پربازدیدترین ها

ادامه مرگ "قره سو"

پروژه‌های نیمه کاره به عادی ترین داستان این روزهای کشور تبدیل شده، پروژه‌هایی که گاهی چند دهه از خاک خوردن آنها می‌گذرد و هر بار به بهانه‌ای اجرای آنها به تعویق می‌افتد.

به گزارش ایسنا، کلانشهر کرمانشاه هم از این پروژه‌های نیمه کاره که به حال خود رها شده‌اند زیاد دارد، اما ماجرای یکی از این پروژه‌ها متفاوت و ماجرای حیات شهر است.

پروژه نیمه تمام ساماندهی رودخانه "قره‌سو" که هشت سال از عمر آن می‌گذرد، اما هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است.

رودخانه قره‌سو کرمانشاه در سال‌های دور رودی خروشان بود که گاهی موقع بارندگی آب آن جاده را می پوشاند، اما اکنون چند سالی است که چیزی جز پساب خانه‌ها و کارخانه‌ها در آن جریان ندارد و از ظاهر و بوی نامطبوع آن می‌توان به شدت آلوده بودن آب این رودخانه پی برد.

روی که می‌توانست مانند بسیاری از رودخانه‌های دیگر که در دل شهرها جاریست به یک جاذبه گردشگری و محلی برای استراحت مردم تبدیل شود، اکنون همه را از خود فراری می‌دهد.

رودخانه قره سو چند مشکل دارد که مهمترین آن کمبود آب است، خشکسالی ها این رودخانه را نیز تحت تاثیر قرار داده و آب چندانی برای آن باقی نگذاشته است، برای مدیریت آب این رودخانه یک سد لاستیکی بر روی آن احداث شد و حتی قرار بود سهمی هم از سد گاوشان به این رودخانه تزریق شود که فعلا خبری از آن نیست.

دومین مشکل رودخانه ورود فاضلاب و پساب برخی از کارخانه‌ها و منازل مسکونی به قره‌سو است که باعث آلودگی آن می شود. ورود پساب از بالا دست یعنی روستاهای کامیاران و روانسر آغاز می‌شود و تا خود شهر کرمانشاه ادامه دارد .

یکی از مهمترین کارها برای نجات قره‌سو جداسازی فاضلاب است و برای جدا کردن فاضلاب شهر کرمانشاه باید یک تصفیه خانه ایجاد شود که اعتبار آن 600 میلیارد تومان برآورده شده و احداث آن سال ها زمان می‌برد، اما تا پیش از آن باید فکر دیگری کرد، برای جدا کردن فاضلاب روستاها نیز باید چاره‌ای اندیشید.

سومین مشکل رودخانه نازیبا بودن حاشیه آن است که نیاز به کار عمرانی دارند و البته بخشی از کار آغاز شد، اما نیمه تمام باقی ماند.

کلنگ‌زنی ساماندهی قره‌سو در سال 88

هشت سال قبل کارهایی برای ساماندهی رودخانه قره‌سو آغاز شد و مسئولین وقت هم تاکید زیادی بر اجرای زودهنگام این پروژه داشتند. قرار بود در قالب این پروژه حاشیه رودخانه قره‌سو به یک منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود.

ششم اسفند سال 88 کلنگ ساماندهی فاز اول رودخانه قره‌سو -حد فاصل میدان امام حسین(ع) تا پل ولایت- با مسئولیت میراث فرهنگی به زمین زده شده و "سید دادوش هاشمی" استاندار وقت کرمانشاه در مراسم کلنگ زنی پروژه بر لزوم اجرای به موقع این پروژه تاکید کرد.

وی گفت: برای ایجاد زیر ساخت‌های فاز اول این طرح که توسط شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان انجام می‌شود، مبلغ 700 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته که با مشارکت بخش خصوصی جا دارد تا 20 میلیارد تومان نیز در این منطقه سرمایه گذاری صورت گیرد.

استاندار وقت کرمانشاه افزود: رودخانه قره‌سو که از داخل شهر کرمانشاه می گذرد باید باعث زیبایی و رونق شهر شود، نه اینکه باعث زشتی شهر باشد. اجرای این طرح گردشگری در حاشیه قره سو، قطعا زیبایی خاصی به شهر کرمانشاه خواهد بخشید.

هاشمی خطاب به مسئولین اجرایی این پروژه، گفت: تمام تلاشتان را به کار گیرد که حاشیه رودخانه قره سو دارای چشم انداز زیبایی برای گردشگران و میهمانان شهر باشد.

وحید شامبیاتی مدیر وقت شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی استان کرمانشاه نیز از ایجاد امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، سایت تفریحات آبی، قایق سواری، ایجاد سوییت های اقامتی موقت، سالن آمفی تئاتر روباز، ایجاد فضای سبز، محوطه سازی، ایجاد جاده ساحلی، نورپردازی، سرویس بهداشتی و نمازخانه در حاشیه رودخانه قره‌سو در قالب این طرح خبر داد.

شامبیاتی وعده داد عملیات اجرایی این طرح، به سرعت انجام گیرد.

چند روز بعد، یعنی یازدهم اسفند همان سال فاز دوم ساماندهی قره سو کلنگ زنی و قرار شد بخش شرقی این رودخانه توسط شهرداری ساماندهی شود.

منوچهر فخری شهردار وقت کرمانشاه در خصوص ویژگی های طرح ساماندهی قسمت شرقی رودخانه قره سو، گفت: ساماندهی قسمت غربی این رودخانه را اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان بر عهده گرفته که کلنگ زنی آن هفته گذشته انجام شد و اما این طرح که در قسمت شرقی رودخانه قره سو اجرا می شود توسط شهرداری و به طول 2 هزار و 250 متر در هر طرف رودخانه ساماندهی خواهد شد.


وی ادامه داد: در این طرح پارکینگ، محلی برای پیاده روی در کنار رودخانه، پیست دوچرخه سواری، محلی برای ورزش های همگانی، آلاچیق ها و مبلمان های شهری برای استراحت خانواده ها و همچنین با مشارکت بخش خصوصی نیز محل هایی هم چون رستوران، کافی شاپ و ... راه اندازی خواهد شد.


فخری زمان اجرای این طرح را یک ساله عنوان کرد.

قول اجرای طرح تا پایان سال 89

این پروژه تا نیمه‌های سال 89 به پیشرفت حدود 50 درصد رسید و مجریان پروژه قول دادند که تا پایان همین سال ساماندهی رودخانه قره‌سو به نتیجه برسد.

البته در زمستان همین سال (سال 89) بخشی از زیرسخت‌هایی که برای ساماندهی حاشیه قره‌سو انجام شده بود با بارش‌های زمستانی زیرآب رفت!

اجرای این پروژه در سال 90 هم ادامه یافت و دادوش هاشمی استاندار وقت کرمانشاه در بهمن ماه سال 90 بر اجرای سریع تر ساماندهی رودخانه قره سو تاکید کرد تا در ایام نوروز مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

وی گفت: ساماندهی این رودخانه نقش مهمی در زیباسازی و ایجاد مکانی مفرح برای شهروندان کرمانشاهی خواهد داشت، لذا اجرای این پروژه را با جدیت پیگیری و دنبال می کنیم.

فراموشی ساماندهی قره‌سو

از آن سال ها به بعد دیگر خبر چندانی از ساماندهی حاشیه قره سو نبود و فقط در سال 91 اجرای طرح سد لاستیکی بر روی رودخانه قره‌سو آغاز شد و ساماندهی رودخانه عملا تعطیل شد.

در تمام این سال‌ها حال رودخانه "قره‌سو" روز به روز وخیم تر شد، هر روز آلودگی آن شهر کرمانشاه را تحت تاثیر قرار داد و بارها خبر از مرگ ماهیان این رودخانه رسید .

قره‌سو نه تنها به منطقه نمونه گردشگری تبدیل نشد، بلکه زیرساخت‌ها مختصری هم که در حاشیه آن ایجاد شده بود در این چند سال فرسوده و تخریب شد و چند باری هم در بارش‌های زمستانی زیر آب رفت.

ماجرای قره‌سو از سال 95 دوباره داغ شد

بار دیگر در آبان سال 95 رودخانه قره‌سو مورد توجه اسدالله رازانی استاندار پیشین کرمانشاه قرار گرفت و وی بر لزوم استفاده از ظرفیت گردشگری این رودخانه تاکید کرد.

رازانی رودخانه قره‌سو را یکی از قابلیت‌های ممتاز گردشگری شهر کرمانشاه دانست و گفت: کرمانشاه از جمله شهرهایی است که یک رودخانه از داخل آن می گذرد و این یک امتیاز ویژه برای شهر محسوب می شود.

وی ریخته شدن حجم زیادی از فاضلاب شهر کرمانشاه و شهر روانسر و روستاهای اطراف را یکی از چالش‌های جدی در این زمینه دانست و افزود: وجود این حجم از فاضلاب در رودخانه قره سو یک تهدید برای شهر محسوب می شود که باید احداث تصفیه خانه و جداسازی فاضلاب را به عنوان یک اولویت دنبال کرد.

رازانی همچنین بر لزوم ساماندهی رودخانه قره‌سو تاکید کرد.


قره‌سو و رویای دریاچه گردشگری

در خرداد سال جاری نیز استاندار وقت کرمانشاه از تبدیل شدن قره‌سو به یک دریاچه گردشگری خبر داد.

اسدالله رازانی به پروژه ساماندهی رودخانه قره سو اشاره کرد و افزود: ساماندهی حاشیه این رودخانه انجام می‌شود، اما آنچه که اهمیت دارد این است که این رودخانه از فاضلاب تخلیه شده و به جاذبه گردشگری تبدیل شود.

وی با بیان اینکه در پایین دست این رودخانه سد لاستیکی احداث شده است، گفت: تاکنون از این سد استفاده نشده، زیرا در آب رودخانه فاضلاب است و استفاد از این سد برای ایجاد دریاچه کوچک بی‌فایده است.

رازانی تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ای که داریم قرار است فاضلاب شهری به قسمت پایین دست روخانه و بعد از سد منتقل شده و از این محل وارد رودخانه شود.

استاندار وقت کرمانشاه یادآوری کرد: همچنین خروج فاضلاب شهرها و روستاهای بالادست قره سو نیز در دستور کار قرار دارد، بطوری که با هماهنگی با استان کردستان تصفیه خانه شهر کامیاران 80 درصد پیشرفت داشته که با احداث آن در آینده‌ای نزدیک فاضلاب این شهر وارد قره سو نمی‌شود.

رازانی خاطرنشان کرد: تصفیه خانه شهر روانسر نیز 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تلاش می‌کنیم زودتر به بهره‌برداری برسد وبرای جلوگیری از ورود فاضلاب روستاهای مسیر نیز قرار است تصفیه‌خانه‌های کوچک روستایی احداث شود.

استاندار وقت کرمانشاه اظهار کرد: با مجموعه این اقدامات تلاش ما این است که قره سو را به یک دریاچه پاکیزه و زیبا در شهر کرمانشاه تبدیل کنیم که جاذبه گردشگری داشته باشد و امیدواریم این اتفاق تا پایان سال رخ دهد.

وی در آخرین اظهار نظر خود در خصوص رودخانه قره‌سو نیز در شهریور امسال در در حضور رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد که امسال برای احیا رودخانه قره‌سو اعتبار در نظر گرفته شده است.

باز هم چشم انتظاری قره‌سو آغاز شد

حالا با تغییر استاندار کرمانشاه مشخص نیست آیا ساماندهی قره‌سو و پروژه ای که با مرگ و زندگی مردم این شهر ارتباط دارد باز هم در اولویت خواهد بود، یا نه.

البته مسئولین بخش‌های دیگر هم باید پاسخگو باشند، آیا قرار است فاضلاب از این رودخانه جدا شود؟ آیا سهمیه ای از سد گاوشان برای رودخانه قره‌سو تعیین می‌شود؟ آیا با کشت محصولات پر مصرف که ته مانده آب رودخانه را می‌بلعد برخورد خواهد شد؟

چشم مردم کرمانشاه هنوز منتظر زنده شدن رودخانه متعفن وسط شهر است که به جای جاذبه به دافعه گردشگری کرمانشاه تبدیل شده است.

گزارش از: فاطمه کمانی، خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه

کد خبر: 401815

نظرات شما
ارسال نظر

سرگرمی
عکس و فیلم
سلامت
دانلود و IT