابی نکرده ایم و نهادهای مردمی سازمان پیدا نکرده اند لذا نیاز به تربیت نیروی انسانی یکی از موضوعاتی است که نیاز و ضرورت سمن‌ها را بیش از پیش برای ما مشخص می‌کند.
بالایی یکی از دلایل روند کند کوچک شدن دولت و واگذاری امورات آن به بخش خصوصی، سازمان نیافتن سمن‌ها و تقویت نشدن آن‌ها است.
او اضافه کرد: علاوه بر اینکه دولت باید اراده واگذاری امور به بخش خصوصی را داشته باشد، نهاد گیرنده هم باید قابلیت و ظرفیت این پذیرش را داشته باشد. در کشور وقتی از ادبیات خصوصی سازی صحبت می‌شود عموما تمرکز روی حوزه اقتصادی می‌شود درحالی که در حوزه سیاست و اجتماعی و فرهنگی نیز خصوصی سازی وجود دارد. خصوصی سازی در حوزه اجتماع و فرهنگ راهکاری ندارد جز اینکه تشکل‌های مدنی را تقویت کنیم.
بالایی با بیان اینکه فهم مشترک دولت و مردم تقویت نهاد حاکمیت از طریق نهادهای مردمی شکل می‌گیرد، افزود: ما نیازمند شکل گیری این نهاد هستیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود، متذکر شد: هرچه نهادهای مدنی قدرتمند در جامعه بیشتر وجود داشته باشند، عبور از دوران توسعه نیافتگی و رسیدن به توسعه را کوتاه‌تر می‌کنند و هزینه‌های آن برای کشور کمتر خواهد بود. در نهادهای مدنی یاد می‌گیریم که بشنویم، حرف بزنیم، تعامل کنیم، دفاع کنیم و چند فکر مختلف در کنار هم کاری را پیش ببرند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه بر لزوم توانمند و تخصصی شدن سمن‌ها تاکید کرد و یادآورشد: ما برای توانمند سازی اگر بخواهیم فکر کنیم ابزار و چاره‌ای نداریم جز آموزش. از آنجایی که ذهن ما ذهنی مشارکت پذیر نیست و به خرد جمعی تمکین نمی‌کند پس نیازمند آموزش هستیم.

کد خبر: 394987

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT